Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

Άσχετο 

αλλά για το σχολείο έχω να πω πως υπάρχει για να παρατάνε οι γονείς τα παιδιά,

είτε γιατί δουλεύουν είτε γιατί ξύνονται και κόβουν βόλτες🤣

Στο ενδιάμεσο μαθαίνουν και 1000 δύο άχρηστες πληροφορίες.

Imho θα πρεπε να τελειώνουμε το σχολείο με

δίπλωμα οδήγησης, basic μαγειρική, πιστοποιημένα αγγλικά, γνώσεις σε διατροφή και προπόνηση (άρση βαρών, ενόργανη, πολεμικές τέχνες)

και καθημερινή ενασχόληση με τέχνες κάθε είδους.

Από κει και πέρα μόνο ενημέρωση θα πρεπε να γίνεται σχετικά με αρχαίους, ιστορία κλπ.

Τα "πες μου που πέφτει ο ποταμός τάδε" λες και θα πάμε, είναι για γέλια και δεν παράγουν αυτόνομους και έξυπνους ανθρώπους.

Αλλά παράγουν, 

Σκάσε, κάτσε κάτω, μη μιλάς και άκου to authority.

Μετά μάθε τα απ έξω και έλα να μου τα πεις.

Η γνώμη σου δε μετράει, αρκεί να πεις το ποίημα.

Obey λοιπόν από μωρό👊

 

12 χαμένα χρόνια 8 ΩΡΕΣ την ημέρα συν φροντηστίρια.

Κάποιοι έχουν το θράσος να μιλάνε για παραγωγικότητα, ανταγωνιστικότητα κλπ ωραία.

Σε 12 χρόνια κάποιος θα έπρεπε να είναι Πύρρος Δήμας, Αριστοτέλης και Satriani ταυτόχρονα με proper schooling.

Cheers😎

 

 

Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα (Ιστορία είναι ένα πολύ βασικό μάθημα καθώς λαός που δεν γνωρίζει το παρελθόν του δεν έχει μέλλον κατά τη γνώμη μου). Για την ελληνική πραγματικότητα όμως είναι δυστυχώς μια ουτοπία να γίνουν τα παραπάνω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sharpshooter είπε

Άσχετο 

αλλά για το σχολείο έχω να πω πως υπάρχει για να παρατάνε οι γονείς τα παιδιά,

είτε γιατί δουλεύουν είτε γιατί ξύνονται και κόβουν βόλτες🤣

Στο ενδιάμεσο μαθαίνουν και 1000 δύο άχρηστες πληροφορίες.

Imho θα πρεπε να τελειώνουμε το σχολείο με

δίπλωμα οδήγησης, basic μαγειρική, πιστοποιημένα αγγλικά, γνώσεις σε διατροφή και προπόνηση (άρση βαρών, ενόργανη, πολεμικές τέχνες)

και καθημερινή ενασχόληση με τέχνες κάθε είδους.

Από κει και πέρα μόνο ενημέρωση θα πρεπε να γίνεται σχετικά με αρχαίους, ιστορία κλπ.

Τα "πες μου που πέφτει ο ποταμός τάδε" λες και θα πάμε, είναι για γέλια και δεν παράγουν αυτόνομους και έξυπνους ανθρώπους.

Αλλά παράγουν, 

Σκάσε, κάτσε κάτω, μη μιλάς και άκου to authority.

Μετά μάθε τα απ έξω και έλα να μου τα πεις.

Η γνώμη σου δε μετράει, αρκεί να πεις το ποίημα.

Obey λοιπόν από μωρό👊

 

12 χαμένα χρόνια 8 ΩΡΕΣ την ημέρα συν φροντηστίρια.

Κάποιοι έχουν το θράσος να μιλάνε για παραγωγικότητα, ανταγωνιστικότητα κλπ ωραία.

Σε 12 χρόνια κάποιος θα έπρεπε να είναι Πύρρος Δήμας, Αριστοτέλης και Satriani ταυτόχρονα με proper schooling.

Cheers😎

 

Αληθειες με τρομερο χιουμορ
 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι δεξιότητες με τις οποίες θα έπρεπε να μας οπλίσει η εκπαίδευση, αλλά ξέχασες τα βασικότερα βρε sharpshooter.

 

Θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να "δημιουργήσει" ανθρώπους που να ξέρουν να σκέφτονται, να μπορούν να έχουν κρίση, να αξιολογούν τα δεδομένα που έχουν για να αναπτύξουν απόψεις (δικές τους απόψεις, όχι να αναπαράγουν απόψεις άλλων στα κουτουρού), να μπορούν να κρίνουν (να αναγνωρίζουν πότε μπορούν να κρίνουν με βάση τα δεδομένα που έχουν) τις συνθήκες του περιβάλλοντος στο οποίο ζουν, κλπ.

 

Πχ σχετικά με το μάθημα της ιστορίας στο οποίο αναφερθήκατε πριν, λιγότερο ενδιαφέρει το ακριβές μέρος που έγινε κάτι, καθώς και η ακριβής χρονολογία.

Αυτό στο οποίο θα έπρεπε όμως να εστιάσει το μάθημα, είναι οι συνθήκες (κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, θρησκευτικές, κλπ) κάτω από τις οποίες έγινε κάτι, πώς δημιουργήθηκαν αυτές οι συνθήκες, και οι επιπτώσεις του γεγονότος στην (κοινωνική, οικονομική, κλπ) πραγματικότητα της εποχής, καθώς και στην ιστορική συνέχεια.

 

Επίσης θα έπρεπε η εκπαίδευση να "δημιουργήσει"/"διαπλάσει" υγιείς ψυχισμούς, ανθρώπους με αντιστάσεις στις μάζες, καθώς και να επιδιώκει να ενθαρρύνει την διαφορετικότητα και να την θωρακίσει κιόλας (ακριβώς τα αντίθετα από ότι κάνει δηλαδή).

 

Ουτοπίες.

 

Κρίμα!

 

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, vagelism said:

 

Η μαθηση σαν σπουδη  ομως δεν το νομιζω.

 

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 hour ago, fusiongtr said:

Καλές οι δεξιότητες με τις οποίες θα έπρεπε να μας οπλίσει η εκπαίδευση, αλλά ξέχασες τα βασικότερα βρε sharpshooter.

 

Θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να "δημιουργήσει" ανθρώπους που να ξέρουν να σκέφτονται, να μπορούν να έχουν κρίση, να αξιολογούν τα δεδομένα που έχουν για να αναπτύξουν απόψεις (δικές τους απόψεις, όχι να αναπαράγουν απόψεις άλλων στα κουτουρού), να μπορούν να κρίνουν (να αναγνωρίζουν πότε μπορούν να κρίνουν με βάση τα δεδομένα που έχουν) τις συνθήκες του περιβάλλοντος στο οποίο ζουν, κλπ.

 

Πχ σχετικά με το μάθημα της ιστορίας στο οποίο αναφερθήκατε πριν, λιγότερο ενδιαφέρει το ακριβές μέρος που έγινε κάτι, καθώς και η ακριβής χρονολογία.

Αυτό στο οποίο θα έπρεπε όμως να εστιάσει το μάθημα, είναι οι συνθήκες (κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, θρησκευτικές, κλπ) κάτω από τις οποίες έγινε κάτι, πώς δημιουργήθηκαν αυτές οι συνθήκες, και οι επιπτώσεις του γεγονότος στην (κοινωνική, οικονομική, κλπ) πραγματικότητα της εποχής, καθώς και στην ιστορική συνέχεια.

 

Επίσης θα έπρεπε η εκπαίδευση να "δημιουργήσει"/"διαπλάσει" υγιείς ψυχισμούς, ανθρώπους με αντιστάσεις στις μάζες, καθώς και να επιδιώκει να ενθαρρύνει την διαφορετικότητα και να την θωρακίσει κιόλας (ακριβώς τα αντίθετα από ότι κάνει δηλαδή).

 

Ουτοπίες.

 

Κρίμα!

 

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.

Άλλωστε έγραψα για μια απλή ενημέρωση και όχι καταναγκαστική παπαγαλία και η ιστορία ήταν απλώς ένα παράδειγμα, σίγουρα υπάρχουν και άλλα χρήσιμα μαθήματα που διδάσκονται και τώρα αλλά με τελείως λάθος τρόπο.

 

Αυτά που πρότεινα είναι basic skills για να ζήσει κάποιος μόνος του, που υποτίθεται ότι τα παρέχει το σπίτι του καθενός, αλλά είναι λαχείο.

Εγώ ας πούμε τα έμαθα μόνος μου, θα μπορούσα να τα μάθω στο σχολείο όμως και εγώ και όλοι, μιας και είναι χρήσιμα για επιβίωση.

 

Πρότεινα επίσης καθημερινή ενασχόληση με τέχνες, όχι "μάθε το κομμάτι και παίχτο μου να σου βάλω βαθμό", αλλά φτιάξε δικό σου ας πούμε σε στυλ Stones etc.

 

Έγραψα επίσης ότι αντιπαρατίθεται οικτρά σε κάθε είδους προσπάθεια για κριτική σκέψη και δημιουργικότητα,

επίτηδες κατ' εμέ αλλά είναι άλλη κουβέντα αυτή.

Sit Down, Shut up, and Listen to the teacher

                                                     to the news on TV (fake)                                                

                                                     to the Prime Minister

                                                     to the Pope

                                                      ... Modern Slavery

                                            ...from the cradle to the grave

Basic skills for life δημιουργικές δραστηριότητες και αθλητισμό

Απλώς όχι άλλο κάρβουνο !!!

Wasted Years😎

 

Ps. δεν είμαι κατά τις εξειδίκευσης, αλλά το να ξέρω συναρτήσεις ας πούμε δε με βοηθάει πουθενά αν δεν πάρω ανάλογη πορεία.

Επεξεργασμένο από sharpshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Καλές οι δεξιότητες με τις οποίες θα έπρεπε να μας οπλίσει η εκπαίδευση, αλλά ξέχασες τα βασικότερα βρε sharpshooter.

 

Θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να "δημιουργήσει" ανθρώπους που να ξέρουν να σκέφτονται, να μπορούν να έχουν κρίση, να αξιολογούν τα δεδομένα που έχουν για να αναπτύξουν απόψεις (δικές τους απόψεις, όχι να αναπαράγουν απόψεις άλλων στα κουτουρού), να μπορούν να κρίνουν (να αναγνωρίζουν πότε μπορούν να κρίνουν με βάση τα δεδομένα που έχουν) τις συνθήκες του περιβάλλοντος στο οποίο ζουν, κλπ.

 

Πχ σχετικά με το μάθημα της ιστορίας στο οποίο αναφερθήκατε πριν, λιγότερο ενδιαφέρει το ακριβές μέρος που έγινε κάτι, καθώς και η ακριβής χρονολογία.

Αυτό στο οποίο θα έπρεπε όμως να εστιάσει το μάθημα, είναι οι συνθήκες (κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, θρησκευτικές, κλπ) κάτω από τις οποίες έγινε κάτι, πώς δημιουργήθηκαν αυτές οι συνθήκες, και οι επιπτώσεις του γεγονότος στην (κοινωνική, οικονομική, κλπ) πραγματικότητα της εποχής, καθώς και στην ιστορική συνέχεια.

 

Επίσης θα έπρεπε η εκπαίδευση να "δημιουργήσει"/"διαπλάσει" υγιείς ψυχισμούς, ανθρώπους με αντιστάσεις στις μάζες, καθώς και να επιδιώκει να ενθαρρύνει την διαφορετικότητα και να την θωρακίσει κιόλας (ακριβώς τα αντίθετα από ότι κάνει δηλαδή).

 

Ουτοπίες.

 

Κρίμα!

 

Δεν θέλουν τέτοιους.

 Θέλουν κομματικούς και γαλαζοαίματους.

 Αυτά που γράφεις φέρνουν αξιοκρατία και δεν συμφέρει τους ισχυρούς και διαπλεκόμενους όπως είμαι εγώ.

 Δεν μας συμφέρει χαχαχαχαχααχαχαχαχ

 

 Λοιπόν, μου έχει μείνει το κομματάκι, ήθελα να κανω μια τρολοδιασκευή αλλά βαριέμαι.

 Για moto βερζιον.

 

 Λαδια στη στροφη και μου φωνάζουν μαμά

 Οχι δεν ειναι μαμά

 Γι αυτο μετράω όλη τη γειτονιά

 Με τον κώλο μπροστά

 Σέρνομαι και δεν σταματά.

 Και περνάω μπροστά

 Σαν Μπλέηντ παίρνω και μια γιαγιά

 Οχι δεν σταματά, γιάτι δεν είναι μαμά.

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 Να βαζα και λιγο πολιτικά.

 

 Ειναι χιτ το κομμάτι λέμε.

 αχααχαχαχαχαχαχχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ.

Δεν πιστευω οτι , ότι μαθαινει ενα παιδι αυτα τα 12 χρονια ειναι 12 χαμενα χρονια που μας γεμιζουν το κεφαλι ανοησιες.

Ισως ο τροπος θα μπορουσε να ηταν διαφορετικος...ισως λιγοτερο δογματικος - περισσοτερο στοχευμενος επι της ουσιας οπως πολυ σωστα εθεσες κ εσυ..αλλα χαμενος δεν ειναι.

 Με τον τροπο εχω τις αντιρρήσεις μου κ εγω..

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου