Προς το περιεχόμενο

Προσλάβετε τον Billy Cobham για το επόμενο κομμάτι σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ δύσκολο να αντισταθώ....

Διαβάζοντας πρόσφατα το βιβλίο αυτό 

https://www.amazon.co.uk/Abbey-Road-Ziggy-Stardust-Hardcover/dp/0739078585/ref=sr_1_1?crid=14V9TU1WCWWI0&keywords=ken+scott&qid=1557850212&s=gateway&sprefix=ken+sc%2Caps%2C192&sr=8-1

 

και ήδη έχοντας φρεσκάρει στη μνήμη μου ότι ο Ken Scott ήταν ο ηχολήπτης της Mahavishnu Orchestra και αργότερα του Cobham στους περίφημους δίσκους Spectrum, Crosswinds διάβασα με ενδιαφέρον ότι ο Scott σχετικά πρόσφατα ασχολήθηκε με την δημιουργία μιας βιβλιοθήκης samples για τύμπανα με τίτλο Epik, όπου διάσημοι drummers παίζουν vintage samples για να τα χρησιμοποιήσει κανείς ως midi .

Για το project κάλεσε όλους τους πιό σημαντικούς drummers που δούλεψε στην καριέρα του, χρησιμοποίησε τα ίδια ακριβώς vintage τύμπανα, τα ίδια μικρόφωνα, τα τοποθέτησε όπως τότε και σε αντίστοιχα studio έχοντάς τους να samplaρουν ακούγοντας τους original δίσκους.

Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά ελκυστικό (αν και εύλογα δυσπρόσιτο για ερασιτέχνες...) αλλά σίγουρα ενδιαφέρον.

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μπορεις πλεον να τους προσλαβεις {Τους ιδιους με τον ηχο τους} να παιξουν στο δισκο σου κ να μην εχεις κουνηθει απο την καρεκλα σου βρε συ..

Oχι απλα samples.

κ μιλαμε για ονοματαρες οπως Weckl - Harrison..

 Ενα μαιλ...ενα τραπεζικο λογαριασμο κ μια γραμμη ιντερνετ να του το στειλεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αστειεύεσαι βέβαια....

εγώ μιλάω πχ να μου ....έρθει να βάλω κάτι που να μοιάζει με κάποιον και να ...γίνεται σε λογικά πλαίσια....

Δεν έχω σκοπό τους στείλω....ολόκληρο τον τραπεζικό μου λογαριασμό...

δηλαδή πόσο χρεώνει ο Weckl (που ποτέ δε μου άρεσε κι όλας) για μιά ώρα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δηλαδή πόσο χρεώνει ο Weckl (που ποτέ δε μου άρεσε κι όλας) για μιά ώρα?

 

Εμένα πάντως το ... μισό horn section των Tower of power (trumpet ,trompone and tenor sax) πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια μου πήρε $200 για ένα κομμάτι , πολύ οικονομικό το βρήκα  και μου έστειλαν εξαιρετικά ηχογραφημένα tracks.

Δεν νομίζω να πλήρωνα λιγότερα εδώ αν έπρεπε να πληρώσω και το ανάλογο studio time.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Superfunk said:

 

Εμένα πάντως το ... μισό horn section των Tower of power (trumpet ,trompone and tenor sax) πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια ...

 

WTF !!!

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

ενδιαφέρον...δε λέω

 

αν και θα προτιμούσα τον Garibaldi & Prestia περισσότερο...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ενδιαφέρον...δε λέω

 

αν και θα προτιμούσα τον Garibaldi & Prestia περισσότερο...

 

Είχα μπασίστα και ντράμερ τοπ οφ δε τοπ, πνευστά δεν είχα 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Α, ρε νά 'μανε 30 χρονώνε και να το 'ξερα.

Πέντε άλμπουμ θα είχα βγάλει με guests τους Sco, Scott Henderson, Metheny, Holdsworth, Chambers, Dave Holland, Richie Beirach, Kenny Garrett, Steve Coleman, Jazzjocker, gvour, terry, loucas, pipityri, paraga, cigaret13, κλπ.

 

Θα είχα ένα βιογραφικό ΝΑ μετά συγχωρήσεως.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Α, ρε νά 'μανε 30 χρονώνε και να το 'ξερα.

Πέντε άλμπουμ θα είχα βγάλει με guests τους Sco, Scott Henderson, Metheny, Holdsworth, Chambers, Dave Holland, Richie Beirach, Kenny Garrett, Steve Coleman, Jazzjocker, gvour, terry, loucas, pipityri, paraga, cigaret13, κλπ.

 

Θα είχα ένα βιογραφικό ΝΑ μετά συγχωρήσεως.

Εμένα γιατί με έβαλες τελευταίο....; 🤐  ακόμα λίγο και θα ήμουν στους κλπ.....🕳️

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ε καλά μη νομίζεις ότι έφαγαν και παραπάνω από ένα τέταρτο για να γράψουν αυτά που έγραψαν.

Τους τα έστειλα παιγμένα με Hammond και αυτοί τα ντουμπλαρανε νότα προς νότα , φαντάζομαι για να σου έβαζαν δικά τους horn stabs με επιπλέον ενορχήστρωση ΔΕΝ θα έπαιρναν διακόσια δολλάρια 🙂

θα ψάξω να βρω το rough mix και θα το ανεβάσω αν το βρω...(το κομμάτι τελικά δεν κυκλοφόρησε ποτέ)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου