Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Πάει δηλαδή ο άλλος σ' ένα μαγαζί, να ακούσει ένα ποικίλο πρόγραμμα.

Θα του παίξουν και την γερακίνα, αλλά θα του παίξουν και σύγχρονα χιτάκια, αυτό θέλει, δεν θέλει να ακούει όλη νύχτα πχ δημοτικά με το κλαρίνο να του σκίζει το τύμπανο, θέλει κι άλλους ήχους, μοντέρνους.

Θέλει να δει και το μπουτάκι της τραγουδίστριας, κλπ.

Μήπως όμως αυτό είναι και το λάθος στην όλη υπόθεση;

Εγώ αν πάω συνειδητοποιημένα σε ένα μαγαζί για να ακούσω ζωντανά κρητικά ή ηπειρώτικα π.χ., σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα ποικιλία γιατί πάω στο συγκεκριμένο μαγαζί για να ακούσω αυτό το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Μήπως και οι ακροατές δεν ξέρουν τι πραγματικά θέλουν;

ή Μήπως εμείς που ασχολούμαστε με την μουσικοί είμαστε οι μόνοι που γκρινιάζουν για τέτοια θέματα, ενώ ο μέσος ακροατής δεν έχει κανένα θέμα να ακούσει τα πάντα αχταρμά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα, αλλά συμπαθάτε με.

Το τι είναι παραδοσιακό ή όχι  , δεν μπορώ να το κρίνω. Τι έφτασε στα αυτιά μας και τι ήταν μοντέρνο πριν 200 χρόνια δεν ξέρω. Έχουμε πλάκες γραμμοφώνου που, θεωρητικά, καταγράφουν την αισθητική του 1890 ας πούμε. Και ποιος μου λέει εμένα πως η ηχογράφηση, την οποία εγώ θεωρώ "παραδοσιακή" δεν είναι με την λογική : Αφού έτσι χορεύουν περισσότεροι, άρα γεμίζει το ταμείο, έτσι θα το ηχογραφήσουμε.

Δεν θέλω ένα μουσειακό τραγούδι. Δεν θέλω παρελθοντολάγνους. Μην παρεξηγηθώ. Δεν αναζητώ τον αχταρμά. Όμως αυτό το τραγούδι που ακούει η τωρινή γενιά ίσως να μη γίνει ΠΟΤΕ παραδοσιακό για τις μελλοντικές γενιές. Συγκρινόμενο πάντα με τα υπάρχοντα παραδοσιακά. Από την άλλη, παρ'όλο που θα με κρεμάσουν αρκετοί, παρ'όλο που δεν μου αρέσει αισθητικά, θεωρώ πως σε 100 χρόνια τα τραγούδια του Παντελίδη θα παίζονται δίπλα στα παραδοσιακά.

Η διαρκής ζύμωση σε κάθε είδος μουσικής μεταλλάσει.  Από τις ενορχηστρώσεις μέχρι τα όργανα και από την εκφορά του λόγου μέχρι τον χορό.

 

Και πραγματικά ζηλεύω ειλικρινά όσους μπορούν και συμμετέχουν σε ορχήστρες που παίζουν "πολύ παλιά" τραγούδια.

 

Ωραία κουβέντα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

να σημειώσω εδω και το εξής παράδοξο το οποίο απο όσο ξέρω είναι μοναδικό στην Ελλάδα :

- η χωριάτικη πηγαία παραδοσιακή μουσική του λαού ονομάζεται : Δημοτική (του δήμου - πόλεως)

- η αστική μουσική (των δήμων) που είναι πιο μακριά απο την λαϊκή παράδοση ονομάζεται : Λαϊκή

πουθενά δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Κρήτη είπε

Παιδιά μια διευκρίνηση.Δεν θεωρώ ότι  Το λαϊκό τραγούδι  είναι παραδοσιακό. Τουλάχιστον όχι ακόμα. 

Για μενα το γνησιο λαικο τραγουδι {μιλαω για Τσιτσανη, Πανου, Κουγιουμζη κλπ} χρηζει της ιδιας σοβαροτητας κ προσοχης στο παιξιμο οσο το παραδοσιακο.

Τον Νταλαρα ολοι τον βριζουν..αλλα δειτε τι ορχηστρα εστησε {κ βεβαια πως ακουστηκε} για αυτο το αφιερωμα στο Τσιτσανη..

{δεν μιλω για τα 17 μπουζουκια αλλα για τα υπολοιπα οργανα- κανενα ηλεκτρικο οργανο.}

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι νομιζω οτι πνίγεστε σε μια κουταλια.....ΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 🤣

 

Μια και το μονο που ισχυει ειναι αΦτο

 

4 ώρες πριν, ekim είπε

ή Μήπως εμείς που ασχολούμαστε με την μουσικοί είμαστε οι μόνοι που γκρινιάζουν για τέτοια θέματα, ενώ ο μέσος ακροατής δεν έχει κανένα θέμα να ακούσει τα πάντα αχταρμά;

 

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εγω παλι νομιζω οτι πνίγεστε σε μια κουταλια.....ΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 🤣

 

Μια και το μονο που ισχυει ειναι αΦτο

 

 

Aν δεν γκρινιαξουμε εμεις που ειμαστε κ καλα " οι ..ειδικοι" , ποιος θα το κανει?

Αν περιμεναμε να διαφυλαξει την εννοια της παραδοσης ο απλος ακροατης..θα ηταν σαν να περιμεναμε να διαφυλαξει την Ελληνικη γλωσσα ενας μαθητης γυμνασιου.

Στο τελος θα μιλαγαμε ολοι slung κ θα γραφαμε greeklish

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vagelism είπε

Aν δεν γκρινιαξουμε εμεις που ειμαστε κ καλα " οι ..ειδικοι" , ποιος θα το κανει?

Αν περιμεναμε να διαφυλαξει την εννοια της παραδοσης ο απλος ακροατης..θα ηταν σαν να περιμεναμε να διαφυλαξει την Ελληνικη γλωσσα ενας μαθητης γυμνασιου.

Στο τελος θα μιλαγαμε ολοι slung κ θα γραφαμε greeklish

 

 

Εγώ πάλι αδιαφορώ παγερά για την "παράδοση" και ειδικά την "μουσική" παράδοση μια και πολύ απλά δεν με αφορά και δεν μου αρέσει κι όλας (ειδικά με τα νησιώτικα και τακρητικά,αν και Κρητικός στην καταγωγή, δεν την παλεύω με την καμμιά ακόμα και τα έντεχνα με ενοχλούν λιγότερο 🙂 )

 

Άσε που έχει γίνε όχημα απέραντης παπαρολογιας,δηθενιας και σταλινιστικων πρακτικών ως προς την επιβολή της "διατήρησης" της.

 

Χίλιες φορές τα "σκυλαδικα" που μου αρέσουν κι όλας 🙂

 

Την παράδοση την αφήνω στους αρχαιολόγους που είναι και οι πλέον κατάλληλοι για την εκτίμηση της.

 

Εγώ αν δεν έχει μέσα..."τζαζ" (ντραμς δηλ) και ηλεΧτρικιΑ κιθάρα...δεν...  🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Εγώ πάλι αδιαφορώ παγερά για την "παράδοση" και ειδικά την "μουσική" παράδοση μια και πολύ απλά δεν με αφορά και δεν μου αρέσει κι όλας.

 

Άσε που έχει γίνε όχημα απέραντης παπαρολογιας,δηθενιας και σταλινιστικων πρακτικών ως προς την επιβολή της "διατήρησης" της.

 

Χίλιες φορές τα "σκυλαδικα" που μου αρέσουν κι όλας 🙂

Μιλας για  το προσωπικο σου γουστο εδω..που δεν εχει νομιζω σχεση με την κουβεντα.

Δεν εχει σημασια νομιζω τι γουσταρει κ τι οχι ο καθενας μας..αλλα πως κατα τη γνωμη μας πρεπει  να αντιμετωπιστει μια παραδοσιακη μουσικη.

Οπως φαινεται υπαρχουν 2 αποψεις.

Η 1η αποψη θελει την παραδοση - παραδοση... πχ.{Τι θα ηταν τα κρητικα χωρις λυρα κ λαουτο..}

Και η δευτερη ειναι ανοιχτη σε εκμοντερνισμους.

Και εγω ειμαι ανοιχτος σε διασκευες..Αν θυμασαι το θεμα για τους VIC εγω το ειχα ανοιξει...

Αλλα στο μυαλο μου υπαρχει σαφεστατος διαχωρισμος αναμεσα σε ενα παραδοσιακο τραγουδι κ σε μια διασκευη αυτου.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου