Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λίγο θα συζητάμε και για οιδιπόδεια συμπλέγματα για την αναφορά στην λέξη "μαμά" μπας και βρούμε κάποιο βαθύτερο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"200 μπουνίδια στο λεπτό κι εσύ φωνάζεις, μαμα;
Όχι δεν είναι εδώ η μαμά
Μάντεψε, είσαι στον Παναμά
Και η @$#%$^@%πίδα σου έχει γίνει, να"



Έλεος λίγο ρε σεις, είπαμε να χαλαρώσουμε μια Κυριακή. Τσιτώθηκα πρωινιάτικο. 


 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Στράτο εγώ νομίζω ότι είναι απλά μίμηση (μουσική, στυλιστική, στιχουργική, κινησιολογική) αντίστοιχων αμερικάνικων καλλιτεχνημάτων. Ωραίες οι παρατηρήσεις σου αλλά δε νομίζω ότι παίρνει πολλή κοινωνιολογική ανάλυση το θέμα εδώ.

Οτιδήποτε ξενόφερτο, και ειδικά αμερικανόφερτο, στιγματίζεται αρχικά ως μίμηση και, εδώ που τα λέμε, στην αρχή του είναι.

Τα χίλια μύρια είχαν ακούσει διάφοροι όταν πρωτοξεκίνησαν, απ' τον Πλέσσα, τα μεταφρασμένα αμερικάνικα μιούζικαλ, τους Socrates, μέχρι τον Μικρούτσικο που πέρασε 'ροκ' στοιχεία στο Σταυρό του Νότου κ.λπ.

Είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο, και διαρκεί μέχρι το ξενόφερτο να ενσωματωθεί, να προσαρμοστεί και να γίνει αποδεκτό μέρος της τοπικής κουλτούρας, αποκτώντας φιλτραρισμένη αυθεντικότητα. Το ροκ, η τζαζ και το χιπχοπ π.χ. έχουν φτάσει σε αυτό το στάδιο. 

 

Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο είναι ότι είναι  ηλίθιο, κυρίως στιχουργικά. Αλλά δεν είναι ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο. Και συμφωνώ, δεν χρειάζονται (νέες) αναλύσεις. Είναι ένα φαινόμενο που είμαι σίγουρος ότι έχει υπεραναλυθεί, και σε επιστημονικό επίπεδο, πολλές φορές στο παρελθόν.

Το μόνο ίσως που αξίζει να συζητηθεί (για τα ελληνικά δεδομένα) είναι ο αριθμός των θεάσεων σε τόσο μικρό διάστημα. Παραβλέποντας την πιθανότητα αγοράς views - δεν έχω ιδέα αν ισχύει αλλά αμφιβάλλω - τα 14 εκατομμύρια στην Ελλάδα, σε τόσο λίγο καιρό είναι υπερβολικά ακόμα και για την Αλεξίου.

Παρεμπιπτόντως, από χθες έχει πάρει μερικές δεκάδες χιλιάδες ακόμα. Ελάτε, πείτε την αλήθεια, το βλέπετε συνέχεια όλοι στη ζούλα...😀     

 

 

Επεξεργασμένο από Haris
  • Like 2

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nikos Aravanis είπε

Σε λίγο θα συζητάμε και για οιδιπόδεια συμπλέγματα για την αναφορά στην λέξη "μαμά" μπας και βρούμε κάποιο βαθύτερο νόημα.

Ω, μα φυσικά  και υπάρχει αναφορά στο οιδιπόδειο, και απορώ πώς ξέφυγε από το συνάδελφο Jazzjoker στην αναλυτική του ...ανάλυση.

Βέβαια, στην Ελλάδα το οιδιπόδειο δεν φτάνει στην αιμομιξία - δεν τα σηκώνουμε εμείς αυτά - και εξαντλείται με φράσεις του τύπου "Ντύσου βρε παιδάκι μου (που είσαι 30 χρονών) και κάνει ψωφόκρυο. Θα γριπωθείς πάλι κι θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε!" ή "Αγάπη μου, καλά τα γεμιστά σου αλλά σαν της μάνας μου..."

Επεξεργασμένο από Haris
  • Like 1
  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

Το ότι είναι δημοφιλές στην νεολαία δεν μου λέει κάτι, γιατί πρώτον δεν είμαι νεολαίος ο ίδιος 😛 και δεύτερον διότι η νεολαία έχει κάνει trend μέχρι και να πετάει ο καθένας κουβάδες με νερό και παγάκια στο κεφάλι του.

 

 

 

 

 

 

Αυτο βεβαια ειχε ξεκινησει για να μαζςυτουν χρηματα για την ALS(αμυοτροφικη πλαγια σκληρυνση)

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, blue είπε

Για κοινωνιολογική ανάλυση παίζει καλύτερο βίντεο:

https://youtu.be/6Kqy_zyWm6M

 

 

Ίσως το πιο ισχυρό επιχείρημα υπέρ της ΣΤΕΙΡΩΣΗΣ που έχω δει τα τελευταία χρόνια.

  • Like 1
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, blue είπε

Για κοινωνιολογική ανάλυση παίζει καλύτερο βίντεο:

https://youtu.be/6Kqy_zyWm6M

 

καποιοι ξεχασαν τα O neil , ta perfecto τα Levis 501, τα unlimited ..

Tα ιδια καναμε κ εμεις guys...απλα δεν ειχαμε καμερες κ youtube.

Τα Oneil μπουφαν καποτε εκαναν 200 χιλιαρικα για οποιον θυμαται.

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelism είπε

καποιοι ξεχασαν τα O neil , ta perfecto τα Levis 501, τα unlimited ..

Tα ιδια καναμε κ εμεις guys...απλα δεν ειχαμε καμερες κ youtube.

Τα Oneil μπουφαν καποτε εκαναν 200 χιλιαρικα για οποιον θυμαται.

 

Στη Σάντα Μπάρμπαρα (απο κει που ψώνισαν και τα παιδάκια στο βίντεο) είναι πιο φθηνά. Και δώρο οι μπανάνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου