Προς το περιεχόμενο

Το intonation της Squire


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σας έχει τύχει κάτι σαν αυτό; Το καντίνι κουρδίζει σωστά με το βαγονάκι να έχει καβαλήσει την μια απο τις 6 βίδες που κρατάνε το τρέμολο. Αφού την αφαίρεσα δηλαδή.

Τι κάνουμε; Βρίσκω απλά μεγαλύτερη βίδα ρύθμισης και αφήνω το τρέμολο (που δεν χρησιμοποιώ) με 5 βίδες;

Ολες οι υπόλοιπες χορδές δεν έχουν πρόβλημα. Μήπως φταίει η συγκεκριμένη χορδή;

Διευκρίνιση: δεν έβαλα νεες χορδές, απλά το καντίνι δεν παίζει σωστά απο το πέμπτο τάστο και κάτω αν αφήσω το βαγονάκι με την βίδα στήριξης.Αποψης;

 

20190511_131703.thumb.jpg.a02e2feb054c9d5968ef2729d9ac9856.jpg

 

Ξέρω... θέλει ξεσκόνισμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ξαναματαδει κάτι τέτοιο,βάλε ένα ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ σετ χορδές,αν δεν έχεις λεφτά σου χαρίζω εγώ ένα 🙂

 

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ρυθμίζουμε intonation με παλιές χορδές ,μετά απο 8-12 ΩΡΕΣ παιξίματος έτσι κι αλλιώς αποχαιρετα το το intonation (αλλά και τον αξιοπρεπή ήχο) τι νομίζεις από... χόμπυ αλλάζω τόσο συχνά χορδές; 🙂

 

Επίσης το intonation το τσεκαρουμε ΜΟΝΟ στο 12ο τάστο,είναι απόλυτα φυσιολογικό στα υπόλοιπα τάστα να είναι off.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι εαν δεν ρυθμιστει το truss rod και δεν ερθει στο σωστο μηκος το μανικι, τοτε θα εχεις τετοια φαινομενα.

Μου ειχε συμβει στη les paul, οπου ειχα τερματισει τη βιδα και παλι δεν κουρδιζε, λογω λαθους ρυθμισης relief.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν έχω ξαναματαδει κάτι τέτοιο,βάλε ένα ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ σετ χορδές,αν δεν έχεις λεφτά σου χαρίζω εγώ ένα 🙂

 

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν ρυθμίζουμε intonation με παλιές χορδές.

 

Επίσης το intonation το τσεκαρουμε ΜΟΝΟ στο 12ο τάστο,είναι απόλυτα φυσιολογικό στα υπόλοιπα τάστα να είναι off.

 

Στο 12 με ανοιχτή οκτάβα είναι σωστό. Πατώντας όμως το τάστο είναι flat σχεδόν ημιτόνιο.

Οσο για τις χορδές έχεις δίκιο αλλά έπαιζα και δεν κούρδιζε η καντίνι με τίποτα, γι αυτό μπήκα στην διαδικασία. Είχα κατσαβίδι πρόχειρο.

Αλλάζω χορδές και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως.:classic_wink:

 

Το relief θα επηρέαζε κι άλλες χορδές gkourmoul1 και θα είχα και θέμα με τασταρίσματα ή το action. Ευχαριστώ πάντως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yameth είπε

 όμως το τάστο είναι flat σχεδόν ημιτόνιο

 

Αν το κάνει με νέες χορδές τότε είναι nut slot το προβλημα.

Κανονικά θα πρέπει να είναι το σελακι στο ίδιο ύψος με  αυτό της σι.

Αν θες ελα για καφέ να στο φτιάξω 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κάτι που δεν είχα προσέξει. Ενω είχα κόψει τις βίδες ύψους των βαγονιών για να μην με ενοχλούν, παρατήρησα ΤΩΡΑ πως τα βαγόνια είναι... γνήσια πλαστικά ή κάποιο alloy ελαφρύ που μοιάζει με μέταλλο που δεν μαγνητίζεται. Μάζα... βαμβακιού.

Τρίχες! Πάω για βαγονάκια επίσης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yameth είπε

Κάτι που δεν είχα προσέξει. Ενω είχα κόψει τις βίδες ύψους των βαγονιών για να μην με ενοχλούν, παρατήρησα ΤΩΡΑ πως τα βαγόνια είναι... γνήσια πλαστικά ή κάποιο alloy ελαφρύ που μοιάζει με μέταλλο που δεν μαγνητίζεται. Μάζα... βαμβακιού.

Τρίχες! Πάω για βαγονάκια επίσης.

 

Στα έχω πει εκατό φορές.

Μη πας, έχω να σου χαρίσω αυθεντικά Wilkinson η Fender bent steel 🙂

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου