Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια που τελευταίως έπεσαν πολλά θρεντς με απόψης και δοθείσης της ευκαιρίας, είπα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Το παρακάτω κομμάτι έχει γίνει απίστευτο trend στη νεολαία από τη στιγμή που ανέβηκε. Όπως μπορείτε να δείτε μέσα σε 3 εβδομάδες έχει σχεδόν 14 μύρια views. Τι σας λέει μουσικά, στιχουργικά (αν βάλετε υποτίτλους εμφανίζονται οι στίχοι), αισθητικά; Γενικώς ποιες οι απόψης σας;

 

 

  • Λυπάμαι 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 


Είναι ένα αριστούργημα αλλά το λάμπω μέσα στην lambo νομίζω είναι ένα κλικ παραπάνω (αν κάτι τέτοιο είναι δυνατό).

 

https://youtu.be/9FdujHvv6eU

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γύρω από τα μουσικά παρατηρώ ότι και άλλοι με πολύ καλό υλικό σε στιχους  προσπαθούν να κάνουν αντίστοιχες παραγωγές αλλά δεν το καταφέρνουν. Το μπονιτα πχ έχει στίχους που έκατσα να γράψω με δικά μου γράμματα μήπως καταλάβω κάτι (μια τεχνική που με βοήθησε αρκετά ως φοιτητή, αλλά εδώ δεν φάνηκε να επαρκεί) , ωστόσο ο ήχος δεν πείθει για αυθεντικό ελληνικό γκανγκστα Τραπ.

 

https://youtu.be/D3rhaUzqlLE

1556990522085.jpg

Επεξεργασμένο από blue
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα!

Το "βαριέμαι να τραγουδήσω/απαγγείλω στίχους" στυλάκι/μοτίβο που με κάνει να θέλω να χαστουκίσω κάποιον για να ανάψουν λίγο τα αίματα και οι παντελώς χαζοί στίχοι προσπαθώντας να περάσουν "μούρη".

 

Παράδειγμα

 

Edited March 30 by Nikos Aravanis

 

 

Απο το θέμα με τίτλο "Μουσική.Είσαστε αλλεργικός σε κάτι?" πριν απο κανα μήνα 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το συζητούσαμε καν αν ήταν με ξένο στίχο... σόρυ ρίμες.

Απόδειξη του ότι ό,τι μαλακία και να γράψεις, αν της πετάξεις ένα ηλίθιο αλλά πιασάρικο ελληνικό στιχάκι μπορεί να γίνει βάιραλ.

Εδώ έχουμε ένα reggaeton-κάτι beat (που θυμίζει σκυλορούμπα και άρα είναι οικείο), 100 κιλά autotune, καλά στημένο βίντεο και τον προαναφερθέντα ηλίθιο αλλά πιασάρικο στίχ... σόρυ ρίμες.

Είναι πρωτότυπο για τα ελληνικά δεδομένα δε λέω αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο άθλιο.

Σκέφτομαι τα μπινελίκια που θα ρίχνουν οι σοβαροί χιπχόπερς.

 

Τα 14 εκατομμύρια βιούς σε ένα μήνα πάντως, χρίζουν κοινωνιολογικής ανάλυσης.  

  • Like 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα νούμερα στο ιντερνετ δεν σημαίνουν τίποτα.

Και το ξέρουμε όλοι

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dimsonic said:

τα νούμερα στο ιντερνετ δεν σημαίνουν τίποτα.

Και το ξέρουμε όλοι

 

Ναι αλλά το κομμάτι είναι πολύ δημοφιλές στους 15-20κάτι, αυτό είναι τσεκαρισμένο από διάφορες πηγές (έκανα την έρευνά μου).

 

Και κάτι ψιλάσχετο αλλά μια που το θυμήθηκα: Με έχουν ρωτήσει μετά από λάιβ αν o DRRI είναι μαμά.

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συγκεκριμενη μουσικη εχει σχεδιαστει για club..κ ετσι πρεπει να προσεγγιζεται κατα την γνωμη μου.

Το να το κρινουμε καθισμενοι στο γραφειο μας ειναι νομιζω ψιλοακυρο.

Δεν ειναι μουσικη για να πιεις ενα ποτο στο σπιτι με την γυναικα σου ουτε για να χαλαρωσεις.

Σε ενα club λοιπον που εχω βγει με τον Cos..και παιζουμε με τα μωρα στο απεναντι τραπεζι το συγκεκριμενο κομματι σαν background φανταζομαι θα ηταν μια χαρα. 

 Αλλα μεχρι εκει.

Αν αρχισεις να σκεφτεσαι τι θελει να πει ο ποιητης. αστο ..

Ο ποιητης δεν θελέι να πει τιποτα..Να εξαργυρωσει τα 10 λεπτα δημοσιοτητας του θελει μπας κ μαμησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Jazzjoker said:

 

Ναι αλλά το κομμάτι είναι πολύ δημοφιλές στους 15-20κάτι, αυτό είναι τσεκαρισμένο από διάφορες πηγές (έκανα την έρευνά μου).

 

Και κάτι ψιλάσχετο αλλά μια που το θυμήθηκα: Με έχουν ρωτήσει μετά από λάιβ αν o DRRI είναι μαμά.

 

μ αυτά και κάτι τέτοια με έβαλες και του έδωσα άλλο ένα κλικ.

ήταν ανάγκη?

 

όλα ανήκουν στο αξίωμα

a6wOQAq_700bwp.webp

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου