Προς το περιεχόμενο

Αφήνετε tip?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, LK είπε

Φαίνεται.....2ευρω έχει ο καφες.

100% Tip......θα  παρενέβαινα για θέμα αρχής 😛

 

Ε εντάξει αν πάρει και η σύζυγός έναν πάμε στα 4 ,δεν θα φάει και ο Dennis ένα τοΤστ;

Μια χαρά είναι τα 1-2 ευρώ 🙂

 

Έχω βέβαια επηρεαστεί και από τα χρόνια μου στις ΗΠΑ όπου το 10%-20% είναι standard.

 

Μόνο στην Ιαπωνία δεν αφήνω φιλοδώρημα γιατί προσβΛενονται αν το κάνεις.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Γενικά όχι, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, που αισθάνομαι ότι θέλω να το κάνω, ως ανταπόδοση σε ιδιαίτερες συμπεριφορές.

+1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη την εχω κανει αυτη τη δουλεια...

Την εποομενη φορα που θα παραγγειλετε πιτσα...αφηστε 5 ευρω tip.

Αν ξαναπαραγγειλετε απο την ιδια πιτσαρια την μεθεπομενη φορα..θα δειτε σε ποση ωρα θα ερθει η πιτσα...

Αυτο ισχυει για οσα επαγγελματα ζουν απο τα tips.

Aυτος που δινει tips..μπαινει σε αλλη λιστα στο μυαλο κ του ντελιβερα κ του σερβιτορου , ακομα κ της μπουφετζου που φτιαχνει καφεδες σε ενα φουρνο. Αν θελετε ταχυτητα , ευγενεια κ εξυπηρετηση με χαμογελο...πρεπει να βαζετε λιγο βαθυτερο το χερι στη τσεπη.

Αφηνω ΠΑΝΤΑ..αφενως γιατι εχω κανει αυτες τις δουλειες κ ξερω τι ειναι να μοιραζεις πιτσα μεσα στη βροχη  κ αφετερου γιατι ξερω πως σκεφτονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Μόνο στην Ιαπωνία δεν αφήνω φιλοδώρημα γιατί προσβΛενονται αν το κάνεις.

Μαλλον ειναι Ασιατικο φαινομενο γιατι το επαθα κ εγω στο Βιετναμ

Οι σερβιτοροι σκιζοντουσαν να με εξυπηρετησουν κ τους αφηνα ενα δολαριο tip Και δεν το επαιρναν.{μετα εμαθα οτι ειχαν 10 δολαρια το μηνα μισθο..}

 Αυτο που επαθα πλακα ομως ειναι οταν επαθα λαστιχο κ ενα τυπος που ειχε χασει το ποδι του απο ναρκη μου αλλαξε σαμπρελα..

 Προσπαθουσα να του δωσω 5 δολαρια τι..κ με χιλια ζορια μου πηρε 50 σεντς..

 

657.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κανω αυτη τη δουλεια απο μεσα(εργαζομαι σε κουζινες).γενικως αφηνω tips.αλλα το ασχημο ειναι οτι πολλες φορες ισως αλλος μας εχει σερβιρει-εξυπηρετησει και αλλος πληρωνεται..σε αυτη την περιπτωση να ξερετε οτι 9/10 τα tips "χανονται" στο δρομο..και καταληγουν σε λαθος τσεπη..οποτε καλο ειναι αν αισθανομαστε την αναγκη να δωσουμε tips να τα δωσουμε "στο χερι"στον σερβιτορο που μας εξυπηρετησε ,στον μπουφετζη που εφτιαξε τον καφε η το τοστ,στον μαγειρα που εφτιαξε νοστιμο φαγητο...και παει λεγοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

 

 ο καλός ντελιβεράς είναι παντός καιρού εξοπλισμένος.

 Γι αυτό δώνετε κατιτις παραπάνω γιατί δεν βγάζουν πολλά και πολλά από αυτά πάνε πίσω στον εξοπλισμό τους. Όπως και οι μουσικοί.

 Απλά άμα βρέχει π.χ. κινδυνεύουν περισσότερο να πάθουν κάποιο ατύχημα.

 Αλλά για τον ντελιβερά, αυτά πάνε με τη δουλειά.

 Ο ντελιβεράς κινδυνεύει από πολλά. 

 Από ατυχήματα, από ληστείες.

 Όλοι οι μεταφορείς. 

 Εγώ προτείνω να παραγγέλνετε όταν βρέχει αλλά να δίνετε καλό tip.

 Αυτό θα ευχαριστήσει τον ντελιβερά.

 Και θυμηθείτε.

 Ο ντελιβεράς μεταφέρει.

 Δεν φταιει για τα λάθη.

 Αν και σε πολλά μπορεί ο ντελιβεράς να παρει και κανα τηλέφωνο, ιδιαίτερα σε αυτά που δεν ειναι πολύ οργανωμένα.

 

 

 

 

 

Ο ντελιβεράς κινδυνεύει αλλά σε μεγάλο ποσοστό οι ίδιοι φταίνε. Αμέτρητες παραβάσεις του ΚΟΚ, από παντελή αγνόηση σημάτων έως οδήγηση σε μονόδρομο σε φούλ ταχύτητα απλά και μόνο για να "κάνουν την δουλειά τους". Ναι δέχομαι ότι είναι άθλια δουλειά, χωρίς μισθό, προοπτικές ενώ η πλειοψηφία δουλεύει μαύρα και σε τρισάθλιους εργοδότες αλλά καλό είναι να τα κοιτάνε και αυτά, δεν τους φταίει ο κόσμος.

 

Επί του θέματος εγώ γενικά αφήνω τιπ 0,50 - 1 ευρώ ανάλογα την περίπτωση. Σε μαγαζί αν το γκαρσόνι είναι φιλικό και εξυπηρετικό θα αφήσω. Αν έχει μπλαζέ υφάκι και περιμένω μισή ώρα για τον λογαριασμό ενώ τον βλέπω να κωλοβαράει όχι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

 

 

Ο ντελιβεράς κινδυνεύει αλλά σε μεγάλο ποσοστό οι ίδιοι φταίνε. Αμέτρητες παραβάσεις του ΚΟΚ, από παντελή αγνόηση σημάτων έως οδήγηση σε μονόδρομο σε φούλ ταχύτητα απλά και μόνο για να "κάνουν την δουλειά τους". Ναι δέχομαι ότι είναι άθλια δουλειά, χωρίς μισθό, προοπτικές ενώ η πλειοψηφία δουλεύει μαύρα και σε τρισάθλιους εργοδότες αλλά καλό είναι να τα κοιτάνε και αυτά, δεν τους φταίει ο κόσμος.

 

Επί του θέματος εγώ γενικά αφήνω τιπ 0,50 - 1 ευρώ ανάλογα την περίπτωση. Σε μαγαζί αν το γκαρσόνι είναι φιλικό και εξυπηρετικό θα αφήσω. Αν έχει μπλαζέ υφάκι και περιμένω μισή ώρα για τον λογαριασμό ενώ τον βλέπω να κωλοβαράει όχι.

 

εντάξει υπάρχουν όλες οι περιπτώσεις σιγουρα.

 Εγώ ειλικρινά ήμουν πιο προσεκτικός ως ντελιβεράς.

 Και αν η δουλειά ήταν πιο επισημοποιημένη τα πράγματα και σε αυτόν τον τομέα θα ήταν καλύτερα.

 Οι συμπεριφορές που μπορεί να είναι σε πλειοψηφία ανάλογες και  οχι μόνο στους ντελιβεράδες είναι αποτέλεσμα της γενικότερης έλλειψης παιδείας που προκύπτει από............... αλλά είπαμε χαλαρή κουβέντα τωρα. Δεν θα πολιτικολογήσω.

 Ψηφίστε με, έτσι?  Μην με ξεχάσετε!!!

 Και δεν θα σας προδώσω 

 Υπόσχομαι στο Δήμο μας πως θα επιτύχω καλύτερη οδηγική συμπεριφορά των ντελιβεράδων!!!!

 Όλοι μαζί με εμένα μπροστά!!! Και δεν θα σας προδώσω!!!!

χαχαχαχχαχαχαχχααχα

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απλά στρογγυλοποιώ το ποσό και αυτό είναι το τιπ του ντελιβερά . Αν βγει 8.80 ή 9 ευρώ π.χ. τσιμπάει το 10ρικο αλλιώς παίζω κάτω του 1 ευρώ

 

Στα μαγαζιά που παίρνω καφέ στο χέρι , τα αφήνω στο δοχειάκι των tips κι ας τα μοιραστούν όταν γεμίσει όπως θέλουν 

 

όταν βρέχει δεν παραγγέλνω σχεδόν  ποτέ , εκτός κι αν τον πιάσει μετά την παραγγελία μου . Τώρα αν είναι κάνας αγώνας , event κλπ ...'ντάξει , όλοι κάποιες φορές πάμε στη δουλειά μας γνωρίζοντας ότι είμαστε άτυχοι και θα την φάμε 😛 

 

 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Αετός είπε

Γρήγορα παιδιά.Ο Νεοελληνάρας πεινάει!

 

 

Να ρωτήσω κάτι;

Αν ο ντελιβερας δεν δουλέψει καθόλου λόγω καιρού, πληρώνεται;

Δηλαδή αν έχει ας πούμε κακοκαιρία για δέκα ημέρες συνέχεια και απλά δεν παραγγέλνει κανείς στο μαγαζί που δουλεύει, δηλαδή και ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού δεν βγάζει φράγκο,ο ντελιβερας θα πληρωθεί;

Και αν η κακοκαιρία συνεχίστει και το μαγαζί κλείσει λόγω οικονομικών δυσκολιών ο ντελιβερας θα πληρωθεί από το κράτος η τους φιλεύσπλαχνους που ΔΕΝ παραγγέλνουν;

 

Στη ΣΟΥΗΔΊΑ ας πούμε η στον Καναδά δεν υπάρχει delivery?

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου