Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Δεν θα πάω σε ραπ των 90'ς που δεν έζησα και πολλοί την αγάπησαν λόγω εφηβείας 

 

Σας πάω στο " σήμερα " με παιδιά που κάνουν την ίδια μουσική με αυτόν του θέματος , αλλά έχουν κάτι να πουν . Δεν μ αρέσει η ραπ , μεταλας είμαι . Ούτε κατ ανάγκη συμφωνώ με την οπτική τους (τρέφονται απ την αναρχίλα  ) . Αλλά έχουν κάτι να πουν , και για αυτό τρέφω σεβασμό 

 

 

 

 

Η συγκεκριμενη μουσικη απο γεννησιμιου της ηταν anti οτιδηποτε κατεστημενου.

Ξεκινησε εναντια στον κοινωνικο ρατσισμο  που βιωναν οι μαυροι καθε φορα που ετρωγαν  γκλοπια για ψυλλου πηδημα..κ επεκταθηκε σε ολες τις '"αδικιες"  που ο ραππας πιστευε οτι του συνεβαιναν.

Ειτε σε επιπεδο μαθησης αν ηταν μαθητης, ειτε σε επιπεδο κοινωνιας κ πολιτικης αν ηταν λιγο μεγαλυτερος.

Το κακο ειναι οτι {στην Αμερικη τουλαχιστον } εχει τελματωσει το πραγμα..{Ποσα χρονια θα κραζουν τους λευκους} και λογω στερησης θεματολογιας..στραφηκαν στα ...κωλαρακια που πηγαινουν πανω κατω...κ στο κοιτα τι ζαντικο φοραει το {κωλοφτιαγμενο} αμαξι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, vagelism said:

δεν φταις εσυ.

Πιασαμε προς αναλυση το χειροτερο ειδος Hip hop και το χειροτερο κλιπ  και το τσουβαλιασαμε ολο.

Εχεις απολυτο δικιο - ηταν κ κακογουστο κ αμορφωτο κ χωρις ιχνος γνωσης του τι πρεσβευε {καποτε} αυτο το στυλ μουσικης.

 Αλλα ακομα κ στην Αμερικη που το γεννησαν ,  τα περισσοτερα clip πλεον ,  ειναι με γκομενες με κωλους εξω να κανουν twerking.

 

Στην Ελλαδα του σημερα παντως - δεν ειναι παντα αυτη η θεματολογια  των στιχων του Hip hop..

 Υπαρχουν κ σοβαρα παιδια που γραφουν πολυ προσεγμενο στιχο. Προσωπικα θα ηθελα να ειχε πιο ενδιαφερον η μουσικη..αλλα μαλλον δεν τους νοιαζει ιδιατερα..Μια βαση για να ραπαρουν κ ειμαστε οκ.

 

Δεν μπορω να μην αναφερω...οτι ο μονος λογος που δεν ακουσαμε τετοιους στιχους τα 80s -90ς ηταν γιατι υπηρχε λογοκρισια ακομα κ δεν παιζοσουν πουθενα αν αρχιζες να τα χωνεις.

Κατα τα αλλα ακουσαμε κ εμεις κατι στιχους...αστα να παν στο διαλα.

καθόλου δε με ενοχλεί το χιπ χοπ..το θεωρω κανονική μουσική και μάλιστα εχει και το ξεχωριστό ενδιαφέρον ότι επειδή το βάρος πέφτει στο στιχο, κατά καιρούς βγαίνουν διαμαντάκια. 

 

έλα όμως που το κομμάτι για το οποίο συζητάμε ειναι ακυρο να το θεωρήσουμε μουσική. ειναι μια τρολια που υπάρχει μονο λογο ytb.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, otto## είπε

καθόλου δε με ενοχλεί το χιπ χοπ..το θεωρω κανονική μουσική και μάλιστα εχει και το ξεχωριστό ενδιαφέρον ότι επειδή το βάρος πέφτει στο στιχο, κατά καιρούς βγαίνουν διαμαντάκια. 

 

έλα όμως που το κομμάτι για το οποίο συζητάμε ειναι ακυρο να το θεωρήσουμε μουσική. ειναι μια τρολια που υπάρχει μονο λογο ytb.


+1000
Παρομοίως,  το μεγαλύτερο μέρος της ελληνικής χιπ χοπ σκηνής, έχει σε ελάχιστη εκτίμηση το συγκεκριμένο κομμάτι και συντελεστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την παλεύω κάστανο με hip-hop, rnb και λοιπά αλλά μέχρι ενός σημείου αναγνωρίζω την μουσική τους αξία και ενίοτε και την καλλιτεχνική. Ειδικά δεν στο low bap παρά την έντονη πολιτικοποίηση που αγγίζει τα όρια της γραφικότητας, έχουν γραφτεί μερικά ωραία κομμάτια. Το συγκεκριμένο το θεωρώ σαβούρα υψηλού επιπέδου. Δεν με νοιάζει το έντονα προκλητικό ύφος, άλλωστε η μουσική εξελίχθηκε μέσω της πρόκλησης όσο η ακατάπαυστη γελοιότητα της όλης υπόθεσης και η άθλια χρήση της γλώσσας (ένα σημείο που έχω παραδεχτεί πολλούς καλλιτέχνες του χώρου). Κατα 'τάλα συμφωνώ με το άρθρο του πρώτου φλέματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2019 στις 9:12 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

Μπα, η πηγή είναι σκουπίδι και εδώ δεν επικεντρώθηκε κανεις στην καταγωγή του ενώ εκεί την έβαλαν στον τίτλο γιατί προφανώς για τους ίδιους και τους αναγνώστες τους έχει σημασία.

 

Το άρθρο αυτό ιν φακτ με έκανε να συμπαθησω τον Σιν μπόυ για 1η φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εκλεισα τον ηχο και ειδα τα πιπινια. Αυτη η κοκκινομαλλα με τα τατουαζ ειναι η τσατσα?

 

Περα απο την πλακα, το μονο που ακουσα τελευταια για τον εν λογω wannabe something, και εδωσα σημασια, ειναι τα λογια του στο παρακατω βιντεο.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά και από επιλογή είμαι εντελώς "αποκομμένος" από την ελληνική πραγματικότητα και δεν θέλω να έχω καμία σχέση.

Δεν γνωρίζω, αλλά αν το μέσο πιτσιρίκι στην Ελλάδα ταυτίζεται με τις ανοησίες αυτού του τύπου, τότε η κατάσταση είναι τουλάχιστον ανησυχητική.

 

Είναι σοκαριστικό αν κάποιος κάτσει και το σκεφτεί, ότι μιλάμε για την ίδια χώρα που πριν 2000+ χρόνια ο Πλάτωνας, ο μαθητής του Σωκράτη, έγραφε περι του "μύθου" του σπηλαίου και ο Αριστοτέλης περι των "μεταφυσικών", με την σημερινή του "power of nonsense". Μιλάμε για την απόλυτη "πνευματική εντροπεία".

 

Το θετικό, για να μην είμαστε μίζεροι, είναι ότι άξιοι Έλληνες φεύγουν από αυτό το τσίρκο και κάποιοι διαπρέπουν στο "εξωτερικό", όπως ανέκαθεν συνέβαινε και μακάρι να συνεχίσει.

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει από μένα ουτε μισό κλικ

έχω πολύ σοβαρότερα πράγματα στη ζωή μου (αν θα μπορούσε κανείς να πει κάτι τέτοιο σοβαρό)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου