Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να φτιάξω συγκεκριμένο ήχο σε εφαρμογή του ipad


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Θέλω να αναπαράγω τον ήχο του παρακάτω βίντεο σε εφαρμογή του ipad. Ο ήχος είναι από το prophet 8 (στο 03:54)

 

 

Τώρα ξέρω ότι καμία εφαρμογή δεν αντικαθιστά το πραγματικό synth, όμως αν έχει ψάξει κανείς τα διάφορα app του ipad και έχει βρει παρόμοιο ήχο, ας το μοιραστεί μαζί μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η καλυτερη εφαρμογη ειναι το Moog Model 15. Αλλα ειναι αρκετα ακριβη (κατα καιρους βγαινει σε 50% εκπτωση καπου στα 16€)

 

Πιο φθηνες, ειναι οι Yonac Magellan και Zeeon, με πολυ καλα interface.

 

Τοπ απο τα δωρεαν, που νομιζω οτι θα σου κανει μια χαρα τη δουλεια, και με το παραπανω, ειναι το Audiokit Synth One.

 

Και αν θες με λιγα λεφτα να τους στηριξεις, αγορασε το Digital D1 τους. Εχει τα ωραιοτερα presets που εχω δει σε συνθ. 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, neeq είπε

Νομιζω η καλυτερη εφαρμογη ειναι το Moog Model 15. Αλλα ειναι αρκετα ακριβη (κατα καιρους βγαινει σε 50% εκπτωση καπου στα 16€)

 

Πιο φθηνες, ειναι οι Yonac Magellan και Zeeon, με πολυ καλα interface.

 

Τοπ απο τα δωρεαν, που νομιζω οτι θα σου κανει μια χαρα τη δουλεια, και με το παραπανω, ειναι το Audiokit Synth One.

 

Και αν θες με λιγα λεφτα να τους στηριξεις, αγορασε το Digital D1 τους. Εχει τα ωραιοτερα presets που εχω δει σε συνθ. 

 

Το model 15 το πήρα με 50% πιο παλιά, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τον συγκεκριμένο ήχο. Έχω και το iMini της Arturia και επίσης δεν μπόρεσα να βρω / φτιάξω κάτι παρόμοιο.

 

Το Audiokit Synth One δεν το ξέρω. Θα το τσεκάρω. Υπάρχει και το iprophet αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν εχω τα ακουστικα μου τωρα, οποτε προσπαθησα να φτιαξω αυτο που ακουσα  και οπως το ακουγα για το Model 15. Στο λινκ ειναι ενα patch που εφτιαξα γρηγορα, με δυο osc και εναν τριτο να επηρεαζει το pitch modulation. Με το rev attenuator ελεγχεις την ποσοτητα του modulation. 

 

Το αδυναμο σημειο μου, επειδη προσφατα πηρα την εφαρμογη, ειναι να συγχρονισω το mod στο πολυφωνικο. Νομιζω το εκανα, αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο ή αν ειναι μπακαλικο. Γι αυτο δεν εβαλα και delay, γιατι μπερδευοταν. 

 

https://drive.google.com/file/d/15xi4YHdDxTgKnhLRLJvECa2fMBATCwyZ/view?usp=drivesdk

Επεξεργασμένο από neeq
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χωρίς ακουστικά και στα γρήγορα, έκανες φοβερή δουλειά. Μπράβο σου. 

 

Αυτό που θα ήθελα να αλλάξω είναι η αυξομείωση του ήχου όταν πατάς μια νότα (δε θυμάμαι τον όρο). Να είναι σταθερή η νότα δηλαδή. Τι πειράζουμε; 

 

Εργαλείο το Model 15 τελικά. Δεν του έδωσα τόση σημασία τελικά.

 

Επίσης κατέβασα και το Audiokit synth one και έχει ωραία πράγματα μέσα. Φαίνεται πολύ καλό. Ευχαριστώ για την πρόταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μη "κινείται" η νότα, βάζεις το reversible attenuator στο 0, δηλαδή στη μέση. Όσο το αυξάνεις τόσο πιο πολύ αυξομειώνεται το pitch.

 

Όταν βρήκα το Synth One μετάνιωσα για πολλά που αγόρασα 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου