Προς το περιεχόμενο

Δείξτε μας την μηχανή σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μεγάλο κακό έκαναν τα scooters.Και εξηγούμαι.

Πολλοί νεοελληνάρες, αποκλειστικά οδηγοί αυτοκινήτων, με τη μόδα των scooters έτρεξαν να αγοράσουν κι από ένα.Χωρίς καμιά, προηγούμενη επαφή, με μηχανές.Και δεν αρκέστηκαν σε ένα scooter 150-300 κυβικών.

Ως γνήσια ψώνια, πήραν mega scooters πάνω από πεντακόσια κυβικά.

Έχω δεί, απίθανα πράγματα, από τέτοιους τύπους.Άσε που το καλοκαίρι ,η παντόφλα, πάει σύννεφο.Πολλοί απ'αυτούς, μου μάρσαραν και στα φανάρια,όταν ήμουν με τη μηχανή.Τους έγραφα κανονικά,μιας και τη μηχανή δεν τη πήρα για κόντρες.

Και μιλάμε για μεγάλους ανθρώπους,τους βλέπω, γιατί συνήθως,δε φοράνε κράνος! 

 

@yamethΜια τέτοια για τη μέση,κάνει καλή δουλειά.

https://www.stelpet.gr/Proion/25957/132/Zoni-Mesis-Dainese-Belt-Tiger/

Επεξεργασμένο από Αετός
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yameth είπε

Πολύ περισσότερο θα έλεγα.

 

Εγω πούλησα την μηχανή μου μετά απο 40 χρόνια γιατί φοβόμουνα τους... συντρόφους που προσπερνάνε δεξιά - αριστερά, μεσα σε κίνηση αψηφώντας πόρτες, σήματα, Κ.Ο.Κ. και με μια ταχύτητα 60, 70 όταν η κίνηση πάει με 30. Λες και το γκάζι είναι διακόπτης on/off.

Μοτοσυκλετικός αμοραλισμός. Το μόνο πράγμα που μας συνδέει είναι πως τυχαίνει να είμαστε πάνω σε δίτροχο. Δεν αισθάνομαι καμία ταύτιση.

Ετσι πάνε οι... γρήγοροι μέσα στην κίνηση, που αν τους βάλεις μέσα σε πίστα αγώνων, όταν θα τελειώνουν τον πρώτο γύρο, οι αργοί στην κίνηση θα τους ρίχνουν δεύτερο γύρο. Τσιτα το γκάζι στην ευθεία αλλά μόλις δουν στροφή... πάπια!

Οδηγική αγωγή και δεινότης, μηδέν. 

 

Τεσ' πα, το αίμα νερό δεν γίνεται και πήρα πριν ένα μήνα ένα μηχανάκι πάλι. Ξεκίνησα για ένα παπί αλλά ήταν ίδιες τιμές με σκούτερ, που ήταν ίδιες πάλι με μοτοσυκλέτες. Ε.. πήρα φυσικά μοτό. 

Άραξα στα κυβικά μου. Ούτε μεγάλη, ούτε μικρή. Ευκίνητη στην πόλη, σχετικά ελαφριά και κάνει και την βόλτα της το ΣΚ. Βρήκα ένα Honda CBF500 και μου αρέσει. Εχω πλέον θεμα με την μέση μου και είναι χαμηλό και άνετο για ένα μπάρμπα μετα συμβίας. Και η αλήθεια είναι πως την χάρηκα πολύ σε κάτι βολτούλες στο Λαύριο απο τις παλιές οδούς.

 

CBF500.thumb.jpg.ff5189d60e2fd68226323d71d03759d2.jpg

Μεγειες αφεντικο.

Αντε κανονισε καμια μοτοπορεια..🤣😄

Αλλα να μην κανουμε κανα 5ωρο να φτασουμε μεχρι τη Χαλκιδα..

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τους ποδηλαταδες τα εχω κ εγω αν κ το αγαπω το ποδηλατο κ για μερικα χρονια εκανα χιλιομετρα ..

Δεν καταλαβαινω πως σκεφτονται αυτοι οι ανθρωποι η αν αντιλαμβανονται ποσο επικινδυνο ειναι.

Ειδικα εδω στην Μαραθωνος..που κατεβαινουν 2αδες...πολλες φορες 3αδες...για να τα λενε κιολας..ειναι θεμα χρονου καποιος  να κλαδεψει κανεναν απο αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, VangelisV είπε

Η διαχωριστική γραμμή στους δρόμους δεν είναι η γρήγορη λωρίδα δικύκλων.

Κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει με αυτό και με όλα του KOK

 αλλά στην πράξη την μηχανή στην πλειοψηφία δεν τη σέβονται.

 Και να πηγαίνεις στη λωρίδα σου και να τηρείς τα όρια ταχύτητας, οι οδηγοί των αυτοκινήτων σπανίως σε υπολογίζουν σαν όχημα. Σε πιέζουν.

 Πιέζεται ο μοτοσυκλετιστής και από τα αυτοκίνητα και από τις μηχανές με αποτέλεσμα όσο αμυντική οδήγηση και να θες να κάνεις να αναγκάζεσαι να οδηγείς επιθετικά και εσύ πολλές φορές για να αποφύγεις αυτή την πίεση.

 Εγώ προσπαθώ να βρω τη χρυσή τομή και άμα με πιέζουν πολύ........ κάνω στην άκρη να περάσουν.

 

 Ήταν μέρος της δουλειάς μου να ασχολούμαι με τα τροχαία ατυχήματα, έχω δει και αντιμετωπίσει θύματα σχεδόν κάθε είδους τροχαίου ατυχήματος σε προνοσοκομειακό επίπεδο, έχω δει πολλά πράγματα κάνοντας την πρακτική μου παλιά στα επείγοντα νοσοκομείου.

 Κανονικά δεν θα έπρεπε να οδηγώ μηχανή.

 Αλλά δεν μπορώ, την χρειάζομαι για πρακτικούς λόγους περισσότερο πια αλλά παλιά και για διασκέδαση.

 Παρόλο που είχα μηχανές μέσου κυβισμού και κανα δύο  μικρού, έχω γράψει εκατοντάδεςς χιλιάδες χιλιόμετρα στους ελληνικούς δρομους σε πάσης φύσεως τεραίν, με συντρόφευσε η μηχανή στις διακοπές μου, στις βόλτες μου, τη μοιράστηκα με δεκάδες υπέροχες κοπέλες, με παρέες αλλων φίλων όταν πηγαίναμε βόλτες, ταξίδια, κάμπινγκ, στα νησιά παντού.

 

 Είμαι ακόμα ζωντανός και αρτιμελής. Ευτυχώς. Ευτυχώς.

 Παλιά έκανα και βλακείες, σούζες, οτι θες.

 Ναι, ανέβηκα μια φορά δικάβαλο σούζα όλη την Ακαδημίας απο την αρχή μεχρι τα τελευταία φανάρια που με έπιασαν.

 Έπεσα, χτύπησα, ποτέ σοβαρά ευτυχώς και τις περισσότερες φορές κανοντας βλακείες σε αλάνα

 

 ΄Έχασα κανα δυο φίλους κι εγώ απο μηχανή και αμάξι.

 

 Είναι μεγάλη η χαρά ιδιαίτερα για αυτούς που τις έχουν μεράκι και πολύ πρακτική η χρήση αλλά και μεγάλο το ρίσκο.

 Το ρίσκο που παίρνω και εγώ κάθε μέρα.

 Αλλά άμα έχεις μάθει, είναι δύσκολο να ξεμάθεις.

 

 Γι αυτό και ο @yameth δεν άντεξε και ξαναπήρε.

 Το θυμάμαι το κείμενο που είχε γράψει και ήξερα πως θα ξαναπάρει.

 Δεν την γλυτώνεις άμα μπεις στο λούκι.

 

 Πολλοί ακόμα και να πάθουν σοβαρό ατύχημα, με το χρόνο θα ξαναπάρουν.

 Είναι εθιστικό το όλον.

 Έιναι αίσθηση ελευθερίας.

 Ποια γυναίκα, ακόμα και αυτές που δήθεν φοβούνται, δεν γουστάρει μια βόλτα με τη μηχανή ε?

 Ιδιαίτερα αν έχεις καμια street ή και εντούρο γκαζιάρα, μεγάλου κυβισμού με ψαρωτικό ήχο στην εξάτμιση και την ανεβάζεις πάνω........ δεν θα πάρεις πόντους νομίζεις που θα κ$#@!$σει από την επιτάχυνση που θα της γαργαλάει το στομάχι.

 Δεν θα γίνεις στιγμιαία ο ηρωας, ο ιππότης καβαλάρης των ονείρων της νομίζεις?

 Και θα την φέρεις πιο κοντά στο ....... ποθούμενο?  Ε?χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Έτσι πάει.

 χαχαχαχαχαχαχχα

 

 

 

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas
  • Like 5

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γουσταρω με 1000 Cos..γιατι καθε ποστ σου εχει στο τελος ΠΑΝΤΑ αναφορα κ συσχετισμους στο ...γυναικειο φυλο..🤣😄

 

Με την σειρα μου να πω...πως περα απο μια περιοδο 2 ετων που ειχα το ατυχημα με το τρανσαλπ κ το γονατο μου δεν μπορουσε να παει βαρος...ειμαι συνεχεια με μηχανες απο τα 16 17.

Νομιζω οτι εχω μπει στο μετρο 2-3 φορες...και λεωφορειο εχω να μπω απο τα 12 μου.

Διπλωμα αυτοκινητου εβγαλα το 2014 {με τον ερχομο του γυιου μου}

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vagelism είπε

Γουσταρω με 1000 Cos..γιατι καθε ποστ σου εχει στο τελος ΠΑΝΤΑ αναφορα κ συσχετισμους στο ...γυναικειο φυλο..🤣😄

 

 

 

Έχω τα πάθη μου.

  Τις γυναίκες και τον κομμουνισμό.

 χαχαχαχχαχαχα

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Konstantinos Dritsas είπε

Κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει με αυτό και με όλα του KOK

 αλλά στην πράξη την μηχανή στην πλειοψηφία δεν τη σέβονται.

 Και να πηγαίνεις στη λωρίδα σου και να τηρείς τα όρια ταχύτητας, οι οδηγοί των αυτοκινήτων σπανίως σε υπολογίζουν σαν όχημα. Σε πιέζουν.

 Πιέζεται ο μοτοσυκλετιστής και από τα αυτοκίνητα και από τις μηχανές με αποτέλεσμα όσο αμυντική οδήγηση και να θες να κάνεις να αναγκάζεσαι να οδηγείς επιθετικά και εσύ πολλές φορές για να αποφύγεις αυτή την πίεση.

 Εγώ προσπαθώ να βρω τη χρυσή τομή και άμα με πιέζουν πολύ........ κάνω στην άκρη να περάσουν.

 

 Ήταν μέρος της δουλειάς μου να ασχολούμαι με τα τροχαία ατυχήματα, έχω δει και αντιμετωπίσει θύματα σχεδόν κάθε είδους τροχαίου ατυχήματος σε προνοσοκομειακό επίπεδο, έχω δει πολλά πράγματα κάνοντας την πρακτική μου παλιά στα επείγοντα νοσοκομείου.

 Κανονικά δεν θα έπρεπε να οδηγώ μηχανή.

 Αλλά δεν μπορώ, την χρειάζομαι για πρακτικούς λόγους περισσότερο πια αλλά παλιά και για διασκέδαση.

 Παρόλο που είχα μηχανές μέσου κυβισμού και κανα δύο  μικρού, έχω γράψει εκατοντάδεςς χιλιάδες χιλιόμετρα στους ελληνικούς δρομους σε πάσης φύσεως τεραίν, με συντρόφευσε η μηχανή στις διακοπές μου, στις βόλτες μου, τη μοιράστηκα με δεκάδες υπέροχες κοπέλες, με παρέες αλλων φίλων όταν πηγαίναμε βόλτες, ταξίδια, κάμπινγκ, στα νησιά παντού.

 

 Είμαι ακόμα ζωντανός και αρτιμελής. Ευτυχώς. Ευτυχώς.

 Παλιά έκανα και βλακείες, σούζες, οτι θες.

 Ναι, ανέβηκα μια φορά δικάβαλο σούζα όλη την Ακαδημίας απο την αρχή μεχρι τα τελευταία φανάρια που με έπιασαν.

 Έπεσα, χτύπησα, ποτέ σοβαρά ευτυχώς και τις περισσότερες φορές κανοντας βλακείες σε αλάνα

 

 ΄Έχασα κανα δυο φίλους κι εγώ απο μηχανή και αμάξι.

 

 Είναι μεγάλη η χαρά ιδιαίτερα για αυτούς που τις έχουν μεράκι και πολύ πρακτική η χρήση αλλά και μεγάλο το ρίσκο.

 Το ρίσκο που παίρνω και εγώ κάθε μέρα.

 Αλλά άμα έχεις μάθει, είναι δύσκολο να ξεμάθεις.

 

 Γι αυτό και ο @yameth δεν άντεξε και ξαναπήρε.

 Το θυμάμαι το κείμενο που είχε γράψει και ήξερα πως θα ξαναπάρει.

 Δεν την γλυτώνεις άμα μπεις στο λούκι.

 

 Πολλοί ακόμα και να πάθουν σοβαρό ατύχημα, με το χρόνο θα ξαναπάρουν.

 Είναι εθιστικό το όλον.

 Έιναι αίσθηση ελευθερίας.

 Ποια γυναίκα, ακόμα και αυτές που δήθεν φοβούνται, δεν γουστάρει μια βόλτα με τη μηχανή ε?

 Ιδιαίτερα αν έχεις καμια street ή και εντούρο γκαζιάρα, μεγάλου κυβισμού με ψαρωτικό ήχο στην εξάτμιση και την ανεβάζεις πάνω........ δεν θα πάρεις πόντους νομίζεις που θα κ$#@!$σει από την επιτάχυνση που θα της γαργαλάει το στομάχι.

 Δεν θα γίνεις στιγμιαία ο ηρωας, ο ιππότης καβαλάρης των ονείρων της νομίζεις?

 Και θα την φέρεις πιο κοντά στο ....... ποθούμενο?  Ε?χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Έτσι πάει.

 χαχαχαχαχαχαχχα

 

 

 

Όταν πήρα το z1000,το 2005,έγινα πρώτη μούρη στις συμφοιτήτριες  μου,αλλά και το kle 250 ήταν αρκετά τίμιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Αετός είπε

@Konstantinos Dritsas

Έχω τα πάθη μου.

  Τις γυναίκες και τον κομμουνισμό.

 χαχαχαχχαχαχα

 

  •  

Soviet_military_motorcycle_during_the_VII_Aircraft_Picnic_in_Kraków.jpg

 

SF Νομιζω οτι αυτο σου ταιριαζει καλυτερα απο το INDIAN.,..

Eιδικα με την σημαια απο πισω να ανεμιζει!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου