Προς το περιεχόμενο

Το intonation της Squire


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, VangelisV είπε

 

BLACKMORE: I originally heard him on Billy Cobham's Spectrum album, and thought, "Who is this guy?" Then I saw him on television and he looked incredible - like Elvis Presley. I knew he was gonna be big.
When I heard that Purple hired him I thought it was great. He was always so humble. I remember he would always invite me out to his house in Hollywood to see his guitar. One day I went to his place. I walked in and tried to find him, but no one was around. There was no furnishings - nothing. I stayed there for ten minutes before he finally appeared. He showed me his guitar, and the strings must have had a quarter-inch of grime on them, as though he hadn't changed them in four years. I asked him when was the last time he'd changed strings, and he said very seriously, "Gee, I don't know. Do you think I should change them?"


Εντάξει τώρα, έτσι φτιάχνονται οι μύθοι. ΜΙλάμε δε, για ένα άλμπουμ που ηχογραφήθηκε το 1973 και σύμφωνα με τα λεγόμενα του Blackmore, o ΒOLLIN (edit: και όχι ο... Guy) δεν θα είχε αλλάξει χορδές από το 1969, σωστά; Άλλες εποχές!

(ΑΚΥΡΟ ΣΧΟΛΙΟ: Ωστόσο, δε νομίζω ότι ο Buddy Guy 20 χρόνια μετά έπαιζε στο Jazz festival του Newport και όπου αλλού, με χορδές πενταετίας στις κιθάρες του (πιο πιθανό μου φαίνεται να άλλαζε κιθάρες πιο συχνά απ' ό,τι χορδές! 🙂 )

Επιπλέον, αυτό δεν αναιρεί το ότι οι χορδές που έχουν χάσει το λούστρο/γλίστρημά τους και έχουν μεταβληθεί σε σύρματα, δεν "σκοτώνουν" το τάστο.
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους


edit: ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ? ΕΙΔΑ να γράφεις για Buddy Guy? Δεν πάω καλά?...


Και με την ευκαιρία, θυμήθηκα και ένα αγαπημένο μου ever κομμάτι του Βuddy Guy από το 1967...
(τα πνευστά και η ερμηνεία του σε κάποιους συγκεκριμένους στίχους για τη μάνα του, με στέλνουν)
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tamtam είπε

 ΜΙλάμε δε, για ένα άλμπουμ που ηχογραφήθηκε το 1973 και σύμφωνα με τα λεγόμενα του Blackmore, o ΒOLLIN (edit: και όχι ο... Guy) δεν θα είχε αλλάξει χορδές από το 1969, σωστά; Άλλες εποχές!

Xμμμ, όχι ακριβώς. Η συνάντηση λογικά έγινε ανάμεσα σε 1975 με 76 αφού πήγε στους DP ο Βolin. Το 4 χρόνια προφανώς ήταν μια αυθαίρετη κρίση του RB, μπορεί να ήταν και 6 μηνών οι χορδές, μπορεί και 1 έτους, αλλά μπορεί και 4. 

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μπορεί και να ήταν και πέντε ωρών.

Δεν είναι και λίγοι οι κιθαρίστες με τοξικό ιδρώτα...

Η ουσία είναι μία πάντως,οι χορδές μετά από 10 ώρες παιξίματος είναι πλέον για τα σκουπίδια.

Αν παίζεις μόνο βρώμικα ίσως να έχουν ακόμα κανά δεκαωρο ζωής ,με το intonation να σε έχει αποχαιρέτησει βέβαια.

Αλλά αν θες αξιοπρεπή καθαρό ήχο και παίζεις και single notes στις τυλιχτες χορδές το 10ωρο είναι το maximum .

Αν είχα ένα ευρώ για κάθε φορά που μου έχουν πει ότι έχω.... καταπληκτικό ήχο αλλά απλά έχω ολοφρεσκιες χορδές θα ήμουν ο Παναγόπουλος και θα είχα και ΚΟΤΕΡΟ 🙂

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλημα αναλογο ειχα με την ovation applause που εχω και πριν καποια χρονια το ειχα βαλει και εδω.

Εχοντας να παιξω χρονια μ αυτην επειδη την ειχε η συζυγος οταν την επιασα ειχε τοσο χαλι που εκανα compensation στο nut με οδοντογλυφιδες ή εκανα κουρντισμα αναλογο με το αν επαιζα ανοιχτα ακορντα ή μπαρε.

Στο 12ο ειχε έως ενα ημιτονιο συν πλην.

Εδω θυμαμαι προτάθηκε ως εναλλακτικη πριν δραστικες λυσεις η αλλαγη χορδων.

Οταν αλλαξα χορδες ηρθε τζαμι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Superfunk είπε

καταπληκτικό ήχο αλλά απλά έχω ολοφρεσκιες χορδές θα ήμουν ο Παναγόπουλος και θα είχα και ΚΟΤΕΡΟ 🙂

Πεθαμένος δηλαδή? 😛

 

Εσύ μπορεί να έχεις την οικονομική άνεση να αλλάζεις χορδές κάθε 10 ώρες. Δεν είναι όλοι έτσι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Πεθαμένος δηλαδή? 😛

 

Εσύ μπορεί να έχεις την οικονομική άνεση να αλλάζεις χορδές κάθε 10 ώρες. Δεν είναι όλοι έτσι όμως.

 

Κοψε τσιγάρο και φρέντο και θα έχεις και ρεστα

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Superfunk said:

 

Κοψε τσιγάρο και φρέντο και θα έχεις και ρεστα

καμια εναλλακτικη για οσους δεν καπνιζουν ή πινουν καφε εχουμε;

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

καμια εναλλακτικη για οσους δεν καπνιζουν ή πινουν καφε εχουμε;

 

Εντάξει αν σου λείπουν πέντε ευρώ την εβδομάδα υπάρχει και το crowd founding for decent sound 🙂

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimsonic said:

καμια εναλλακτικη για οσους δεν καπνιζουν ή πινουν καφε εχουμε;

 

Για τους αθληται του ειδους, κομμενα τα προφυλακτικα...

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

καμια εναλλακτικη για οσους δεν καπνιζουν ή πινουν καφε εχουμε;

μεταπτυχιακά, διδακτορικό και καριέρα στο εξωτερικό.

 Τα αγαθά κόποις κτώνται.

 Και μετά από χρόνια θα δίνετε συνέντευξη και θα σας ρωτάει ο δημοσιογράφος.

 Ποιο ήταν αυτό το κίνητρο που σας ώθησε σε μια τόσο αξιοζήλευτη καριέρα?

 Και θα απαντάτε.

Να,  ΄ήθελα να μπορώ να αλλάζω χορδές στην κιθάρα μου συνέχεια χωρίς να σκέφτομαι το κόστος.

 Και να μην αναγκάζομαι να αγοράζω λάδια, μπουζί και φίλτρα και να τα βάζω μόνος μου στο αμάξι για να γλυτώσω την αμοιβή του μηχανικού.χαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου