Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Tamtam said:

Από το Athens Voice:
" Δεν είναι κακό να έχεις κολλήσει με το “Mama” και δεν είναι κακό τα πιτσιρίκια να έχουν κολλήσει με το “Mama”. Γιατί αυτή τη στιγμή βιώνουμε την εκθρόνιση του ροκ από την κορυφή και την κυριάρχηση ενός άλλου είδους μετά από πάρα πολλά χρόνια και υπάρχουν λόγοι για αυτό. Και γιατί δεν πρέπει να καταδικάζουμε τις νέες γενιές για τη μουσική που παράγουν και καταναλώνουν. Όπως οι γονείς μας δε δαιμονίστηκαν ακούγοντας rock n’ roll, έτσι και τα παιδιά αυτά δεν θα γίνουν drug dealers ακούγοντας Sin boy. Τέλος, ανά 3 με 4 χρόνια όλοι σχεδόν περνάμε μουσικά φάσεις, έχοντας βέβαια μια αισθητική αφετηρία.".
 

 

Καλά μαστουρωμενοι ειναι και στο Athens voice μου φαίνεται. Ποια ενθρόνιση του ροκ; Στην Ελλάδα του σκυλάδικου και του πανηγυριού είμαστε. Οι περισσότεροι "γονεις" άκουγαν Γονιδη και στα καλύτερα τους Πάριο. Αυτος ειναι και ένας από τους λόγους για το έκτρωμα ελληνοραπ που ακούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ωπα ρε μαγκες, δλδ τα στιχακια του Superfunk  δεν γινονται ευκολα τετοιο χιτακι?

 

ΥΓ εχω παντοφλα 835 ευρω (η δεξια). Την βλεπω τωρα και την καμαρωνω.
(η αριστερη κανονικα, 5 ευρω)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
5 ώρες πριν, Tamtam είπε

ΚΤΓΜ πρόκειται για (εύπορουςπιθανόν , που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους) κοπρίτες, οι οποίοι σκοτώνουν το χρόνο τους. Επιτυχώς, σύμφωνα με τους ίδιους (και τους απολύτως υπεύθυνους γι' αυτήν την κατάντια γονείς τους) , γελοιωδώς για όποιον έχει έστω και μια φορά στη ζωή του απλώσει μια μπουγάδα, δουλέψει το καλοκαίρι για να μαζέψει λεφτά για διακοπές, ή ασχοληθεί να διαβάσει/καταλάβει τους στίχους από έστω ένα τραγούδι καλλιτέχνη στο είδος μουσικής που υποτίθεται ότι γουστάρει - 2Pac ή Eminem και όχι... Μικρό Νικόλα.

 

Wishful thinking... Και για όσους άλλους είναι εκτός του κοινωνικού γίγνεσθαι λόγω ηλικίας:

 

Παράθεση

Ο Sin Boy είναι Ελληνοαλβανός rapper. Γεννήθηκε το 1994 . Είναι ιδιαίτερα αγαπητός τόσο στο ευρύ κοινό όσο και στην ελληνική νεολαία. 

https://sq.wikipedia.org/wiki/Sin_Boy

Παράθεση

Early life

Gega started the first steps of music when he was 18 years old. In 2016, he was arrested by Greek police for possession of 300 grams of drugs.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτά εμένα μου φαίνονται mainstream, έχω δύο 16χρονες αδελφές δίδυμες και έναν γιό 10 χρονών.

 Δεν υπάρχει τίποτα συνταρακτικό ή πρωτότυπο, όλο τέτοια ακούνε οι έφηβοι και οι έφηβες στην πλειοψηφία τους, οι στίχοι σε πολλές περιπτώσεις αντικατοπτρίζουν το πως αυτή η γενιά σκέφτεται, προβληματίζεται, αντιλαμβάνεται κλπ. και το σίγουρο είναι πως όλη αυτή η EDM - Reggae μουσική (και δίπλα από την παύλα βάζετε ότι θέλετε, Rock ,Pop, Metal, Rap) έχει τεράστια απήχηση, μπορεί να παραχθεί με ελάχιστο κόστος αλλά...........................  Άποψης μου είναι πως ενώ μουσικά είναι απλή, παραγωγικά δεν είναι τόσο εύκολη, χρειάζεται δουλειά και γνώσεις σε θέματα προγραμματισμού και διαμόρφωσης.

 Εγώ π.χ. παρόλο που διαθέτω όλα τα εργαλεία, να το πω λαϊκά, το να την μιξάρω να ακούγεται έτσι, ακόμα και η επιλογή και το στήσιμο των ήχων και η τοποθέτηση των φωνητικών........... Το βρίσκω μανίκι και είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στη δημιουργία της.

 Εγώ χρειάζομαι εκπαίδευση. Παρόλο που είμαι αδιαμφισβήτητα παιχταράς και συνθεταράς....... δεν είμαι έτοιμος. Θέλω δουλειά. χαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Αυτό το συγκεκριμένο π.χ. είναι καλό παραγωγικά, είναι μια καλή προσπάθεια (κατά τη γνώμη μου βέβαια πάντα) αλλά κείται μακράν από τον ανταγωνισμό. Πάραυτα στέκεται, για το είδος τους λέω μπράβο.

 

 Γι αυτό όσοι είστε μουσικαράδες εδώ και είστε, (διαθέτομεν πολλά ταλέντα αξιέπαινα) και τυχόν βλέπετε τη μουσική σοβαρά και όχι χαβαλετζίδικα όπως εγώ και θέλετε να κονομήσετε π.χ. ο δρόμος αυτός προς το παρόν είναι μονόδρομος.

 

 Αυτά και λαϊκά.

 

 Εγώ παιδιά τελευταία επηρεασμένος από τις εξελίξεις, ακούω φανατικά NEFFEX.

 Και μου αρέσουν πολύ και κόψτε μου την καλημέρα.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοιτα που βαζομεν και το ποινικο μηρωον στο βιογραφικό. 

Μετραει στους ρσπερς 😛

Ψιλικατζης 😛

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γυμνάσιο - λύκειο που πάνε τα δικά μου, μια ελάχιστη μειοψηφία ακούει ρόκ. Οι περισσότεροι τράπ (και τα 2 τα δικά μου τραπ ακουν, και ναι άκουγαν μεταλ απο την κοιλιά της μάνας τους, και όχι δεν προκειται να τα πυροβολήσω για αυτό όπως και οι δικοί μου δεν πυροβόλησαν εμένα όταν φορούσα τις νεκροκεφαλές). Η 2η σαφώς μικρότερη ομάδα ακούει ρεμπετικα (οι πιο αριστερίζοντες), και η ισχνή μειοψηφία ρόκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tamtam είπε

Εγώ πάντως το παρακολούθησα εκστατικός ως το τέλος. Δεν έχω αμφιβολίες ούτε βαθυστόχαστα σχόλια να κάνω, του τύπου "δεν πρόκειται να το ακούσω γιατί δεν νομίζω ότι χρήζει κάποιας ιδιαίτερης ανάλυσης".
ΚΤΓΜ πρόκειται για (εύπορουςπιθανόν , που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους) κοπρίτες, οι οποίοι σκοτώνουν το χρόνο τους. Επιτυχώς, σύμφωνα με τους ίδιους (και τους απολύτως υπεύθυνους γι' αυτήν την κατάντια γονείς τους) , γελοιωδώς για όποιον έχει έστω και μια φορά στη ζωή του απλώσει μια μπουγάδα, δουλέψει το καλοκαίρι για να μαζέψει λεφτά για διακοπές, ή ασχοληθεί να διαβάσει/καταλάβει τους στίχους από έστω ένα τραγούδι καλλιτέχνη στο είδος μουσικής που υποτίθεται ότι γουστάρει - 2Pac ή Eminem και όχι... Μικρό Νικόλα.
Πάτος και στα αγγλικά, ρε ούγκανα;
Δεν θα τους εμπιστευόμουν ούτε για να σκουπίσουν το πεζοδρόμιο.
Πιθανά μελλοντικά επαγγέλματα: καραβανάδες στο στρατό, πληρωμένοι τεμπέληδες στην εταιρία του μπαμπά, τριτοκοσμικοί entrepreneurs.
 

παραθετω ενα τυχαιο στιχουργικο παραδειγμα της δικης μας γενιας..

 

Manowar Manowar living on the road
When we're in town speakers explode
We don't attract wimps 'cause we're too loud
Just true metal people that's Manowar's crowd
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill
We like it hard, we like it fast
We got the biggest amps, man they blast
True metal people want to rock not pose
Wearin' jeans and leather, not cracker jack clothes
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill
We're the kings of metal commin' to town
When we light up, have the roof nailed down
Don't try to tell us that we're too loud
'Cause there ain't no way that we'll ever turn down
They want to keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ωπα ρε μαγκες, δλδ τα στιχακια του Superfunk  δεν γινονται ευκολα τετοιο χιτακι?

 

ΥΓ εχω παντοφλα 835 ευρω (η δεξια). Την βλεπω τωρα και την καμαρωνω.
(η αριστερη κανονικα, 5 ευρω)

 

Μου βάζεις ιδέες μάστορα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου