Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και για να κλείσω τον κύκλο που άνοιξε κάτι που είπα , και παρατέθηικε αρκετά μετά.....για εμένα η Ανθρωπογεωγραφια και η Τέχνη είναι άμεσα συνυφασμένες.

 

Το κλίμα- ο γεωγραφικός χώρος- η ιστορία,......... όλα παίζουν τον ρόλο τους.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BillTrantos said:

 

1. μην τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με ονόματα που αναφέρεις. 

 

2. Δεν πιστεύω ότι κάποιος γεννιέται το οτιδήποτε. Ο καθένας γίνεται αυτό που του λέει η ψυχή του, λευκός, μαύρος, κίτρινος, μοβ. 

 

1. Όχι ρε συ, εννοείται αυτό. Ακραία παραδείγματα ήταν.

 

2. Φυσικά και συμφωνώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη κιόλας αλλά ορισμένες απόψεις που ακούστηκαν σε αυτό το thread είναι πολύ επιεικώς αστείες...

Δηλαδή τι σημαίνει ότι blues πρέπει να παίζουν μόνο οι μαύροι επειδή αυτοί το ξεκίνησαν?

Αν δεν υπήρχε μπαστάρδεμα στη μουσική,η μουσική δεν θα εξελισσόταν και θα ήταν στάσιμη...

Ακόμα και η ίδια η Jazz έχει τις ρίζες της στην Αφρική και στην Αφρικανική ρυθμολογία.

Όπως και η blues δημιουργήθηκε από τα βιώματα των σκλάβων τότε στην Αμερική και την ανάγκη των Αφρικανών να εκφράσουν την μουσική τους σε μια κιθάρα. 

Το μπέρδεμα των στυλ και βιωμάτων των μουσικών έφερε την εξέλιξη της κάθε μουσικής και αυτό συνεχίζει να γίνεται μέχρι και σήμερα.

Απλά δείτε το common του common του Robert Glasper

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο όρος Jazz, αλλά και Blues , χρησιμοποιείται για να καλύψει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μουσικό φάσμα, και ενίοτε καταχρηστικά.

 

Jazz είναι και η be -bop του Miles......jazz λένε και τους Esbjorn Svensson Trio.

Blues είναι ο Blind Lemon Jefferson........blues είναι και ο.......Kenny Wayne Shepherd.

 

Εγώ όταν αναφέρομαι σε Jazzman ή Bluesman, είθισται να κάνω εικόνα τον αρχετυπικό ορισμό.

 

Σε κάθε περίπτωση ΞΑΝΑ διαβασε τι έκανες quote από αυτό που έγραψα.

 

" Δεν με χαλαει καθόλου ενας Έλληνας να παιζει ραπ  ....αλλα με χαλάει το Ελληνας ραπερ....διότι απλα δεν γίνεται.  ".

 

Ο καθένας παίζει ό,τι θέλει, αλλά αυτό δεν τον κάνει αυτοματα ράπερ ή μπλούζμαν......, που είναι συνδυασμός πλειόνων χαρακτηριστικών, πέραν της μουσικής ή εκτελεστικής δεινότητας.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LK είπε

Ο όρος Jazz, αλλά και Blues , χρησιμοποιείται για να καλύψει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μουσικό φάσμα, και ενίοτε καταχρηστικά.

 

Jazz είναι και η be -bop του Miles......jazz λένε και τους Esbjorn Svensson Trio.

Blues είναι ο Blind Lemon Jefferson........blues είναι και ο.......Kenny Wayne Shepherd.

 

Εγώ όταν αναφέρομαι σε Jazzman ή Bluesman, είθισται να κάνω εικόνα τον αρχετυπικό ορισμό.

 

Σε κάθε περίπτωση ΞΑΝΑ διαβασε τι έκανες quote από αυτό που έγραψα.

 

" Δεν με χαλαει καθόλου ενας Έλληνας να παιζει ραπ  ....αλλα με χαλάει το Ελληνας ραπερ....διότι απλα δεν γίνεται.  ".

 

Ο καθένας παίζει ότι θέλει, αυτό δεν τον κάνει αυτοματα ράπες ή μπλούσμαν......, που είναι συνδυασμός πλειώνων χαρακτηριστικών πέραν της μουσικής ή εκτελεστικής δεινότητας.

 

Δηλαδή ο NiVo δεν είναι ράπερ?

 Γιατί γκρεμίζεις τα είδωλά μου?

 Ξέρεις πόσες έχει @##$%2 ο NiVo και ένας από τους λόγους είναι πως τον αναγνωρίζουν σαν Ράπερ με τα ούλα του?

 ααααααααααααααααααααααα

 Δεν μας τα λες καλά συνήγορε

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφορισμοί και ατυχείς παραλληλισμοί κατα την άποψη μου.

Αν σκεφτόμασταν όλοι όπως διατείνεται ο LK που σίγουρα υπερβάλει για να γίνεται κουβέντα, τοτε όλοι θα έπρεπε να παίζουμε κλαρίνο και μπουζούκι επειδή έτυχε να γεννηθούμε εδω. Να μην το αναπτύξω άλλο γιατί σαν θέμα είναι πραγματικά χωρίς βάση.

 

 

 

 

 

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιάννη ειλικρινά ξαναγράφω, μόνο και μόνο, γιατί ίσως εγώ να μην ήμουν σαφής.

Ο Καθένας μπορεί , το λέω για χιλιοστή φορά, να παίξει ό,τι είδος μουσικής γουστάρει. Είπα εγώ πουθενά το αντίθετο;

 

Μπορεί ακόμα να το κάνει και πολύ καλά...έως άριστα.

 

Αυτό από μόνο του , λέω εγώ, δεν τον κάνει blues man (δανείζομαι αυτό το παράδειγμα).

Ναι ετυμολογικά , σε ένα λεξικό, bluesman είναι αυτός που παίζει/ τραγουδάει τα Blues.

 

Σαν λέξη όμως, έχει καθιερωθεί να περιγράφει, πέραν της μουσικής, ένα συγκεκριμένο modus vivendi, ένα modus operandi επίσης, το οποίο ναι, έχει και φυλετικά χαρακτηριστικά. (χωρίς να είναι ρατσιστικό).

 

Όταν λοιπόν , επί παραδείγματι, μέρος των Blues αφορούν την καταπίεση της έγχρωμης φυλής από τους λευκούς, αυτό δεν σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε καταπιεσμένος .....είναι bluesman.

Του λείπει αυτό το ποιοτικό (φυλετικό) στοιχείο του ορισμού.

 

Μπορεί να παίζει καλλίτερα από τον καθένα τις κλίμακες των Blues, μπορεί να τον καταπιέζει και πιο πολύ από τον οποιονδήποτε "λευκό" π.χ η γυναίκα του........αλλά bluesman δεν είναι.(όσο και να βαυκαλίζεται).

  

Αυτό , για τελευταία φορά, ΔΕΝ του αφαιρεί το δικαίωμα να παίξει τα blues αν θέλει, απλά, in my book , θα είναι μια κόπια.....όπως οι Πυραμιδος...που μια χαρά το παίζουν το μελαχρινάκι......απλά ΔΕΝ διανοούμαι ότι από στόμα Ιάπωνα...βγαίνει η λέξη "μελαχρινάκι" για τους ίδιους φυλετικούς (μη ρατσιστικούς) λόγους που ανωτέρω ανέπτυξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω πως είναι δικό σου συμπέρασμα.

Το ότι το blues γεννήθηκε στον Νότο των ΗΠΑ δεν σημαίνει πως δεν εξελίχθηκε απο άλλη γενιά στο Σικάγο χωρίς τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του αγράμματου βαμβακοσυλλέκτη. Που σε μια εικοσαετία εξελίχθηκε στην Βρετανία σε British blues και αργότερα Texas Blues με SRV κ.α. και παράλληλα το πήρε ο Robben Ford, ο John Mayer και το πήρε ο διάολος. Αυτοί δεν είναι bluesmen δηλαδή; Τους λείπει η βαμβακοφυτία ή ο τόπος για να οριστούν; Εχει ξεπεράσει το τοπικό γεωπολιτικό στοιχείο για να το ορίζουμε παραδοσιακό, όπως τα Ηπειρώτικα. Οι μουσικοί που παίζουν πλέον ξεπερνούν κατα πολύ τις μουσικές δυνατότητες των τότε και έχουν αναπτύξει το είδος.

Πρόκειται για μουσικό είδος (genre) και μόνο αν θελεις να ακούς τις ηχογραφήσεις του Robert Johnson απο βίτσιο μπορείς να λες πως εγω επιμένω να ακούω το αυθεντικό, παραδοσιακό blues απο πραγματικούς bluesmen. Περισσότερο σε δόγμα  μου ακούγεται. 

 

Το ίδιο ισχύει για την παγκόσμια μουσική που λέγεται Jazz ή και Rock.

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 minutes ago, yameth said:

Νομίζω πως είναι δικό σου συμπέρασμα.

Το ότι το blues γεννήθηκε στον Νότο των ΗΠΑ δεν σημαίνει πως δεν εξελίχθηκε απο άλλη γενιά στο Σικάγο χωρίς τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του αγράμματου βαμβακοσυλλέκτη. Που σε μια εικοσαετία εξελίχθηκε στην Βρετανία σε British blues και αργότερα Texas Blues με SRV κ.α. και παράλληλα το πήρε ο Robben Ford, ο John Mayer και το πήρε ο διάολος. Αυτοί δεν είναι bluesmen δηλαδή; Τους λείπει η βαμβακοφυτία ή ο τόπος για να οριστούν; Εχει ξεπεράσει το τοπικό γεωπολιτικό στοιχείο για να το ορίζουμε παραδοσιακό, όπως τα Ηπειρώτικα. Οι μουσικοί που παίζουν πλέον ξεπερνούν κατα πολύ τις μουσικές δυνατότητες των τότε και έχουν αναπτύξει το είδος.

Πρόκειται για μουσικό είδος (genre) και μόνο αν θελεις να ακούς τις ηχογραφήσεις του Robert Johnson απο βίτσιο μπορείς να λες πως εγω επιμένω να ακούω το αυθεντικό, παραδοσιακό blues απο πραγματικούς bluesmen. Περισσότερο σε δόγμα  μου ακούγεται. 

 

Το ίδιο ισχύει για την παγκόσμια μουσική που λέγεται Jazz ή και Rock.

Σε όλα τα ανωτερψω συμφωνω.

Και αυτό σε Blues νόρμες είναι , αλλά δεν νομίζω ότι κανεις (ούτε ο ίδιος) θα έλεγε ότι ο Charlie Watts είναι bluesman.

 

Αν ορίσεις τον bluesman , ως αυτόν που παίζει blues, σου ειπα ετυμολογικά είσαι σωστος, εννοιολογικά όχι κατ΄εμέ πάντα.

 

Φιλοσοφική είναι η συζήτηση, και ουχι ρατσιστική

Για τον ίδιο λόγο, οποιονδήποτε μη Ευρωπαίο, οσα καλά και αν χειριζεται ενα σπαθι και καβαλάει ένα άλογο, δεν θα τον έλεγα "Ιππότη"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ετσι για να το συνεχίσω λίγο, έναν από .....την Αμφιλοχία ας πούμε.....ο οποίος είναι ευγενής, με μόρφωση και καλούς τρόπους, αστός.  (ενδεχομένως και καλλίτερος από κάθε Άγγλο στην γή) 😛  .

 

θα τον αποκαλούσατε   gentleman ή ευπατρίδη, γνωρίζοντας ότι εννοιολογικά το " gentleman" είναι τίτλος ευγενείας Αγγλικός;

Ναι ετυμολογικά σημαίνει "ευγενής/ευγενικός άντρας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου