Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, otto## είπε

και μετα κραζαμε τους greta van fleet.

 

κατι τετοια βλέπω και απορω που πάει αυτός ο κόσμος.

 

ήδη νιώθω άσχημα 😁

  • Χαχα 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να το ακούσω γιατί δεν θέλω να συνεισφέρω με οποιοδήποτε τρόπο σε κάτι το οποίο είναι trend, επομένως δεν μπορώ να κρίνω αν είναι καλό ή όχι, και ούτε νομίζω ότι χρειάζεται να το κρίνω από την στιγμή που δεν ακούω τέτοια μουσική ούτως ή άλλως.

 

Το ότι είναι δημοφιλές στην νεολαία δεν μου λέει κάτι, γιατί πρώτον δεν είμαι νεολαίος ο ίδιος 😛 και δεύτερον διότι η νεολαία έχει κάνει trend μέχρι και να πετάει ο καθένας κουβάδες με νερό και παγάκια στο κεφάλι του.

 

Απλά σε τέτοιες ηλικίες  λογικά οι έφηβοι και λοιποί νεολαίοι επιζητούν την ''ατάκα'' ή το ''τσιτάτο'' ή το ''σλόγκαν'' μέσα από στίχους κομματιών, διαφημιστικών σποτ, ταινιών-σειρών και άλλων μέσων, είτε γιατί θέλουν να ''ανήκουν'' κάπου που θεωρούν ότι είναι cool είτε γιατί θέλουν να επιδείξουν μια ''καφρίλα'' για να το παίξουν cool εις τας νεαράς κορασίδας (να, Μαράκι, δες τι καφρίλες κάνω, ρεύομαι, κλάνω, τραγουδάω το ''μαμά'' από την μια για να με προσέξεις αλλά από την άλλη για να δείξω ότι δεν με ενδιαφέρει αυτό που υπάρχει κάτω από το κυλοτάκι σου -παρόλο που έπαιξα το τρομπόνι μου χτες πέντε φορές χτες για πάρτη σου).

 

Νομίζω ότι είναι συνηθισμένα και γνωστά όλα αυτά και όλοι έχουμε περάσει από τέτοιες φάσεις όντας και εμείς κάποτε μυξιάρικα και μπασμένα, και με το το παραπάνω σκεπτικό δεν νομίζω ότι το τραγούδι χρήζει κάποιας ιδιαίτερης ανάλυσης....

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το παρακολούθησα εκστατικός ως το τέλος. Δεν έχω αμφιβολίες ούτε βαθυστόχαστα σχόλια να κάνω, του τύπου "δεν πρόκειται να το ακούσω γιατί δεν νομίζω ότι χρήζει κάποιας ιδιαίτερης ανάλυσης".
ΚΤΓΜ πρόκειται για (εύπορουςπιθανόν , που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους) κοπρίτες, οι οποίοι σκοτώνουν το χρόνο τους. Επιτυχώς, σύμφωνα με τους ίδιους (και τους απολύτως υπεύθυνους γι' αυτήν την κατάντια γονείς τους) , γελοιωδώς για όποιον έχει έστω και μια φορά στη ζωή του απλώσει μια μπουγάδα, δουλέψει το καλοκαίρι για να μαζέψει λεφτά για διακοπές, ή ασχοληθεί να διαβάσει/καταλάβει τους στίχους από έστω ένα τραγούδι καλλιτέχνη στο είδος μουσικής που υποτίθεται ότι γουστάρει - 2Pac ή Eminem και όχι... Μικρό Νικόλα.
Πάτος και στα αγγλικά, ρε ούγκανα;
Δεν θα τους εμπιστευόμουν ούτε για να σκουπίσουν το πεζοδρόμιο.
Πιθανά μελλοντικά επαγγέλματα: καραβανάδες στο στρατό, πληρωμένοι τεμπέληδες στην εταιρία του μπαμπά, τριτοκοσμικοί entrepreneurs.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Από τα σχόλια του βίντεο (κλαίω απ' τα γέλια)
 

Otan gurnas apo odontiatro kai den exei fugei h narkwsi
 
Οι φωνες τους ειναι πιο επεξεργασμενες και απο τα μπεργκερς στο Mc Donalds

Μμμμβμμμμψμβμβμμβμμχμχμβμω ΜΑΜΑΑΑΑ
Μμβμμμωμμχμψμωμωμνμμνμμμμν ΜΑΜΑΑΑΑΑ
Και μόλις έκανα μια περίληψη τι λέει το τραγούδι

σαν να μηλάει ενα pc ή ενα λαπτοπ.....στα live χωνουν 2 μπάρες με μια τελειως διαφορετικη φωνη που δεν την εχεις ξαναακουσει και μετα δε μπορουν να παρουν ανασα

 
NekoRosa #35
Εγώ δεν εκραξα, απλά είπα ότι ναι είναι αλληθεια, ραπάρει λιγο σαν μέθησμενος αλλά ΕΓΩ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ !!🤩🤩
 
Φωτεινη φασολη
δεν ειναι μεθυσμενος ειναι τα ναρκοντικα που επερνε δεν θελω να δει αυρο σχολειο και νομιζει οτιν τον κραζει και μεθυσμενος να ειναι θα πρεπει να τον πας ετσει οπως ειναι εγω δεν εχω προβλημα ειτε περνει ναρκοτικα ειτε οχι εγω τον αγαπαω φυλικα οπως ειναι δεν εχω προβλημα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι καλα στην υγεια του ετσι οπως τραγουδαει το τραγουδι ειναι πιο ωραιο το τραγουδι αλλα και το βιντεο λιπ


 
Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Με ένα πρόχειρο google search πάντως, βρίσκει κανείς ότι την καλύτερη προώθηση σε κάτι τέτοια δήθεν underground πονήματα, την κάνουν τα mainstream media, που θέλουν "να είναι μέσα στα πράγματα".
Με τον συγκεκριμένο βρίσκω να έχουν ασχοληθεί αποενοχοποιημένα κιόλας, σχεδόν οι πάντες , από Athens Voice και Lifo μέχρι Σκρα Punk και in.gr.

Από το Athens Voice:
" Δεν είναι κακό να έχεις κολλήσει με το “Mama” και δεν είναι κακό τα πιτσιρίκια να έχουν κολλήσει με το “Mama”. Γιατί αυτή τη στιγμή βιώνουμε την εκθρόνιση του ροκ από την κορυφή και την κυριάρχηση ενός άλλου είδους μετά από πάρα πολλά χρόνια και υπάρχουν λόγοι για αυτό. Και γιατί δεν πρέπει να καταδικάζουμε τις νέες γενιές για τη μουσική που παράγουν και καταναλώνουν. Όπως οι γονείς μας δε δαιμονίστηκαν ακούγοντας rock n’ roll, έτσι και τα παιδιά αυτά δεν θα γίνουν drug dealers ακούγοντας Sin boy. Τέλος, ανά 3 με 4 χρόνια όλοι σχεδόν περνάμε μουσικά φάσεις, έχοντας βέβαια μια αισθητική αφετηρία.".

μπλα μπλα μπλα

"κυριάρχηση" ? χα χααα

Bαριέμαι. Και παύω να ασχολούμαι με κάθε περαιτέρω "ανάλυση".
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έντονος κοινωνικός και κυρίως πολιτικός στίχος, με σαφείς αναφορές στον Νοριέγκα.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Θα αφήσω και αυτο εδώ...
https://www.lifo.gr/articles/mediac_articles/233894/poso-kostizoyn-1-ekatommyrio-fake-views-sto-elliniko-youtube

"Εύκολα, με έναν λογαριασμό Paypal και λίγα χρήματα, μπορείς να αγοράσεις views και subscribers, μέχρι και σχόλια σε πολλές γλώσσες. Όσοι ασχολούμαστε με τη διαφήμιση και το ελληνικό YouTube είναι αρκετά εύκολο να καταλάβουμε αν κάποιο βίντεο έχει αγορασμένα views και αυτό προκύπτει από την αναλογία views, likes, comments και dislikes. Ένα βίντεο είναι "ζωντανό" και ο τρόπος που προχωράει σχετίζεται με πολλούς παράγοντες. Π.χ. αν έχει 1 εκατομμύριο views και 1.000 σχόλια, κάτι βρομάει. Αντίστοιχα, αν έχει 1 εκατομμύριο views και 1.000 likes, πάλι κάτι είναι ύποπτο."

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 hours ago, blue said:

Για κοινωνιολογική ανάλυση παίζει καλύτερο βίντεο:

https://youtu.be/6Kqy_zyWm6M

 

Σε ευχαριστώ.

Και κάθομουν και εξέταζα μάρτυρες σε αγωγές διατροφών.

ΘΑ παίζω αυτό το βιδεον instead .

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως κρατάω ανοιχτό μυαλό κι επειδή πιστεύω ότι οι στίχοι είναι σε μεγάλο βαθμό συμβολικοί, θα επιχειρήσω μια ερμηνεία/ανάλυση κάποιων σημείων που μου έκαναν εντύπωση:

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Μες στο σπίτι δε βγάζω τα chains
Για να θυμάμαι πως κάποτε δεν ήμασταν okay

 

Παραμένει αλυσσοδεμένος όταν είναι σπίτι για να θυμάται τη "σκλαβιά" της φτώχειας και να μη χάσει τις ρίζες της λαϊκής του καταγωγής. 

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Οι βαλίτσες γεμάτο ως πάνω μες στα χόρτα

 

Εδώ έχουμε μια γεωπονική αναφορά η οποία με δυσκόλεψε ομολογώ. Νομίζω ότι τα χόρτα/γκαζόν συμβολίζουν οικονομική ευμάρεια αλλά εμείς τα έχουμε στις βαλίτσες γιατί δε θέλουμε να τα δίχνουμε. Επίσης το ότι οι βαλίτσες είναι γεμάτο και όχι γεμάτες είναι κλείσιμο του ματιού σε αλλοδαπά ελληνικά δηλαδή μπροζ μετανάστες και πρόσφυγες είμαστε μαζί σας με τα χόρτα. Δεν είναι κανένα μυστικό το ότι οι ράπερς είναι αριστερών φρονημάτων. Οικολογία και πρόβλημα μετανάστευσης στην ίδια στροφή. Μεγαλειώδες.

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Ψάχνουνε παντού, μέχρι τ' αρχίδια μου
Πάντα όμως παίρνουνε τ' αρχίδια μου

 

Εδώ έχουμε μια γενναία δήλωση ότι άμα δε βρίσκω ομοικαταληξία, δεν κολλάω να βάλω την ίδια λέξη. Είναι μια παρέμβαση που έρχεται σε φαινομενική σύγκρουση με το λυρισμό των υπόλοιπων στίχων. Ουσιαστικά όμως είναι διπλής σημασίας το ότι ψάχνουν τ' αρχίδια μου και παίρνουν τ' αρχίδια μου γιατί σε μια δεύτερη ανάλυση, πρόκειται περί σαφούς ψυχαναλυτικής αναφοράς σε φόβο ευνουχισμού. Τα παίρνουν και δε μου τα δίνουν πίσω.

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Ποτέ νερό από τη βρύση

 

Ξανά οικολογική/επαναστατική αναφορά. Το νερό της βρύσης όλοι ξέρουμε τι έχει μέσα και τι βάζουνε για mind control κλπ.

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Αφήνω αφρικάνικη σκόνη

 

 Σαφής συμβολισμός για την αφρικανική καταγωγή που μπορεί να τριγυρνάω στο Παρίσι αλλά κουβαλάω την Αφρική πάνω μου. Όμως κι εδώ υπάρχει διπλό νόημα και ξανά οικολογία με βροχή αφρικανικής σκόνης, κλιματική αλλαγή κλπ.

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Γεμάτες οι τσέπες και το παντελόνι πέφτει

 

Συμβολικό. Το βάρος που επιβάλλει η κοινωνία στον άντρα να βγάζει λεφτά, ουσιαστικά του ρίχνει τα παντελόνια. Δηλαδή δρα αντίθετα προς την αφετηρία του ανδρισμού. Τεράστιος στίχος με υφέρπουσα φεμινιστική αναφορά.

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Τώρα βγαίνω, δίνω στο δρόμο σ' όποιον δεν έχει

 

Πραγματικά συγκινητικός στίχος.

 

Θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα αλλά το αφήνω εδώ για να μη γίνει τεράστιο το ποστ.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1
  • Χαχα 6
  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου