Προς το περιεχόμενο

SIMPLE tap delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω ένα απλό - 3knobs time-mix-delay - αναλογικό πετάλι delay το οποίο να έχει και λειτουργία tap tempo προς το παρόν χρησιμοποιώ το  digitech hardwire dl 8 το οποίο θεωρητικά έχει tap tempo αλλά πρέπει να κρατήσεις πατημένο το switch και σε συνθήκες live δεν είναι πρακτικό! επίσης, το συγκεκριμένο έχει πολλές έξτρα λειτουργίες που μου είναι άχρηστες. 

 

συνοψίζοντας:

1) απλότητα (3knobs) και χρηστικότητα (tap tempo) γιατί δεν το έχω πολύ να γυρνάω κουμπιά 😛

2) ποιότητα ήχου

3) να μην στοιχίζει μια περιουσία (μην προτείνετε strymon, empress, diamond κλπ είναι και περίπλοκα και πανάκριβα για το δικό μου βαλάντιο)

 

ενημερωτικά μέχρι στιγμής έχουν περάσει διάφορα delay από τα χέρια μου κανένα από τα οποία δεν μ ευχαρίστησε ιδιαίτερα (flashback, dd3, dd6, flashback mini, garage tone κλπ

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το boss dd-7 το οποίο μπορεί να δεχτεί εξωτερικό tap tempo και το βρίσκεις πολύ οικονομικά. Επίσης έχει πολύ καλή προσομοίωση αναλογικού delay. Έχει κ άλλα πολλά χαρακτηριστικά τα οποία δεν τα χρησιμοποιώ ποτέ.

 

Επίσης το flashback 2 δέχεται εξωτερικό tap tempo και παρόλο που έχει πάρα πολλές ακόμα δυνατότητες, μπορείς να βρεις μια ρύθμιση και να μην το ξαναπειράξεις ποτέ. Είναι κ πάμφθηνο γι’ αυτά που προσφέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

ΜΙΑ ειναι η λυση, το καλυτερο delay της αγορας και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ το εχουν παρει πρεφα , η τιμη του δε,για αναλογικο πεταλι με tap tempo,ειναι....εξευτελιστικη 

 

https://www.musik-produktiv.com/gr/ibanez-es2-echo-shifter.html

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ibanez φαίνεται όντως πολύ ελκιστικό και ακριβώς στην φιλοσοφία που το θέλω, μήπως ξέρεις αν θα μπορέσω να το βρω πουθενά να το ακούσω; γιατί το έψαξα λίγο και δεν το βρήκα να πωλείται στην Ελλάδα, μην το παραγγείλω στα τυφλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Kostis Poulis είπε

το ibanez φαίνεται όντως πολύ ελκιστικό και ακριβώς στην φιλοσοφία που το θέλω, μήπως ξέρεις αν θα μπορέσω να το βρω πουθενά να το ακούσω; γιατί το έψαξα λίγο και δεν το βρήκα να πωλείται στην Ελλάδα, μην το παραγγείλω στα τυφλά...

 

Δεν νομιζω να υπαρχει Ελλαδα και απο οτι βλεπω εξαντλειται και στη Γερμανια (Thomann & Musikstore εχουν  ξεπουλήσει) 

 

Ακουσε το εδω

 

https://superfunk12.bandcamp.com/

 

ολες οι κιθαρες  με αυτο ειναι γραμμενες (δεν το κλεινω ποτεΣ)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο ακούγεται αλλά είσαι και πολύ καλός παίκτης και το ακούω με τον εξοπλισμό σου, θα το ψάξω λίγο μήπως το βρω σε κανένα κατάστημα, εαν εν τω μεταξύ έχει κάποιος άλλος καμιά άλλη πρόταση-ιδέα ας τη ρίξει στο τραπέζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία για το ibanez γιατί το έχω πάρει μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν είναι ελάττωμα του δικού μου ή έτσι είναι όλα.

 

Το τέμπο που ορίζω από το ταπ "ξεχνιέται" αν κλείσω το πετάλι και μετά το ξανανοιξω (εννοώ bypass) και η time ρύθμιση πηγαίνει σε εκείνη του fader. Έτσι είναι το πετάλι ή το δικό μου λιποθύμησε?

 

Κατά τα άλλα ,ηχητικά είναι το καλύτερο από όσα έχω ακούσει, και το επιλέγω πιο συχνά από τα υπόλοιπα 4 που έχω 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blue είπε

Έτσι είναι το πετάλι

 

Ναι ετσι ειναι.

 

Αλλα ΓΙΑΤΙ το κλεινεις? :classic_biggrin:

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blue είπε

Έχω μια απορία για το ibanez γιατί το έχω πάρει μεταχειρισμένο και δεν ξέρω αν είναι ελάττωμα του δικού μου ή έτσι είναι όλα.

 

Το τέμπο που ορίζω από το ταπ "ξεχνιέται" αν κλείσω το πετάλι και μετά το ξανανοιξω (εννοώ bypass) και η time ρύθμιση πηγαίνει σε εκείνη του fader. Έτσι είναι το πετάλι ή το δικό μου λιποθύμησε?

 

Κατά τα άλλα ,ηχητικά είναι το καλύτερο από όσα έχω ακούσει, και το επιλέγω πιο συχνά από τα υπόλοιπα 4 που έχω 🙂

 

αυτό είναι πρόβλημα αν πράγματι έτσι λειτουργεί το πετάλι διότι αν στο ίδιο κομμάτι έχει parts με και χωρίς delay.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι’ αυτό σας λέω boss dd-7 και ξερό ψωμί, ρυθμίζεις το tempo ακόμα και όταν είναι κλειστό και η ρύθμιση παραμένει μέχρι να πειράξεις το pot “delay” ή του κόψεις το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου