Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει άραγε "αξιολογώ ως μουσικός"


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Χαχα για να μη μπερδευόμαστε, σε μία πρόταση αυτό που θέλω να πω είναι ότι 300 συναυλίες ως ακροατής δεν φτάνουν 1 συναυλία ως μουσικός, σε οποιοδήποτε είδος. Είμαι του hands on experience. 🙂

 

Ξαναλέω όμως για να μην παρεξηγηθώ, ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ να έχουν γνώμη, η βαρύτητα που δίνουμε σε αυτή τη γνώμη οι υπόλοιποι είναι αρκετά debatable για μένα. 

Θεωρώ ότι η γνώμη του Neil Kay έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από έναν μουσικό που έχει παίξει μετα βίας 10 λάηβ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, VangelisV είπε

Θεωρώ ότι η γνώμη του Neil Kay έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από έναν μουσικό που έχει παίξει μετα βίας 10 λάηβ πάντως

 

Σχετικά με τι; Με το αν κάτι είναι "καλό" ή όχι; 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στα περισσότερα με το @BillTrantos.

Ωστόσο υπάρχουν κάποιοι ακροατές,που τα κριτήρια και τα αισθητήρια τους, είναι πολύ πιο ανεπτυγμένα ποιοτικά,από κάποιον μουσικό.Είχα φίλο, ο οποίος δέν ήταν μουσικός,αλλά με πάταγε κάτω στο dictee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα, υπαρχουν μουσικοι και μουσικοι.

Ειναι καποιοι, ερασιτεχνες οπως του λογου μου, οπου δεν εχουν συνθεσει ποτε ενα κομματι. Ειναι και καποιοι αλλοι που κανουν ολοκληρες συναυλιες με τις συνθεσεις τους.

 

Σιγουρα αλλιως αντιλαμβανονται οι μεν, και αλλιως οι δε, τη μουσικη που ακουν.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω πολύ συχνά το λάθος που κάνουν και πολλοί άλλοι να χρησιμοποιώ την λάθος έκφραση :

Πολύ μεγάλος παίχτης ο Chet Baker π.χ.

Αντί να πω "πολύ μου αρέσει ο Chet Baker"

Έχοντας μαύρα μεσάνυχτα από τρομπέτα, εάν κάποιος τρομπετίστας με ρωτήσει γιατί ο Chet Baker και όχι, για παράδειγμα, ο Miles Davis, δεν έχω ιδέα γιατί ο ένας είναι καλύτερος τρομπετίστας από τον άλλον. Ενώ στην ερώτηση γιατί μου αρέσει, κάθε μου απάντηση πρέπει να γίνει σεβαστή.

Με χαλαρώνει, άρεσε στην πρώην μου, δεν άρεσε στην πρώην μου, μου θυμίζει την αγαπημένη μου ταινία κλπ.

 

Με την ίδια λογική, οι ειδικοί μπορούν να κρίνουν τι είναι ενδιαφέρον τεχνικά και μεταξύ τους έχουν κάθε δικαίωμα να σφάζονται αλλά στο τι θα πρέπει να μου αρέσει εμένα, δεν έχουν κανέναν λόγο. Είναι ο δικός μου εγκέφαλος, οι δικές μου συνάψεις και μνήμες.

Εκεί που τα πράγματα γίνονται αστεία είναι όταν, εγώ που δεν έχω πιάσει τρομπέτα στη ζωή μου αρχίζω να κάνω κουβέντα με κάποιον επαγγελματία τρομπετίστα για θέματα τεχνικής, προσπαθώντας να τον πείσω.

Σε καμία περίπτωση το γεγονός ότι γρατζουνάω μια κιθάρα δεν με κάνει ειδικό στην τρομπέτα.

Πάντα θα υπάρχει κάποιος ειδικότερος στην τρομπέτα.

Κάποιος ειδικός στην τρομπέτα θα έχει διαφορετική άποψη από τον προηγούμενο ειδικό.

Χρόνια πολλά σε όλους😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, VangelisV είπε

Ναι. Αλλά δεν με δεσμεύει η γνώμη του

 

Πάντα είναι καλό να έχουμε πηγές για νέες μουσικές, για νέες γνώμες ίσως. Δε μπορώ να πω σε κανέναν τι και ποιον να εμπιστευτεί, εγώ ας πούμε συχνά ακούω νέες μουσικές από re-posts άλλων μουσικών στα social media. Ο καθένας με τον τρόπο του λοιπόν.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εδώ και κάτι άλλο.

Ανεβάζουν πολλά παιδιά από το φόρουμ μουσικές.

 

Πατάω το play, αράζω, κι ακούω μουσική.

Εκείνη η πρώτη ακρόαση, είναι ότι πιο κοντά μπορεί να υπάρξει για μένα (που δεν είμαι μουσικός, κι όμως ...) στο άκουσμα του απλού ακροατή.

 

Ακούω το όλον, το κομμάτι, δεν επικεντρώνομαι σε τεχνικά.

Λοιπόν τις περισσότερες φορές το κομμάτι μου αρέσει (περισσότερο ή λιγότερο), είμαι ικανοποιημένος από αυτό που άκουσα.

 

Διαβάζω τα σχόλια, το ταμπούρο έτσι, το μπάσο αλλιώς, τα ακκόρντα αλλιώτικα, κλπ, και το ξανακούω πιο προσεκτικά ως προς τα τεχνικά.

Και εκεί όντως κάποια πράγματα μου χτυπάνε και τα γράφω.

 

Ε, αυτό ήταν.

Δεν μπορώ να ξανακούσω το κομμάτι χωρίς να μου "χτυπήσουν" αυτά πάλι.

Η ικανοποίηση του ακροατή χάθηκε.

Δεν είναι κρίμα?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Γράφεις για διαφορές μεταξύ ακροατών εδώ.

Να σου το αντιστρέψω?

 

Η γνώμη των ανθρώπων που ακούν πχ jazz, ή κλασσική, ή κάτι πιο "προχωρημένο" μουσικά, πάνω στην μουσική ευρείας κατανάλωσης έχει λιγότερη ή περισσότερη, ή την ίδια βαρύτητα με αυτή των ανθώπων που ακούν αυτή την μουσική?

 

Όμως εδώ μιλάμε για μουσικό (τριών τύπων) vs απλό ακροατή.

 

να σου κανω μια ερωτηση?

Γιατι διαχωριζεις τον μουσικο σε τρεις τυπους?

Για μενα ειναι ενας τυπος. Ο μουσικος

Ειτε δημιουργος ειτε εκτελεστης ειτε σκυλας ειτε οτιδηποτε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου