Προς το περιεχόμενο

Μια βοήθεια για ονόματα συγχορδιών;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Γράφω ένα κομμάτι αυτές τις μέρες και κόλλησα στην ονομασία κάποιων συγχορδιών. Τώρα θα μου πείτε τι την ψάχνεις, αφού σου αρέσει η σειρά τους και ακούγονται καλά στα αυτιά σου τι τα θες τα ονόματα τους;  Να παίζω κάτι και να μην ξέρω τι είναι αυτό, δεν μου πάει....  

  Έχουμε και λέμε λοιπόν.... και τα τέσσερα ακόρντα βασίζονται στην Λα Dorian και το μόνο που ήξερα είναι το 2ο (F# dim), τα άλλα τα βρήκα από το νετ εκτός του τελευταίου. 

 Το πρώτο το βρήκα σαν "C6add9(no 3rd)", σαν "D7sus4" και σαν "Gsus2sus4 ".  Το δεύτερο είπαμε είναι F#dim και το τρίτο το βρήκα σαν "Am6add9(no 5th)" και σαν "B7b9(no 3rd)". Το τέταρτο σιγή ιχθύος....  

 Με δεδομένο ότι η αρμονία είναι σε Λα δωρικό, ποιές είναι οι ονομασίες των συγχορδιών;  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα "φώτα" σας σε έναν αδαή, όσον αφορά την θεωρία μουσικής και όχι μόνο.......

chords.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

2 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Τώρα που το ξαναβλέπω όλες οι συγχορδίες είναι Αm.

 Ναι βρε Βαγγέλη όλες είναι Λα μινόρε, οι διαφορές τους είναι μόνο στις δυό πρώτες χορδές. Ξέχασα να αναφέρω πιο πάνω ότι ρωτάω εδώ για την ονομασία τους που θα παίξει ρόλο για την γραμμή του μπάσου που θα περάσω από πάνω τους.....Ιδέες παίρνω.... πέρα από το "μάθημα" θεωρίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pipityri είπε

Am11

Am6

Am6/9

Am7....

.....αν το μπάσο παίζει Λα. 

 Τόσο απλά; !!!!!!!    Όχι όμως το μπάσο δεν θα παίζει (σχεδόν δηλαδή) πάνω στην Λα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορείς να δοκιμάσεις κάθε μια τους πάνω από κάθε νότα της σκάλας σαν τονική.  Η πρώτη πχ θα μπορούσε να είναι Am11, C6/9, D7sus4, Gsus4add9....κλπ.  Βρες τι σου άρεσει και τις βαφτίζουμε μετά. 

Επεξεργασμένο από pipityri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pipityri είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις κάθε μια τους πάνω από κάθε νότα της σκάλας σαν τοξική.  Η πρώτη πχ θα μπορούσε να είναι Am11, C6/9, D7sus4, Gsus4add9....κλπ.  Βρες τι σου άρεσει και τις βαφτίζουμε μετά. 

 Σπύρο με το αυτί έχω γράψει 2 γραμμές μπάσου (διαφορετικές μεταξύ τους) σχεδόν πάνω στις 2 νότες που διαφέρουν ανά ακόρντο και πάντα με γνώμονα την Λα, αλλά έχω πρόβλημα στο τι θα βάλω μετά στα υπόλοιπα όργανα..... μου ακούγονται φάλτσα!   

  Οπότε μάλλον θα τα δω όλα σαν Λα μινόρε!  Δεν μ'αρέσει αυτό αλλά είπαμε...αδαής!

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου