Προς το περιεχόμενο

Ασύλληπτης ομορφιάς κιθάρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη ειμαι γεροντοπαραξενος και ολο και κατι θα βρω να με χαλαει σε ολες τις κιθαρες...φΚιανω τις δικες μου οπως μ αρεσουν!

IMGP8613_600.thumb.jpg.b6b1322712aee2e4abe2488a4ba4d36f.jpg

100_2864.thumb.JPG.ef97212892acfe6b44eb78d722bc9af4.jpeg

100_2499.thumb.JPG.65e8a6aaa077bff1a4b0ca237e945207.jpeg

100_2846.thumb.JPG.356976788d7fad48375b49f14bdba025.jpeg

IMG_20180319_155654.thumb.jpg.a10136a0d2d64ea17e7c68f1dd50b3ff.jpg

  • Like 4

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@leon7pap ω ρε φίλε κούκλες.... Ειδικά η Les Paul η ασημί σκαλιστή

  • Ευχαριστώ 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, VangelisV είπε

@Tamtam what is this? μίλα 😛


Βαγγέλη μου, είχα μια ιδέα για μια custom tele και ο άνθρωπος που ανέλαβε να την υλοποιήσει ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου (με βάση αυτή πήρε άλλες δυο παραγγελίες να φανταστείς, από όσους την είδαν/άκουσαν).
Συνοπτικά, η... εξίσωση: είναι από δυο κομμάτια κορίνα wood, με πενταθέσιο διακόπτη και τρεις μονούς μαγνήτες:
P90 από Κορεατικη Epiphone των 90s, στο neck, έναν Schecter flatpole Μonstertone στη μέση και έναν Fender Custom shop Texas Special Tele στο bridge. Το μανίκι είναι από κορεάτικη Fender με Gotoh tuners.
Εχει και κάποια μυστικά, μια φάσα με ένα ξύλο που λέγεται bubinga και το οποίο σύμφωνα με τον κατασκευαστή, δίνει τρελό intonation , sustain και καθαρότητα. Tην κόντραρα με Fender custom shop και αυτή ακούγεται σα να έχει... πως να το πω, περισσότερο headroom. Δεν ξέρω αν είναι περισσότερο ο συνδυασμός στα κσύλα ή οι μαγνήτες (π.χ. και οι εμδιάμεσες θέσεις παίζουν χωρίς να αδυνατίζει ο ήχος) ή ο συνδυασμός όλων, αλλά... ναι αφτό.
Αν βρω χρόνο, μπορεί να φτιάξω ένα demo με τους ήχους της όταν γυρίσω στην έδρα μου, περισσότερο και για τον άνθρωπο που μου την έφτιαξε και να το ανεβάσω.

Ετσι ήταν άβαφτη (στη μέση η τρέσα με το ξύλο που αναφέρω πιο πάνω) - τώρα απλά περιμένω να τριφτεί και να παλιώσει λίγο... 🤓
image.thumb.png.bac063ea4243c2d285b051b10945aa61.png
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tamtam είπε

P90 από Κορεατικη Epiphone των 90s, στο neck, έναν Schecter flatpole Μonstertone στη μέση και έναν Fender Custom shop Texas Special Tele στο bridge.
image.thumb.png.bac063ea4243c2d285b051b10945aa61.png
 

Μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες στο κατά πόσο εύκολα μπορεί να συνδυαστεί ένας p-90 στο neck με έναν κλασσικό bridge tele μαγνήτη για να μην χαθεί ο κλασσικός ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου