Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στράτο εγώ νομίζω ότι είναι απλά μίμηση (μουσική, στυλιστική, στιχουργική, κινησιολογική) αντίστοιχων αμερικάνικων καλλιτεχνημάτων. Ωραίες οι παρατηρήσεις σου αλλά δε νομίζω ότι παίρνει πολλή κοινωνιολογική ανάλυση το θέμα εδώ.

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, fusiongtr said:

 

Όχι βρε συ, έτσι είμαι εγώ, και του σαλονιού, και του πεζοδρομίου ασούμε.

Σοβαρά τώρα,

Πιστεύω οτι το αναλύεις περισσότερο απο όσο πρέπει,επειδή ακριβώς δεν έχει κανένα περιεχόμενο και ο εγκεφαλός σου αρνείται να το αποδεχτεί

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, Jazzjoker said:

Στράτο εγώ νομίζω ότι είναι απλά μίμηση (μουσική, στυλιστική, στιχουργική, κινησιολογική) αντίστοιχων αμερικάνικων καλλιτεχνημάτων. Ωραίες οι παρατηρήσεις σου αλλά δε νομίζω ότι παίρνει πολλή κοινωνιολογική ανάλυση το θέμα εδώ.

 

Στο ότι είναι μίμηση συμφωνώ απόλυτα.

Τα views όμως τα παίρνει από Ελλάδα, και υπάρχουν λόγοι γι' αυτό.

 

EDIT: Να το πω αλλιώς. Η δημοφιλία του κομματιού στην Ελλάδα, έχει σχέση με τις αξίες μιας μερίδας της ελληνικής νεολαίας (και όχι μόνο ελληνικής, αλλά εδώ έχουμε ελληνικό στίχο).

 

Ποιας μερίδας όμως?

Νομίζω ότι πρόκειται για μέρος της νεολαίας, που στο παρελθόν θα αντιδρούσε στο σύστημα με άλλο τρόπο (αντισυστημική νεολαία).

Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Γιατί κάποιοι από αυτούς, αν είχαν γεννηθεί στο παρελθόν, ίσως τραγουδούσαν για τον κόσμο, τώρα τραγουδάνε για την πάρτη τους.

Κάποτε ίσως ήθελαν να καταστρέψουν τις δομές, τώρα τις χρησιμοποιούν και τις κοροϊδεύουν (τελείωσαν οι ουτοπίες, this is for real mutherfucka).

 

Αλλάξανε τα κόζα μάγκες μου.

 

 

EDIT 2:  Όλα αυτά που λέει το τραγούδι (και όπως τα λέει), αποτελούν ανεκπλήρωτες επιθυμίες μιας μερίδας της νεολαίας.

Αυτό από μόνο του εμένα μου φτάνει.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Ίσως είμαι ο μανοδικός που δεν το θεωρεί σκουπίδι, αλλά πολύ ενδιαφέρον.

Όχι μουσικά ενδιαφέρον, αλλά κοινωνιολογικά.

 

Όσο κι αν αυτό φαίνεται παράδοξο, θεωρώ ότι υπάρχει ρομαντισμός μέσα σ' αυτό.

Σύγχρονος ρομαντισμός όμως, ο ήρωας είναι ο "μαμάω" τύπος που μόνος και πάντα άνετος κοροϊδεύει τις "κακές δομές" (κράτος, αστυνομία, εφορία, κλπ), κυκλοφορεί με φτιαγμένα αυτοκίνητα (όχι όπως θέλουν οι εταιρίες, αλλά βελτιωμένα), ζει στα όρια (200 στην στροφή).

 

Έχει όμως και χαρακτηριστικά από αστυνομική λογοτεχνία (βγάζω πολλά λεφτά από την ντρόγκα, και οι μπάτσοι με κυνηγάνε, αλλά είμαι πάντα πιο έξυπνος από αυτούς), παίρνοντας την θέση του "κακού", αλλά ανένταχτου στο σύστημα.

 

Ο εμφανής αριβισμός (ότι και να κάνετε εσείς σας γράφω κι ας μην είναι ηθικό και καλό αυτό που κάνω αρκεί να πετύχω) ενώνεται με την επιτυχία (δεν ήμουν τίποτα αλλά τώρα που κάνω ότι γουστάρω έχω τα πάντα), και είναι προς μελέτη σχετικά με τις επικρατούσες αξίες σε μια μεγάλη μερίδα νεανικού κοινού.

 

Γιατί "πουλάει" σήμερα?

Όλοι τα έχουν με τις κοινωνικές δομές (κράτος, αστυνομία, εφορία, κλπ), και πολλοί ονειρεύονται (αλλά "δεν έχουν τα κότσια") να πάνε ενάντια στο σύστημα, και ακόμα περισσότερο ονειρεύονται να πετύχουν σ' αυτή τους την προσπάθεια (όπως στο τραγούδι).

 

Μερικά ολίγα χαζά.

Αν το εξετάσει κάποιος σοβαρά, θα φτάσει σε πολύ περισσότερα συμπεράσματα, χρήσιμα για τον σημερινό μας κόσμο, από κοινωνιολογική άποψη πάντα.

 

 

Εχει βαση η σκεψη σου. 

Νομιζω οτι ειναι ενα ξενοφερτο προιον {Αμερικανικο επι το πλείστον} τα  οσα πραγματευεται το κομματι.

Στην Αμερικανικη κουλτουρα η εννοια του Get rich or die trying ειναι μια πολυ σοβαρη υποθεση που μου εκανε κ εμενα εντυπωση οταν ημουν εκει.

Δεν τους νοιαζει απο που βγαζεις χρηματα αρκει να οδηγας Bentley και να ανοιγεις σαμπανιες στο κλαμπ καθε σαββατο.

 Η ραπ σκηνη του 80 που μιλησε για ανισότητες κ κοινωνικο ρατσισμο πλεον μιλαει για ζαντολαστιχα κ κωλους να λικνιζονται..κ οπως πολυ ευστοχα λες..παμε κοντρα στο συστημα.

Δυστυχώς  ο πιτσιρικας που ειναι ολη μερα στην καφετερια κ βλεπει αυτα τα κλίπ με τις γκομενες να χαριεντιζονται με τον τραγουδιστη / ηρωα,  μαλλον ταυτιζεται..

Αλλωστε για αυτες δεν γινονται ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, vagelism said:

Εχει βαση η σκεψη σου. 

Νομιζω οτι ειναι ενα ξενοφερτο προιον {Αμερικανικο επι το πλείστον} τα  οσα πραγματευεται το κομματι.

Στην Αμερικανικη κουλτουρα η εννοια του Get rich or die trying ειναι μια πολυ σοβαρη υποθεση που μου εκανε κ εμενα εντυπωση οταν ημουν εκει.

Δεν τους νοιαζει απο που βγαζεις χρηματα αρκει να οδηγας Bentley και να ανοιγεις σαμπανιες στο κλαμπ καθε σαββατο.

 Η ραπ σκηνη του 80 που μιλησε για ανισότητες κ κοινωνικο ρατσισμο πλεον μιλαει για ζαντολαστιχα κ κωλους να λικνιζονται..κ οπως πολυ ευστοχα λες..παμε κοντρα στο συστημα.

Δυστυχώς  ο πιτσιρικας που ειναι ολη μερα στην καφετερια κ βλεπει αυτα τα κλίπ με τις γκομενες να χαριεντιζονται με τον τραγουδιστη / ηρωα,  μαλλον ταυτιζεται..

Αλλωστε για αυτες δεν γινονται ολα

 

Συμφωνώ Βαγγέλη.

Το θέμα είναι ότι σχεδόν παντού (όχι μόνο στην Αμερική από την οποία ξεκίνησε), τέτοια κομμάτια μιλάνε στην γλώσσα των νέων (όχι όλων φυσικά), και τους λένε ακριβώς αυτό που θέλουν να ακούσουν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω ενα γενικο, κατα τη γνωμη μου η ραπ/χιπ χοπ ειναι μια πολυ πιο επαναστατικη μουσικη απο τη ροκ, επειδη δημιουργηθηκε απο πραγματικα καταπιεσμενους ανθρωπους, με αποτελεσμα οι νεοι που βραζει το αιμα τους ευκολα να την προτιμουν. 

 

Το συγκεκριμενο ειναι αντιγραφη αμερικανια, οπως φυσικα και οι περισσοτερες ποπ μουσικες που φτιαχνουμε στην Ελλαδα. Εδω εμεις προσπαθουμε να παιξουμε τα Μπλουζ σαν τον BB King, οι χιπχοπαδες στο πηγαδι κατουρησαν?

 

Να πω και την αμαρτια μου, μετα το πρωτο σοκ (απο τη δευτερη ακροαση και μετα δηλαδη) αρχισε να μου αρεσει και μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, JimmyPap said:

Να πω και την αμαρτια μου, μετα το πρωτο σοκ (απο τη δευτερη ακροαση και μετα δηλαδη) αρχισε να μου αρεσει και μενα.

 

Νταξ, εδώ δεν έχεις θέμα.

Και με εννιάρες να το παίζεις, δεν θα σου πει κανείς τίποτα. :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Jazzjoker said:

Μια που τελευταίως έπεσαν πολλά θρεντς με απόψης και δοθείσης της ευκαιρίας, είπα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Το παρακάτω κομμάτι έχει γίνει απίστευτο trend στη νεολαία από τη στιγμή που ανέβηκε. Όπως μπορείτε να δείτε μέσα σε 3 εβδομάδες έχει σχεδόν 14 μύρια views. Τι σας λέει μουσικά, στιχουργικά (αν βάλετε υποτίτλους εμφανίζονται οι στίχοι), αισθητικά; Γενικώς ποιες οι απόψης σας;

 

 

και μετα κραζαμε τους greta van fleet.

 

κατι τετοια βλέπω και απορω που πάει αυτός ο κόσμος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου