Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο site σε προσιτή βάση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πείτε μου: χρειάζεσαι ένα τέτοιο, ένα τέτοιο και ένα τέτοιο.

Εάν θέλεις να το στήσεις σε local server χρειάζεσαι το xampp (εγώ αυτό χρησιμοποίησα).

Το xampp θα σου χρειαστεί ακόμα και αν ανεβάσεις το site σε κάποιον server για να δουλέψεις γρήγορα.

Ο τρόπος που θα φτιάξεις το site είναι καθαρά θέμα γούστου και ανάγκης , εγώ διάλεξα ένα wordpress template από το ThemeForest, υπάρχουν και δωρεάν wordpress templates. google "free wordpress templates".

 

Προσωπική μου άποψη.

Δεν είναι απλό πράγμα, θα χρειαστείς μερικές μέρες δουλειάς για να καταλάβεις πως λειτουργούν όλα τα παραπάνω.

Θα χρειαστούν ημέρες για να βρεις λύσεις σε προβλήματα που θα προκύψουν (και θα προκύψουν).

Θα έχεις την ηθική ικανοποίηση ότι το κατάφερες αλλά.

Μετά από 6 μήνες δεν θα θυμάσαι τίποτα και στο πρώτο πρόβλημα που θα προκύψει θα σου σπάσουν τα νεύρα και θα χάσεις πάλι χρόνο για να ξαναμάθεις και να μάθεις και κάτι νέο που δεν ήξερες.

Και εσύ μπορεί να είσαι τσακάλι και να είμαι εγώ ο βλάκας, αλλά μετά από μερικά χρόνια αποφάσισα να το κλείσω το ρημάδι και να πάω να κάνω ένα squarespace για να έχω κάποιον άλλον να βρίζω εκτός από τον εαυτό μου όποτε κάτι δεν λειτουργεί.

Εάν είναι να το κάνεις για δουλειά σου ,ok.

Εάν είναι να το έχεις για χόμπι πάλι ok.

Εάν θέλεις απλά να φτιάξεις ένα site και να ξεμπερδεύεις μην μπλέξεις.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το σάιτ? Από ότι θυμάμαι (γιατί έχουν περάσει μερικά χρόνια που ασχολήθηκα), υπάρχουν σάιτ με έτοιμα παραδείγματα, όπου απλά ανεβάζεις το υλικό σου σε επίπεδο browser. Όσο πιο απλό το σάιτ τόσο καλύτερα.

 

Όταν κάτσω να ανανεώσω το σάιτ μου θα είναι πολύ πιο λιτό και λειτουργικό την επόμενη φορά. Είναι αυτό:

 

www.leventopoulos.com

 

Host είναι η doteasy.com , αλλά ενώ πλήρωνα μόνο το domain τώρα χρεώνουν και το hosting, οπότε από του χρόνου πάω αλλού μάλλον..

 

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, Alter είπε

ενώ πλήρωνα μόνο το domain τώρα χρεώνουν και το hosting

Μα παντού πληρώνεις hosting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι υπάρχουν αρκετά δωρεάν, αλλά δεν έχουν διαδραστικές δυνατότητες, και έχουν μικρό όριο στο bandwidth. Αν έχεις όμως σάιτ βασικά για αναφορά (αφού η περισσότερη κίνηση σήμερα γίνεται στα social media), σε καλύπτει. Υπάρχουν και αρκετά χωρίς διαφημίσεις. Αν βέβαια χρησιμοποιείς πολύ το σάιτ η θέλεις αξιόπιστη λειτουργία 24/7 πας μάλλον σε πληρωμένο hosting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Alter είπε

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το σάιτ? Από ότι θυμάμαι (γιατί έχουν περάσει μερικά χρόνια που ασχολήθηκα), υπάρχουν σάιτ με έτοιμα παραδείγματα, όπου απλά ανεβάζεις το υλικό σου σε επίπεδο browser. Όσο πιο απλό το σάιτ τόσο καλύτερα.

 

Όταν κάτσω να ανανεώσω το σάιτ μου θα είναι πολύ πιο λιτό και λειτουργικό την επόμενη φορά. Είναι αυτό:

 

www.leventopoulos.com

 

Host είναι η doteasy.com , αλλά ενώ πλήρωνα μόνο το domain τώρα χρεώνουν και το hosting, οπότε από του χρόνου πάω αλλού μάλλον..

 

Aποστοη νομιζω οτι ο Op οπως εξηγησε θελει απλα..

Παράθεση

κάτι περισσότερο προς το blog νομίζω ότι θέλω

Νομιζω οτι το wordpress ειναι απλο στη χρηση κ αρκετα ευκολο

Το blog μου  https://www.drumslessons.gr/index.php/my-blog/  ειναι κατι που διαχειριζομαι εντελως μονος μου κ σε κειμενα κ φωτογραφιες..

Θεωρω οτι ειναι πανευκολο στη χρηση - απλα θα πρεπει να βρει τα του hosting και Domein .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αρχικά συμφωνώ με τον panorios.

Απο τα γραφόμενα σου κατάλαβα πως δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα του σπορ.

Ξέρω όμως πως έχεις χρόνο.

Μια περίπτωση είναι να φτιάξεις κάτι για να έχεις να ασχολείσαι. Σε αυτή την περίπτωση κάνε ότι λέει ο Βαγγέλης, που όμως ενω λέει ποσο εύκολο είναι, είπε επίσης πως δεν το έστησε ο ίδιος. Δεν σερβίρεις απο το σπίτι σου. Βρες host να σερβίρει την σελίδα σου. Τα παιδιά πρότειναν ήδη. Το κόστος είναι 2-3 ευρω τον μήνα για κάτι προσωπικό με χαμηλή κίνηση.  Συνήθως προσφέρουν και κάποια CMS έτοιμα για εγκατάσταση. Οπως λέει ο Alter όμως θα το έχεις σαν αναφορά. Θα στέλνεις δηλαδή κόσμο εκεί όταν θέλουν να μάθουν για εσένα.

 

Άλλη περίπτωση είναι να ασχολείσαι κυρίως με το γράψιμο. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να μην σου τρώει τον χρόνο η λάντζα οπότε να προτιμήσεις κάτι έτοιμο. Κάτι που σου προσφέρει έτοιμη πλατφόρμα για να γράψεις.

Ετσι θα έχεις και κοινό να σε διαβάζει. Και μετά σιγα -σιγα αν το συνεχίσεις και έχεις κοινό, το μεταφέρεις σε δικό σου με ταρατατζουμ. Διάβασε εδω: https://bloggingwizard.com/wordpress-vs-blogger/ για παράδειγμα.

 

Το να στήσεις σάιτ δεν είναι πολύ δύσκολο. Θα φας χρόνο, θα διαβάσεις αλλά θα το στήσεις.

Το δύσκολο είναι το μετά, γιατί είναι σαν να ανοίγεις ένα σούπερ μαγαζί κάπου στην Σαχάρα και να περιμένεις περαστικούς πελάτες. Και θα το δεις αφου το στήσεις απο τα analytics αν ασχοληθείς. Υπάρχουν νούμερα και στατιστικά εργαλεία που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες και διαφημιστές για να ξέρουν ακριβώς πόσοι σε επισκέπτονται και τι rank έχεις στο κοινό. 

 

Υ.Γ. Αν ήξερα πως υπάρχει ενδιαφέρον για να γράφετε σε blog, θα μπορούσα αύριο κιόλας να το προσθέσω στο μενού.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, yameth είπε

Αρχικά συμφωνώ με τον panorios.

Απο τα γραφόμενα σου κατάλαβα πως δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα του σπορ.

Ξέρω όμως πως έχεις χρόνο.

Μια περίπτωση είναι να φτιάξεις κάτι για να έχεις να ασχολείσαι. Σε αυτή την περίπτωση κάνε ότι λέει ο Βαγγέλης, που όμως ενω λέει ποσο εύκολο είναι, είπε επίσης πως δεν το έστησε ο ίδιος. Δεν σερβίρεις απο το σπίτι σου. Βρες host να σερβίρει την σελίδα σου. Τα παιδιά πρότειναν ήδη. Το κόστος είναι 2-3 ευρω τον μήνα για κάτι προσωπικό με χαμηλή κίνηση.  Συνήθως προσφέρουν και κάποια CMS έτοιμα για εγκατάσταση. Οπως λέει ο Alter όμως θα το έχεις σαν αναφορά. Θα στέλνεις δηλαδή κόσμο εκεί όταν θέλουν να μάθουν για εσένα.

 

Άλλη περίπτωση είναι να ασχολείσαι κυρίως με το γράψιμο. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να μην σου τρώει τον χρόνο η λάντζα οπότε να προτιμήσεις κάτι έτοιμο. Κάτι που σου προσφέρει έτοιμη πλατφόρμα για να γράψεις.

Ετσι θα έχεις και κοινό να σε διαβάζει. Και μετά σιγα -σιγα αν το συνεχίσεις και έχεις κοινό, το μεταφέρεις σε δικό σου με ταρατατζουμ. Διάβασε εδω: https://bloggingwizard.com/wordpress-vs-blogger/ για παράδειγμα.

 

Το να στήσεις σάιτ δεν είναι πολύ δύσκολο. Θα φας χρόνο, θα διαβάσεις αλλά θα το στήσεις.

Το δύσκολο είναι το μετά, γιατί είναι σαν να ανοίγεις ένα σούπερ μαγαζί κάπου στην Σαχάρα και να περιμένεις περαστικούς πελάτες. Και θα το δεις αφου το στήσεις απο τα analytics αν ασχοληθείς. Υπάρχουν νούμερα και στατιστικά εργαλεία που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες και διαφημιστές για να ξέρουν ακριβώς πόσοι σε επισκέπτονται και τι rank έχεις στο κοινό. 

 

Υ.Γ. Αν ήξερα πως υπάρχει ενδιαφέρον για να γράφετε σε blog, θα μπορούσα αύριο κιόλας να το προσθέσω στο μενού.

 

ειπα οτι δεν το εστησα μονος μου ναι, αλλα απλα πραγματα οπως να προσθαφαιρεσω φωτογραφιες - κ κειμενα  - τουτεστιν ανανεωση οπου χρειαζεται μπορω να την κανω μονος μου...αλλα για περαιτερω εχω τον μαστορα μου που του λεω τι θελω κ μου το φτιαχνει. Μονος μου αυτο το σαιτ ουτε σε 1000 χρονια {δεν εχω ουτε υπομονη ουτε χρονο}

Ο Dim απο οτι εξηγησε παντως θελει απλα να μπλογκαρει..που αυτο ειναι ευκολο.{ακομα κ για μενα}

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να φτιάξεις μια p2p σελίδα μέσω beaker browser!Θα ήθελα να δω πως δουλεύει το dns mirroring για http, αν το κάνεις.

 

Κράτα αυτό για το xampp, δες και το Hugo έχει ελεύθερα templates για μπλογκ https://themes.gohugo.io/tags/blog/.Δες και τα νεοcities:  https://neocities.org/tutorials

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου