Προς το περιεχόμενο

Amp with nο FX loop send return


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Κι εγώ με την HD500 παίζω χρόνια τώρα καρφωμένη στο input του ενισχυτή. Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα. Ακόμη και με amp sims και με "combo" in ή "studio/direct" οut, η line6 δουλέυει σε πολύ safe mode. Δεν αλλάζει δραματικά κάτι.

(δοκίμασε να απενεργοποιήσεις amp section. Eπίσης, ισοστάθμισε το master της Line6 με το ΄σήμα σου καρφί στον ενισχυτή. Στον δικό μου, το master βγαίνει γύρω στο 13:00-14:00 η ώρα. Το 1/4" ΟUT το έχω στο "line" και όχι στο "amp")

Εχεις δικιο. πήγα στο outputs set-up έβαλα mode compo front γιατί μου δίνει ρυθμίσεις μπάσα πρίμα. focus στα 180 χαμηλά flat και ψηλά -30. Πολύ καλύτερα τώρα. εννοείται ο ενισχυτής το volume παρά τέταρτο και κάτω reverb κλειστό και tone 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα με λίγα preset και όντως μπορούν να επιτευχθούν καταπληκτικά αποτελέσματα. Επίσης οι κιθάρες κατευθείαν είναι πολύ καλές. Χθες τον πήρα αργά και έκανα μία πολύ πρόχειρη (κακή) εκτίμηση , ήμουν και κουρασμένος... 

 

Σήμερα έβαλα τρεις κιθαρούλες και έκανα δοκιμές κατευθείαν στον ενισχυτή χωρίς το pod. Μια Αμερικάνα στρατ με GAS matched set, μία Les Paul copy με EΜG 81 85, και μία tyler variax 89 με κεραμικούς. Πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Το πιο αναπάντεχα καλό ήταν ήταν τα emulations της variax. Πραγματικά ούτε στο pod ούτε σε καλά plugins ακουγόταν καλά, πάντα σε σχέση με τις αληθινές. Τώρα πήραν μία άλλη "ζώη" πολύ usable. 

Αλλά αυτό που με χαλάει κυρίως στην όλη κατάσταση είναι ότι έχω μάθει να ακούω στέρεο. Τόσα χρόνια έπαιζα με plugins σε καλά μόνιτορ, hi-fi ή καλά ακουστικά. Ακόμη και μία ηλεκτρική κιθάρα χωρίς amp emulator με βαθάκι μόνο. 

 

Επίσης αν κάτσω και αλλάξω όλα τα preset μου βάση του ενισχυτή ο οποίος όπως είπαμε είναι πάρα πολύ δυνατός χάνω το μεταμεσονύκτιο που ενώ εγώ θέλω να συνεχίσω να παίζω στα ακουστικά, μετά εκεί θα ακούω άλλα αντ άλλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jimmydimo είπε

Επίσης αν κάτσω και αλλάξω όλα τα preset μου βάση του ενισχυτή ο οποίος όπως είπαμε είναι πάρα πολύ δυνατός χάνω το μεταμεσονύκτιο που ενώ εγώ θέλω να συνεχίσω να παίζω στα ακουστικά, μετά εκεί θα ακούω άλλα αντ άλλων. 

 

Αρχηγέ δεν είναι ανάγκη να τα αλλάξεις, κρατά τα και φτιάξε αλλά για ενισχυτή σε άλλες μπανκες

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimmydimo είπε

Αλλά αυτό που με χαλάει κυρίως στην όλη κατάσταση είναι ότι έχω μάθει να ακούω στέρεο. Τόσα χρόνια έπαιζα με plugins σε καλά μόνιτορ, hi-fi ή καλά ακουστικά. Ακόμη και μία ηλεκτρική κιθάρα χωρίς amp emulator με βαθάκι μόνο. 

Αυτο που "πρεπει" να ακους στερεο ειναι τα εφφε (stereo delay κυριως). Ολα τα αλλα σε μια μιξη χαλανε την ατακα και το focus στο οργανο.

Στο λαιβ ιδιως δεν κανει καλο το πολυ  (hard balance) stereo των στερεο εφφε, γιατι το κοινο δεν καθεται στο κεντρο, αλλοι ειναι αριστερα της σκηνης αλλοι δεξια αλλοι στο κεντρο κλπ.

Δοκιμασε να ανοιγεις mono καναλι γα την κιθαρα, δινε dry σημα απο τον ενισχυτη/plugin/πεταλιερα (no rev+del) και βαζε stereo del + rev στα insert.

Αν θελεις ογκο, ντουμπλαριζε (ή και quad) τα παιξιματα (γραφε δλδ 2 ή 4 mono κιθαρες για το ιδιο πραγμα και ριχνετα left right απο 35-100%)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Spyros Delta said:

 

Αν θελεις ογκο, ντουμπλαριζε τα παιξιματα (γραφε δυο κιθαρες για το ιδιο πραγμα)

 

Υπαρχει καποιο πεταλι που ντουμπλαρει live? Chorus, octaver ή τι αλλο?

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Υπαρχει καποιο πεταλι που ντουμπλαρει live? Chorus, octaver ή τι αλλο?

To εκανα με stereo delay (για stereo output μιλαμε παντα, ειτε απο πεταλιερα ειτε με δυο ενισχυτες), με μια επαναληψη στο ιδιο level με την dry και 10-15ms καθυστερηση και λιγο chorus

Δεν ειναι κανονικο ντουμπλαρισμα βεβαια, γιατι δεν εχει ολα οσα κανει ενα διαφορετικο παιξιμο (random detuning, random delay κλπ), αλλα μια ψευδαισθηση και ογκο τα δινει.

Ποτε σε solo. Χανεται το focus. Μονο για dist pow chords.

Παραμυθι, Θα το βαρεθεις/σιχαθεις κι εσυ καποια στιγμη.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοί κι οι δυο...

Superfunk, Αν κ δε κόβω να με φτάνουν οι 2 σετ μπάνκες μπορώ να της σώζω κ ξαναφορτώνω ενίοτε.

Σπύρο αυτό το είχα ξεχάσει τελείως. Είδες τι κάνει η πολύ μεγάλη αποχή από live..  χαχα. Αν και δεν νομίζω να κουβαλάω ενισχυτές σε live. Τραγουδιστής είμαι ψάχνομαι μόνο για ντουέτακια. Στην περίπτωση συγκροτήματος το πολύ δεύτερη κιθάρα να παίξω και αν που πάλι μία χαρά είναι το το pod variax.

Έχω και ένα TC helicon voicelive 3. Αυτό έχει ξεχωριστό direct amp out θα δοκιμάσω και από κει τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimmydimo είπε

 Είδες τι κάνει η πολύ μεγάλη αποχή από live..  χαχα.

Ναι, οταν παιζεις μονος σου ειναι διαφορετικα. Σου λειπει ο ογκος.

Οταν εισαι ομως ενας ηχος μεσα σε μια μιξη ηχων, πρεπει να δινεις χωρο στους αλλους.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Αυτο που "πρεπει" να ακους στερεο ειναι τα εφφε (stereo delay κυριως). Ολα τα αλλα σε μια μιξη χαλανε την ατακα και το focus στο οργανο.

Στο λαιβ ιδιως δεν κανει καλο το πολυ  (hard balance) stereo των στερεο εφφε, γιατι το κοινο δεν καθεται στο κεντρο, αλλοι ειναι αριστερα της σκηνης αλλοι δεξια αλλοι στο κεντρο κλπ.

Δοκιμασε να ανοιγεις mono καναλι γα την κιθαρα, δινε dry σημα απο τον ενισχυτη/plugin/πεταλιερα (no rev+del) και βαζε stereo del + rev στα insert.

Αν θελεις ογκο, ντουμπλαριζε (ή και quad) τα παιξιματα (γραφε δλδ 2 ή 4 mono κιθαρες για το ιδιο πραγμα και ριχνετα left right απο 35-100%)

 

Το stereo στην κιθάρα είναι πλέον παρωχημένο κατάλοιπο από τα 80s.

Το μόνο που κάνει είναι να "εξαφανιζει" την παρουσία σου στη μιξη.

Live δε θα έπρεπε να απαγορευτεί δια ροπάλου 🙂

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου