Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός μελέτης κομματιών


ekim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, θα μ' ενδιέφερε να μάθω για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείτε για την μελέτη κομματιών.

π.χ. Θέλετε να "βγάλετε" ένα κομμάτι, να μελετήσετε με play along (π.χ. band in a box) η γενικά να χαζολογήσετε με κάποια υποτυπώδη συνοδεία. Τι χρησιμοποιείται για να ακούτε το "χαλί" σας ή το κομμάτι αναφοράς.

 

Εγώ μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα τα ηχειάκια του laptop, αλλά με την αγορά καινούριου, πιο μικρού σε διαστάσεις, αντιμετωπίζω το πρόβλημα ότι τα ηχειάκια του δεν φτάνουν για την δουλειά που θέλω.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Έχει νόημα να πάρω ένα μικρό p.a. και να συνδέω εκεί πάνω το laptop; Εξωτερικά ηχεία υπολογιστή θα με καλύψουν;

Να σημειώσω ότι δεν διαθέτω καθόλου εξοπλισμό ηχογράφησης, παρά μόνο το laptop και εννοείται ότι θέλω να κάνω την δουλειά μου όσο πιο vfm γίνεται.

 

Επαναλαμβάνω ότι η χρήση θα είναι στο σπίτι μόνο για μελέτη, δηλαδή αναπαραγωγή κομματιών play along, backing tracks κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα looper line 6 jm4 βαζω  την ηλεκτρικη η  την ακουστικη μου,μικροφωνο,συνδεω τα ηχεια του λαπτοπ και για το δωματιο μου ειναι πολυ οκ!Επιλεγω μπητ,θεματα,back track,οτι μου κανει,και παιζω ωρες ,μερες χρονια εαν και εφ οσον γουσταρω.Χαζολογηση με μια απλη συνοδεια?Γιατι οχι,πολλες φορες με παρεεα αλλα και μονος μου γενιονται  εξαιρετικες στιγμες!Ξεκιναω απο απο αυτα λοιπον και προχωραω προς τα πανω,που ο εξοπλισμος γινεται πιο απαιτητικος,πιο επαγγελματικος και παει!βαση των απαιτησεων σου βεβαια.Ανεβαζω ενα πχ.μου ξενερωσαν την ημερα με μαπα καφε,και καθομαι πεντε λεπτα παιζω και τραγουδω τον πονο μου..Χρειαζεται κατι αλλο για αρχη?Υγ για να ακουστη η λουπα μου θελει καλα ηχεια γιατι δεν εχει μεγαλη ενταση...αυταphsyhology problem.WAV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ ενδιαφέρομαι να μάθω για τον τρόπο με τον οποίο αναπαράγετε αυτά που θέλετε.

Εγώ στην ουσία θέλω να ακουστεί πιο δυνατά το laptop μου ή το smartphone μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vagelis Goumas είπε

εχω ενα looper line 6 jm4 βαζω  την ηλεκτρικη η  την ακουστικη μου,μικροφωνο,συνδεω τα ηχεια του λαπτοπ και για το δωματιο μου ειναι πολυ οκ!Επιλεγω μπητ,θεματα,back track,οτι μου κανει,και παιζω ωρες ,μερες χρονια εαν και εφ οσον γουσταρω.Χαζολογηση με μια απλη συνοδεια?Γιατι οχι,πολλες φορες με παρεεα αλλα και μονος μου γενιονται  εξαιρετικες στιγμες!Ξεκιναω απο απο αυτα λοιπον και προχωραω προς τα πανω,που ο εξοπλισμος γινεται πιο απαιτητικος,πιο επαγγελματικος και παει!βαση των απαιτησεων σου βεβαια.Ανεβαζω ενα πχ.μου ξενερωσαν την ημερα με μαπα καφε,και καθομαι πεντε λεπτα παιζω και τραγουδω τον πονο μου..Χρειαζεται κατι αλλο για αρχη?Υγ για να ακουστη η λουπα μου θελει καλα ηχεια γιατι δεν εχει μεγαλη ενταση...αυταphsyhology problem.WAV

ηχειακια να παρεις καποια που να αξιζουν να παιζης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vagelis Goumas είπε

ηχειακια να παρεις καποια που να αξιζουν να παιζης

 

Προφανώς εννοείς εξωτερικά ηχεία υπολογιστή, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Ηχεία μόνιτορ και μια κάρτα ήχου. Θα σου χρειαστούν και αργότερα.

Εδώ δεν ξέρουμε να παίξουμε, σιγά μην ηχογραφήσουμε κιόλας 😀

Πέρα απ’ την πλάκα το έχω σκεφτεί, αλλά το budget μου είναι κάπως σφιχτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω ταβάνι τα €80-100

Έπειδή δεν έχω βλέψεις για ηχογραφήσεις, γι’ αυτό έχω αποκλείσει την κάρτα ήχου και μόνιτορ που θεωρώ ότι είναι πιο εξειδικευμένος άρα και ακριβός εξοπλισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψαξεις στις αγγελιες θα βρεις κ καρτα κ μονιτορακια στο ποσο που διαθετεις

μικρα μεν αλλα απο τα ηχεια του λαπτοπ 1000 φορες καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου