Προς το περιεχόμενο

Μια βοήθεια για ονόματα συγχορδιών;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

5 minutes ago, cigaret13 said:

1. έχω πρόβλημα στο τι θα βάλω μετά στα υπόλοιπα όργανα..... μου ακούγονται φάλτσα!   

2.  Οπότε μάλλον θα τα δω όλα σαν Λα μινόρε!  Δεν μ'αρέσει αυτό αλλά είπαμε...αδαής!

 

1. Αυτά που δοκιμάζεις στα υπόλοιπα όργανα, είναι εκτός κλίμακας?

2. Γιατί δεν σου αρέσει? Θέλεις να υπάρχει αρμονική κίνηση, και αν ναι, τι είδους?

Εντός ή εκτός κλίμακας (έστω και περαστικά)?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις μέσα σε modal περιβάλλον και κάνεις τέτοιες "μίξεις" νοτών, δεν πολυέχει σημασία πώς λέγονται. Ουσιαστικά ανακατέβεις νότες του τρόπου και μπορούν ονομαστούν όπως θέλεις. Μια ένσταση μόνο: το δεύτερο δεν είναι F#dim γιατί αν ήταν τέτοιο, θα έπρεπε να έχει και ένα μι ύφεση (bb7) μέσα το οποίο είναι εκτός mode. Όχι ότι απαγορεύεται δηλαδή αλλά επειδή λες ότι είμαστε παντού A dorian.

 

Διευκρίνηση: Αν θέλεις να παραμείνεις σε λα ντόριαν και είναι όντως F#, θα το πεις F#m(7)b5

Επεξεργασμένο από Jazzjoker

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pipityri είπε

Άρα,  αν πεις την μπασογραμμή,  μπορούμε να τα ονομάσουμε. 

 Κάποια στιγμή θα ανεβάσω 2-3 μπασογραμμές με τα ακόρντα από κάτω για να μου πείτε.

 

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Αυτά που δοκιμάζεις στα υπόλοιπα όργανα, είναι εκτός κλίμακας?

2. Γιατί δεν σου αρέσει? Θέλεις να υπάρχει αρμονική κίνηση, και αν ναι, τι είδους?

Εντός ή εκτός κλίμακας (έστω και περαστικά)?

1. Είναι εντός κλίμακας 

2. Ας πούμε η Ρε στο μπάσο όπως και η Σι δεν μου κολλάνε μέσα στο όλον... 

5 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Όταν παίζεις μέσα σε modal περιβάλλον και κάνεις τέτοιες "μίξεις" νοτών, δεν πολυέχει σημασία πώς λέγονται.

Σωστό αυτό Σπύρο, αλλά ρώτησα, πέρα απ΄το μπάσο έτσι για να ξέρω τι παίζω.

 

6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 Μια ένσταση μόνο: το δεύτερο δεν είναι F#dim γιατί αν ήταν τέτοιο, θα έπρεπε να έχει και ένα μι ύφεση (bb7) μέσα το οποίο είναι εκτός mode. Όχι ότι απαγορεύεται δηλαδή αλλά επειδή λες ότι είμαστε παντού A dorian.

Είπαμε ενωμοτάρχα μου, αδαής.... Άλλη φορά πάντως δεν θα είμαι "σίγουρος" για τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, cigaret13 said:

Ας πούμε η Ρε στο μπάσο όπως και η Σι δεν μου κολλάνε μέσα στο όλον... 

 

Δηλαδής μου λες τώρα ότι αν στην δεύτερη βάλεις ένα Ρε μπάσο δεν γίνεται μια ωραία D7?

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις η ειδηση ειναι οτι ο Φωτης θα παιξει αυτα τα πραματα και σεις ψαχνετε ονόματα;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δηλαδής μου λες τώρα ότι αν στην δεύτερη βάλεις ένα Ρε μπάσο δεν γίνεται μια ωραία D7?

 Μπάστα ωρέ Στράτο....εάν είναι να καθόμαστε να γράφουμε σόλα νότα νότα το χάσαμε το παιχνίδι....αυτοσχεδιασμούς γράφουμε πάνω σε εύκολες φόρμες!   

 Εντάξει πέρα απ'την πλάκα (λαίμαι τώρα...) θα το ψάξω λίγο περισσότερο, απλώς είπα να πάρω έτοιμη τροφή για να μην παιδεύομαι ο τεμπέλης.... Ροκ γράφουμε, όχι αυτά που παίζει και γράφει ο Dim.... 

 

 

 

 

Εδιτ:  Με πρόλαβε ο από πάνω...

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VangelisV είπε

Μπορείς στο μπάσο να παίζεις μόνο λα και ντο και με την κιθάρα να παίζεις τις υπόλοιπες νότες. 

Βαγγέλη, προγκρέσιβ γράφουμε.....🤓    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, cigaret13 said:

 Μπάστα ωρέ Στράτο....εάν είναι να καθόμαστε να γράφουμε σόλα νότα νότα το χάσαμε το παιχνίδι....αυτοσχεδιασμούς γράφουμε πάνω σε εύκολες φόρμες!   

 

 

Και σε τι σε εμποδάει το D7 να αυτοσχεδιάσεις πάνω σε ΛΑ ντόριαν ασούμε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου