Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 minutes ago, Rebel_Of_South said:

το θέμα μου είναι ότι στον βωμό της ελευθερίας της έκφρασης .... ξεφεύγει η φάση 

Το θέμα είναι γιατί έχει κοινό και απήχηση ο τυπάκος, όσο και αν ξεφεύγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
On 5/5/2019 at 10:13 PM, sharpshooter said:

Το θέμα είναι γιατί έχει κοινό και απήχηση ο τυπάκος, όσο και αν ξεφεύγει

Γιατί πολλοι γίνεις ασχολούνται περισσότερο με το Facebook παρα με τα παιδιά τους. Γιατί πολλοί δάσκαλοι κοιτάνε να κάνουν ιδιαίτερα και το σχολείο ειναι μπουρ...ο (δε φταίνε μονο αυτοί-μη πυροβολήσετε).

Επεξεργασμένο από otto##
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, otto## είπε

Γιατί πολλοι γίνεις ασχολούνται περισσότερο με το Facebook παρα με τα παιδιά τους. Γιατί πολλοί δάσκαλοι κοιτάνε να κάνουν ιδιαίτερα και το σχολείο ειναι μπουρ...ο (δε φταίνε μονο αυτοί-μη πυροβολήσετε).

Σίγουρα έχει να κάνει και με την οικογένεια και με το σχολείο σε μικρότερο βαθμό. Το κυριότερο πρόβλημα όμως είναι κατά τη γνώμη μου όλος αυτός ο όγκος πληροφοριών (καλών και κακών) τους προσλαμβάνουν τα παιδιά/νέοι και δυστυχώς - απ' ότι φαίνεται - η πλειονότητα δεν έχει την κριτική σκέψη να αξιολογήσει. Απλά ακολουθούν τη μάζα (συμμαθητές/συνομήλικους).

 

Μιλώ ως γονέας και εκπαιδευτικός (δάσκαλος σε δημοτικό). Όσο ροκ και μέταλ και να άκουγε ο μεγάλος μου γιος από αυτά που έβαζα και έπαιζα, «Μαμά» και άλλες τέτοιου είδους μουσικές ακούει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geodimitri είπε

Σίγουρα έχει να κάνει και με την οικογένεια και με το σχολείο σε μικρότερο βαθμό. Το κυριότερο πρόβλημα όμως είναι κατά τη γνώμη μου όλος αυτός ο όγκος πληροφοριών (καλών και κακών) τους προσλαμβάνουν τα παιδιά/νέοι και δυστυχώς - απ' ότι φαίνεται - η πλειονότητα δεν έχει την κριτική σκέψη να αξιολογήσει. Απλά ακολουθούν τη μάζα (συμμαθητές/συνομήλικους).

 

Μιλώ ως γονέας και εκπαιδευτικός (δάσκαλος σε δημοτικό). Όσο ροκ και μέταλ και να άκουγε ο μεγάλος μου γιος από αυτά που έβαζα και έπαιζα, «Μαμά» και άλλες τέτοιου είδους μουσικές ακούει...

το ξερεις οτι αυτα ελεγε καποτε κ ο δικος σου ο πατερας...

Οσα δημοτικα κ ρεμπετικα να σου εβαζε στο σπιτι... εσυ ροκ κ μεταλ ακουγες...

 Εμενα επεμενα να ακουω Κρητικα κ να μαθω Λυρα κ εγω ακουγα Motley Crue κ ηθελα drums.

Νομιζω δινουμε μεγαλυτερη εκταση απο οση χρειαζεται.

Καθε γενια ακουει κ τα δικα της σκατα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagelism είπε

το ξερεις οτι αυτα ελεγε καποτε κ ο δικος σου ο πατερας...

Οσα δημοτικα κ ρεμπετικα να σου εβαζε στο σπιτι... εσυ ροκ κ μεταλ ακουγες...

 Εμενα επεμενα να ακουω Κρητικα κ να μαθω Λυρα κ εγω ακουγα Motley Crue κ ηθελα drums.

Νομιζω δινουμε μεγαλυτερη εκταση απο οση χρειαζεται.

Καθε γενια ακουει κ τα δικα της σκατα.

 

 

Θα συμφωνήσω ναι...ας ελπίσουμε όταν θα μεγαλώσουν περισσότερο να μπουν στον σωστό τον δρόμο...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω τι μου λέτε, έχω φάει κόλλημα, το ακούω όλη μέρα. 

 Χαχαχαχαχα 

 Περπαταγα να πάω στη δουλειά γιατί άφησα τη μηχανή συνεργείο και είναι ευκαιρία να χασωμεν και κάνα κιλό του Πάσχα και το ακουγα στα 🎧 και χαζογελαγα. 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, vagelism said:

το ξερεις οτι αυτα ελεγε καποτε κ ο δικος σου ο πατερας...

Οσα δημοτικα κ ρεμπετικα να σου εβαζε στο σπιτι... εσυ ροκ κ μεταλ ακουγες...

 Εμενα επεμενα να ακουω Κρητικα κ να μαθω Λυρα κ εγω ακουγα Motley Crue κ ηθελα drums.

Νομιζω δινουμε μεγαλυτερη εκταση απο οση χρειαζεται.

Καθε γενια ακουει κ τα δικα της σκατα.

 

 

Εχεις απόλυτο δίκιο. Επίσης βλέπω ότι αυτό που είπα ακούγεται σαν κάτι που θα έλεγε κάποιος το '60. Αυτό που εννοώ όμως ειναι ότι αν και ήταν "παράκμα"το προφίλ των Motley Crue, τουλάχιστον δεν είχαν στίχους "πουλάω πρέζα σε παιδάκια" ή "πούλο πούλο πούλο πούλο". Επίσης ακόμη και το πιο άτεχνο metal συγκρότημα τουλάχιστον παρήγαγε μουσική κανονική. Αυτοί εκτός από αμόρφωτους παρακμιακούς ειναι και κακόγουστοι και δίχως ίχνος μουσικότητας. Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο στοιχειο, κατά τη γνώμη μου, που να μπορείς πιαστείς και να πεις "α να, εδώ τουλάχιστον ειναι καλό".  

 

Συνήθως δεν είμαι τόσο απόλυτος αλλά σε αυτή τη περίπτωση δε μπορώ να το ελέγξω. Μου φαίνεται απαράδεκτο. 

 

Συγγνώμη αλλά με ενόχλησε το όλο σκηνικό και ίσως υπερβάλλω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, otto## είπε

Εχεις απόλυτο δίκιο. Επίσης βλέπω ότι αυτό που είπα ακούγεται σαν κάτι που θα έλεγε κάποιος το '60. Αυτό που εννοώ όμως ειναι ότι αν και ήταν "παράκμα"το προφίλ των Motley Crue, τουλάχιστον δεν είχαν στίχους "πουλάω πρέζα σε παιδάκια" ή "πούλο πούλο πούλο πούλο". Επίσης ακόμη και το πιο άτεχνο metal συγκρότημα τουλάχιστον παρήγαγε μουσική κανονική. Αυτοί εκτός από αμόρφωτους παρακμιακούς ειναι και κακόγουστοι και δίχως ίχνος μουσικότητας. Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο στοιχειο, κατά τη γνώμη μου, που να μπορείς πιαστείς και να πεις "α να, εδώ τουλάχιστον ειναι καλό".  

 

Συνήθως δεν είμαι τόσο απόλυτος αλλά σε αυτή τη περίπτωση δε μπορώ να το ελέγξω. Μου φαίνεται απαράδεκτο. 

 

Συγγνώμη αλλά με ενόχλησε το όλο σκηνικό και ίσως υπερβάλλω. 

δεν φταις εσυ.

Πιασαμε προς αναλυση το χειροτερο ειδος Hip hop και το χειροτερο κλιπ  και το τσουβαλιασαμε ολο.

Εχεις απολυτο δικιο - ηταν κ κακογουστο κ αμορφωτο κ χωρις ιχνος γνωσης του τι πρεσβευε {καποτε} αυτο το στυλ μουσικης.

 Αλλα ακομα κ στην Αμερικη που το γεννησαν ,  τα περισσοτερα clip πλεον ,  ειναι με γκομενες με κωλους εξω να κανουν twerking.

 

Στην Ελλαδα του σημερα παντως - δεν ειναι παντα αυτη η θεματολογια  των στιχων του Hip hop..

 Υπαρχουν κ σοβαρα παιδια που γραφουν πολυ προσεγμενο στιχο. Προσωπικα θα ηθελα να ειχε πιο ενδιαφερον η μουσικη..αλλα μαλλον δεν τους νοιαζει ιδιατερα..Μια βαση για να ραπαρουν κ ειμαστε οκ.

 

Δεν μπορω να μην αναφερω...οτι ο μονος λογος που δεν ακουσαμε τετοιους στιχους τα 80s -90ς ηταν γιατι υπηρχε λογοκρισια ακομα κ δεν παιζοσουν πουθενα αν αρχιζες να τα χωνεις.

Κατα τα αλλα ακουσαμε κ εμεις κατι στιχους...αστα να παν στο διαλα.

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, geodimitri είπε

Θα συμφωνήσω ναι...ας ελπίσουμε όταν θα μεγαλώσουν περισσότερο να μπουν στον σωστό τον δρόμο...😁

Νομιζω οτι αυτο που μας τσαντιζει περισσοτερο..ειναι ..ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ..

Αυτο το βλεμμα σιγουριας...Το οτι σε κοιτανε με μισο ματι σαν να εισαι παλιογερος κ τι προσπαθεις να μας πουλησεις...και αυτη η μουσικη...ειναι γαμω οτι κ να λες εσυ..

Το θυμαμαι αυτο το βλεμμα..Το βιωνω καθημερινα απο τους μαθητες...αλλα να σου πω την αληθεια..το εκανα κ εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vagelism είπε

Προσωπικα θα ηθελα να ειχε πιο ενδιαφερον η μουσικη.

 

 

ΠΟΙΑ μουσικη? 🤣:classic_biggrin:

 

Ωραιο το hip-hop αλλα ΜΟΥΣΙΚΗ σιγουρα ΔΕΝ το λες...

 

Ειναι ενα εντελως ξεχωριστο artform....σαν τα ΤΑΤΟΥΑΖ ενα πραμα....🤣:classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου