Προς το περιεχόμενο

Πακετάρισμα κιθάρας για αποστολή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι,

 

Ερώτηση για δυνατούς λύτες: Έχω μια κιθάρα στις αγγελίες και σκέφτομαι να δοκιμάσω και το reverb αλλά με προβληματίζει ο τρόπος αποστολής. Στα βίντεο youtube σχεδόν όλοι έχουν σκληρή θήκη καθώς και κούτα συσκευασίας στο μέγεθος της κιθάρας οπότε όλοι είναι μάγκες εκ του ασφαλούς. Εγώ έχω μαλακή θήκη και κανένα χαρτόκουτο. Έχει κανείς καμία ιδέα:

 

1. Που μπορώ να βρώ χαρτόκουτο στο μέγεθος (όχι παραπάνω, ούτε παρακάτω) της κιθάρας;

2. Τι άλλες ενέργειες χρειάζονται ωστε σε μια ενδεχόμενη αποστολή με μαλακή θήκη να είναι 101% ασφαλές το όργανο.

3. Τι ταχυδρομικά μπορεί να παίξουν σε μια τέτοια περίπτωση και ποιός είναι ο καλύτερος και ασφαλέστερος τρόπος αποστολής (ΕΛΤΑ συστημένο, κούριερ κ.α.).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Φίλε θα σου πω τι έκανα όταν έστειλα κιθάρα για setup σε τεχνικό.

Πήγα σε κιθαρομάγαζο και ζήτησα ευγενικά χάρτινο κουτί από κιθάρες που δεν χρειάζονται.

Μου έδωσαν ένα κ έβαλα μέσα σ’ αυτό την soft case μαζί με την κιθάρα και την έστειλα με ΕΛ.ΤΑ.

Η κιθάρα πήγε κ ήρθε Θεσσαλονίκη και δεν έπαθε το παραμικρό και προς έκπληξη μου δεν χάλασε ούτε το setup

 

Τώρα πόσο ασφαλές ήταν όλο αυτό και αν με εξασφάλιζε κανένας σε περίπτωση ατυχήματος δεν το γνωρίζω. Πάντως σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τα ΕΛ.ΤΑ

 

Τα έξοδα μου βγήκαν περίπου €18 για το πήγαινε-έλα.

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω να μην τη στειλεις στη Γεωργια 

 

...οχι τη Βασιλειαδου βεβαια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, dimsonic said:

πιστευω να μην τη στειλεις στη Γεωργια 

 

...οχι τη Βασιλειαδου βεβαια

 

Παίκτη είσαι ανημέρωτος, οι ενδιαφερόμενοι στουντιάρχες από την Γεωργία αναλαμβάνουν εξ ολοκλήρου την αποστολή, τουλάχιστον αυτό έχει αναφερθεί στο άλλο τόπικ. Εγώ απλά σκέφτομαι να την βάλω και στο reverb που δίνει κάποια εξασφάλιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εχω πουλησει μεσω Reverb κιθαρα ακριβως σαν την περιπτωση που περιγραφεις.

Πολυ περισσοτερες εχω αγορασει :classic_smile: βεβαια...

Ακομα και σε ακουστικες χωρις θηκη, δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα.

Στις πλειστες των περιπτωσεων η συσκευασια ηταν αρκετα προσεγμενη -εως και υπερβολικη καποιες φορες (πχ. διπλη κουτα), ομως ακομα και οταν ηταν υποτυπωδης δεν υπηρξε κανενα προβλημα.

Μιλαμε για αποστολες που εφτασαν σε μενα απο απιθανα μερη, χιλιαδες χλμ. μακρια και μετα απο δεκαδες ημερες και νυχτες ταξιδιου. Η δικη μου σταλθηκε στην βορεια Αγγλια.

Η εξασφαλιση μεσω Reverb/Pay Pal ειναι υπαρκτη και καλυπτει εν γενει πωλητη και αγοραστη.

Οι "στραβες"παντα εχουν την πιθανοτητα τους βεβαια, εκει τα πραγματα γινονται κουραστικα και χρονοβορα.

Χρειαζεσαι κουτι απο κιθαρα(ες), σχετικα καλη στηριξη πανω-κατω με φελιζολ και πολλα μαλακα-αποροφητικα υλικα γυρω γυρω για "στουμπωμα" (εφημεριδες. υφασματα, φουσκες).

Μεσω ΕΛΤΑ παντα (πρεπει) το δεμα να στελνεται συστημενο, κατι που και εξασφαλιζει και προσφερει tracking.

Δεν ξερω σημερινες τιμες, εμενα πριν κανα δυο χρονια μου ειχε στοιχισει κατι σαν 60 ευρω-η καπου εκει.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

Αυτό είναι το θέμα, χαρτονένιο κουτί κιθάρας που βρίσκω; 

 

 

1 ώρα πριν, ekim είπε

Πήγα σε κιθαρομάγαζο και ζήτησα ευγενικά χάρτινο κουτί από κιθάρες που δεν χρειάζονται.

 

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, D'Ailleurs said:

Αυτό είναι το θέμα, χαρτονένιο κουτί κιθάρας που βρίσκω; 

 

Δυο επιλογες βλεπω:

1. Ψαχνεις την πλησιεστερη βιοτεχνια παραγωγης ειδων συσκευασιας, κουτων κλπ. Εαν δεν παραγουν οι ιδιοι, θα μπορουν να σε κατευθυνουν.

2. Ρωτας, ευγενικα, στο φορουμ εαν περισσευει καμια κουτα σε καποιον...

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου