Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο site σε προσιτή βάση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, yameth said:

Αρχικά συμφωνώ με τον panorios.

Απο τα γραφόμενα σου κατάλαβα πως δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα του σπορ.

Ξέρω όμως πως έχεις χρόνο.

Μια περίπτωση είναι να φτιάξεις κάτι για να έχεις να ασχολείσαι. Σε αυτή την περίπτωση κάνε ότι λέει ο Βαγγέλης, που όμως ενω λέει ποσο εύκολο είναι, είπε επίσης πως δεν το έστησε ο ίδιος. Δεν σερβίρεις απο το σπίτι σου. Βρες host να σερβίρει την σελίδα σου. Τα παιδιά πρότειναν ήδη. Το κόστος είναι 2-3 ευρω τον μήνα για κάτι προσωπικό με χαμηλή κίνηση.  Συνήθως προσφέρουν και κάποια CMS έτοιμα για εγκατάσταση. Οπως λέει ο Alter όμως θα το έχεις σαν αναφορά. Θα στέλνεις δηλαδή κόσμο εκεί όταν θέλουν να μάθουν για εσένα.

 

Άλλη περίπτωση είναι να ασχολείσαι κυρίως με το γράψιμο. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να μην σου τρώει τον χρόνο η λάντζα οπότε να προτιμήσεις κάτι έτοιμο. Κάτι που σου προσφέρει έτοιμη πλατφόρμα για να γράψεις.

Ετσι θα έχεις και κοινό να σε διαβάζει. Και μετά σιγα -σιγα αν το συνεχίσεις και έχεις κοινό, το μεταφέρεις σε δικό σου με ταρατατζουμ. Διάβασε εδω: https://bloggingwizard.com/wordpress-vs-blogger/ για παράδειγμα.

 

Το να στήσεις σάιτ δεν είναι πολύ δύσκολο. Θα φας χρόνο, θα διαβάσεις αλλά θα το στήσεις.

Το δύσκολο είναι το μετά, γιατί είναι σαν να ανοίγεις ένα σούπερ μαγαζί κάπου στην Σαχάρα και να περιμένεις περαστικούς πελάτες. Και θα το δεις αφου το στήσεις απο τα analytics αν ασχοληθείς. Υπάρχουν νούμερα και στατιστικά εργαλεία που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες και διαφημιστές για να ξέρουν ακριβώς πόσοι σε επισκέπτονται και τι rank έχεις στο κοινό. 

 

Υ.Γ. Αν ήξερα πως υπάρχει ενδιαφέρον για να γράφετε σε blog, θα μπορούσα αύριο κιόλας να το προσθέσω στο μενού.

προσπαθώντας να αφομοιώσω τι γράφετε όλοι, απαντώ αρχικά στον Γιάννη....

Γνωρίζω μόνο να στήνω site επάνω στην πλατφόρμα του wix, 

ένα από αυτά που έφτιαξα είναι αυτό

https://dpanagiotidis.wixsite.com/a-priori?fbclid=IwAR2BI_Q9l2LYHy5b_1GzfcrcyvAvy_vO7Rnz9y47NLdD4d0mUB0oh-v4YbI

στην απλή και δωρεάν έκδοσή του.

Ενα από αυτά που θέλω να φτιάξω θα ήθελα περίπου να είναι σαν αυτό, ενώ μια άλλη ιδέα είναι να στήσω παράλληλα κάτι σαν Blog.

Σκέφτομαι όπως ξαναειπα να μην πάω στο wix γιατί θα ήθελα (δεν ξέρω αν γίνεται) το όλο στήσιμο του site να είναι ένα πακετάκι που να μπορώ να περιφέρω σε διάφορους hosts και να μπορώ παράλληλα να έχω πλήρη έλεγχο πάνω του, που καταλαβαίνω ότι ακόμα και στο συνδρομητικό wix δεν γίνεται.

Όπως δεν γινόταν παλιότερα που είχα φτιάξει ένα site για την δουλειά μου πάλι σε μια ελληνική εταιρεία που πρόσφερε κάποιο "περιβάλλον" δημιουργίας και φιλοξενίας site με σχεδόν πρωτόγονα εργαλεία, ικανοποιητικά όμως για την εποχή 2003-2004. Φυσικά αργότερα η εταιρεία έκλεισε και πήγε περίπατο και το site και ο σχεδιασμός του.

 

Αρα αυτό που αναζητώ τώρα είναι σε τί περιβάλλον, φορμά, εφαρμογή  κλπ το στήνω, να έχει κάποια δυνατότητα preview offline,  ώστε να έχω έτοιμο το πακέτο και να πάω στον χ host και να του πώ στο στέλνω πακέτο ανέβασέ το και να σου δίνω πχ τα 10-20 που κάνει το domain τη διετία συν τα 2-3 για το φιλοξενιλίκι...

 

Ναι δεν γνωρίζω τα βασικά του σπόρ.

Ίσως μόνο ελάχιστα ελαχίστων.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, dimsonic είπε

... το όλο στήσιμο του site να είναι ένα πακετάκι που να μπορώ να περιφέρω σε διάφορους hosts και να μπορώ παράλληλα να έχω πλήρη έλεγχο πάνω του, που καταλαβαίνω ότι ακόμα και στο συνδρομητικό wix δεν γίνεται.

Μα τι λες τώρα... ο εφιάλτης του webmaster. Ο στόχος σου πρέπει να είναι: μια σταθερή πλατφόρμα που να ξέρεις τη χρήση της, ένα σοβαρό host και δουλειά στο περιεχόμενο.

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

...και να πάω στον χ host και να του πώ στο στέλνω πακέτο ανέβασέ το και να σου δίνω πχ τα 10-20 που κάνει το domain τη διετία συν τα 2-3 για το φιλοξενιλίκι...

υπολόγισε απο 100 ευρω και πάνω τον μήνα για managed server που του λες "έχω πρόβλημα, τρέχα". Επίσης ακόμα κι αυτοί δεν σου ανεβάζουν αρχεία, είναι δική σου ευθύνη.

Η ρεαλιστική λύση είναι απλά να νοικιάσεις shared χώρο μερικά gb, με 1-2 βάσεις δεδομένων, μερικά email και ένα περιβάλλον που θα σου δίνει τα εργαλεία να ανεβάσεις τα αρχεία που θέλεις να σερβίρεις στο ίντερνετ. Τιμες απο 3-4 ευρω έως 30. Για ρεαλιστική λύση που θα υπάρχει 99% uptime απο 10 ευρώ.

 

Το Wix και οι μεγάλες παρεμφερείς πλατφόρμες που σου ανέφερα πριν, θα είναι εδω ακόμα κι όταν εσύ θα έχεις βαρεθεί. Εξ άλλου με μερικά ευρω μπορείς να έχεις και δικό σου domain. Το αν θα είναι όμορφο εξαρτάται απο το προσχέδιο που θα επιλέξεις και τις εικαστικές σου παρεμβάσεις. Αυτη είναι η λύση σου.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote
4 hours ago, dimsonic said:

... το όλο στήσιμο του site να είναι ένα πακετάκι που να μπορώ να περιφέρω σε διάφορους hosts και να μπορώ παράλληλα να έχω πλήρη έλεγχο πάνω του, που καταλαβαίνω ότι ακόμα και στο συνδρομητικό wix δεν γίνεται.

Μα τι λες τώρα... ο εφιάλτης του webmaster. Ο στόχος σου πρέπει να είναι: μια σταθερή πλατφόρμα που να ξέρεις τη χρήση της, ένα σοβαρό host και δουλειά στο περιεχόμενο.

 

Μια σελίδα σαν αυτήν του Λεβεντόπουλου  είναι απλά τα περιεχόμενα ενός φακέλου πχ public_html, άρα μπορεί να γράψει μια σελίδα και να την μεταφέρει (με ftp τον φάκελο) από μέρος σε μέρος.

Ειδικά για το Wix , δεν αξίζει να πληρώσεις το domain, φτιάχνει πολύ βαριά πράγματα, εξωτικές γραμματοσειρές και άλλα, ίσως είναι ελιτισμός από μέρους μου να μην γουστάρω τα WYSIWYG.

 

Quote

Αρα αυτό που αναζητώ τώρα είναι σε τί περιβάλλον, φορμά, εφαρμογή  κλπ το στήνω, να έχει κάποια δυνατότητα preview offline,  ώστε να έχω έτοιμο το πακέτο και να πάω στον χ host και να του πώ στο στέλνω πακέτο ανέβασέ το και να σου δίνω πχ τα 10-20 που κάνει το domain τη διετία συν τα 2-3 για το φιλοξενιλίκι...

Δεν σου κοστίζει κάτι να δοκιμάσεις: αν εγκαταστήσεις xampp, μπορείς να φτιάξεις τον ιστότοπό σου σελίδα τη σελίδα σε αρχεία .html και θα περιέχεται όλη σε έναν φάκελο, προεπισκόπηση θα κάνεις κανονικά με τον φυλλομετρητή σου. Σε αυτήν την περίπτωση κοιτάζεις οδηγίες για στατικές html σελίδες. Για layout μπορείς να αντιγράψεις τον πηγαίο κώδικά μιας άλλης σελίδας που να σ΄αρέσει.Μια σελίδα σαν αυτήν με τους a priori μπορείς να την γράψεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Βραδύπους said:

 

Μια σελίδα σαν αυτήν του Λεβεντόπουλου  είναι απλά τα περιεχόμενα ενός φακέλου πχ public_html, άρα μπορεί να γράψει μια σελίδα και να την μεταφέρει (με ftp τον φάκελο) από μέρος σε μέρος.

Ειδικά για το Wix , δεν αξίζει να πληρώσεις το domain, φτιάχνει πολύ βαριά πράγματα, εξωτικές γραμματοσειρές και άλλα, ίσως είναι ελιτισμός από μέρους μου να μην γουστάρω τα WYSIWYG.

 

Δεν σου κοστίζει κάτι να δοκιμάσεις: αν εγκαταστήσεις xampp, μπορείς να φτιάξεις τον ιστότοπό σου σελίδα τη σελίδα σε αρχεία .html και θα περιέχεται όλη σε έναν φάκελο, προεπισκόπηση θα κάνεις κανονικά με τον φυλλομετρητή σου. Σε αυτήν την περίπτωση κοιτάζεις οδηγίες για στατικές html σελίδες. Για layout μπορείς να αντιγράψεις τον πηγαίο κώδικά μιας άλλης σελίδας που να σ΄αρέσει.Μια σελίδα σαν αυτήν με τους a priori μπορείς να την γράψεις και μόνος σου.

html δεν γνωρίζω και δεν νομίζω να εχω διάθεση να μάθω.

ερώτηση....

όλα αυτά τα wix squarespace κλπ έχουν δυνατότητα αποθήκευσης σε κάποια std μορφή το περιεχόμενο έτσι ώστε να μπορεί να μεταφερθεί από περιβάλλον σε άλλο περιβάλλον?

Εννοω αύριο δεν τα βρίσκω με την wix ή με χρεώνει πολύ μπορώ να πάω αλλού με ό,τι έχω φτιάξει?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ψάξιμο για 'export wix to wordpress'  μου βρίσκει οδηγίες. Οπότε αν κάνεις έναν κόπο να  μεταφέρεις το περιεχόμενό σου σε wordpress μπορείς να την έχεις στον υπολογιστή σου και να την ανεβάζεις σε οποιονδήποτε host.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Βραδύπους said:

Ένα ψάξιμο για 'export wix to wordpress'  μου βρίσκει οδηγίες. Οπότε αν κάνεις έναν κόπο να  μεταφέρεις το περιεχόμενό σου σε wordpress μπορείς να την έχεις στον υπολογιστή σου και να την ανεβάζεις σε οποιονδήποτε host.

αρα λες να δοκιμασω με το υπαρχον που εχω στο wix free να δω αν γινεται.....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου