Προς το περιεχόμενο

ταχυτητα στα ποδια.


Skotos_aenaon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παντως πιστευω οτι ολες οι τεχνικες ειναι καλες απλα να βρεις αυτην που σε βολευει καλυτερα. Ας πουμε εγω παιζω μεχρι το 150-160 με η heel up οχι ομως τελειως up δηλαδη το πελμα μου βρισκεται αρκετα κοντα στο πεταλι τωρα αν παω να παιξω απο 160 και πανω μεχρι 185-190 βαρεια βαρεια και με καλο ζεσταμα χρισιμοποιω αυτο που λετε swivel technique, δεξια αριστερα το ποδι η το αντιθετο για τους αριστερους σαν το ενα ποδι να κυνηγαει το αλλο!! :D Με βολευει πολυ γιατι νιωθω οτι εχω πολυ καλη ισσοροπια και δεν κουραζομαι ευκολα βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι με αυτη την τεχνικη χρειαζεσαι λιγοτερη εξασκηση για υψηλες ταχυτητες!! Επισης εκτος απο τον κολλια εχω και βιντεακια pου την χρισημοποιει και ο donati.

 

Αυτο για μονα, τωρα για διπλα δεν ειμαι και τρελος φαν αλλα πιστευω οτι μπορεις να τα χρυσιμοποιησεις μεσα σε τραγουδια σαν γεμισματα ας πουμε με 32α οταν παιζεις 16α συνεχομενα ο donati το κανει συνεχεια ή αν θες ενα σημειο με γρηγορη δικαση αλλα με λιγοτερη ενταση. Τελος παντων ο καθενας μπορει να την βρει την ακρη οπως νομιζει! Δοκιμασα να κανω εξασκηση τα διπλα κανονικα οπως κανουμε με τα χερια οσπου εμαθα την heel/toe.ΘΑΥΜΑΣΙΑ τεχνικη τουλαχιστον για μενα μπορεις να φτασεις πολυ υψηλες ταχυτητες χωρις να κουραζεσαι και σε γρηγορο διαστημα to κλειδι ειναι να πετυχεις και να συνηθησεις την κινηση μετα η ταχητητα ερχεται σχεδον απο μονη της. Στην αρχη φοβομουν μηπως το heel/toe βγαζει πολυ πιο ψοφιο ηχο απο οτι κανονικα διπλα με το πελμα αλλα διαπιστωσα οτι ειναι το ιδιο.

Τωρα το μονο μειονεκτημα που διαπιστωσα σε μενα ειναι οτι δεν μπορω να το κανω σε ολα τα πεταλια και οτι εκανα αρκετες ρυθμισεις στο δικο μου (pearl elliminator me strap) για να το πετυχω. Βεβαια γνωρισα και ατομα που το καναν και σε αλλα πεταλια οποτε μπορει ισως να φταιει το οτι ειμαι αρχαριος ακομα σε αυτη την τεχνικη και δεν την εχουν συνηθησει πληρως τα ποδια μου αλλα ολα τα καλα εχουν και το τιμημα τους!!!!!! 8O 8O

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικα το swivel μου βγαινει παντελως τυχαια.Δεν εχω παρει μαθηματα γι αυτο και δεν με ενδιαφερει κιολας απ την στιγμη που για μενα δουλευει.Για μενα λειτουργει σαν μια στιγμιαια χαλαρωση της γαμπας η οποια δινει νεα ωθηση.Γενικοτερα φιλε skotos_aenaon περα απ οποιαδηποτε συμβουλη (που παντα ειναι χρησιμη) καλο θα ηταν να ακους το σωμα σου.Δες ποιοι μυες "καιγονται" και σε ποιες ταχυτητες.Το να καιγεσαι δεν ειναι καλο αρα λοιπον βρες τροπους να απεμπλακουν οι συγεκριμενοι μυες απ την κινηση.Παι3ε με το βαρος του ποδιου σου και να 8υμασαι οτι ενα stroke (χτυπημα) δεν ειναι απαραιτητα καθοδικη κινηση αλλα και ω8ηση προς τα πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Παιδια και γω αρχαριος ειμαι. Πηρα το Sonor dp402 εδω και 3μηνες. Δεν μπορω να ανεβω σε ταχυτητα γιατι πρεπει να δουλεψεις μονο πανω σε αυτο και βαριεμαι.  Παντος τα βιντεακια βοηθανε παρα πολυ. Ορεξη να χεις να δουλεψεις με μετρονομο και ολα θα γινουν.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Aν και παλιό θέμα αλλά επειδή είμαι νέος εδώ, θα πω τη γνώμη μου!!

 

Οι περισσότεροι drummers που παίζουν γρήγορα, black death metal κυρίως,

παίζουν με Axis pedals τα οποία έχουν ελατήρια και είναι πιο ελεφριά!!

 

Έχω διπλοπέταλο Pearl Eliminator με διπλή αλυσίδα και μπορώ να πω πως παίζω

γρηγορούτσικα αλλά όχι τόσο σταθερά... θέλω εξάσκηση που είναι το ΠΑΝ!! ;)

 

Ο καθηγητής μου ο Γ. Κόλλιας που παίζει με Αxis, παίζει τρελές ταχύτητες!

Κάποια στιγμή δοκιμάζει το δικό μου κι έπαιζε όπως με τα Αxis! Eκεί κατάλαβα πως όταν είσαι εξασκημένος, παίζεις παπάδες με όλα τα πετάλια!!

Κι όταν παίζεις με μεγάλες ταχύτητες, παίζεις με τον αστράγαλο ;)

 

Όσον αφορά τον drummer των Unholy Ritual, το παλληκάρι παίζει με Αxis kai triggers!!

 

Το θέμα είναι όμως να μην πλακώνεσαι από την αρχή και τραυματιστείς, όπως όταν πρωτοπήρα το πετάλι και πήγα κι έλιωσα και μετά είχα τραβήγματα στις γάμπες επειδή δεν έκανα ζέσταμα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου