Προς το περιεχόμενο

Αφήνετε tip?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Αετός είπε

@fusiongtr Άπερκατ στο σαγόνι ήθελε!

Τι να κλασει το απερκατ...fatality κατευθειαν!

Εγω παντως που τραβολογιεμαι εδω και λιγο καιρο με μια πετρουλα στο νεφρο σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ βλεπω οτι δουλευουν και πολυ και κατω απο αντιξοες συνθηκες...

Σχετικα με το φιλοδωρημα στον γιατρο....καλως η κακως ολα σημερα (παντα δηλαδη) για τα ΛΕΦΤΑ γινονται.Αλλο ο εκβιασμος και το κοστολογιο που κοβουν καποιοι και αλλο το να θες να κανεις εσυ ενα δωρο ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ για να τον ευχαριστησεις που σου εφτιαξε την υγεια...

ΛΕΦΤΑ λοιπον και αν θελει ας παει εκεινος να παρει δυο μπουκαλια ποτα...

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

Για μενα ...εγκληματικο tip {με αλλο ονομα}..ειναι το φιλοδωρημα  στο γιατρο.

Δεν εχω καταλαβει γιατι αφηνουν καποιοι 500 κ 1000 ευρω φακελακι σε καποιο υψηλομισθο οπως ενας γιατρος.

Θελεις να του κανεις ενα δωρακι {επειδη εκανε καλα κ σωστα την δουλεια του}..στειλτου ενα καλαθι με 2 ποτα στη γιορτη του για ευχαριστω...αλλα 1000 ευρω?!!!

Αυτο ειναι πραγματικο εγκληματικο για μενα..

Εμεις οι ιδιοι χαλασαμε την πιατσα.

Γιατι μετα τον γιατρο δεν υπαρχει κατι...υπαρχει μονο η εξοχή!!!!

  • Χαχα 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, leon7pap είπε

 

ΛΕΦΤΑ λοιπον και αν θελει ας παει εκεινος να παρει δυο μπουκαλια ποτα...

Συγνωμη φιλε Λεον..

Αλλα διαφωνω σε ολες τις διαστασεις ..

η δικη μου αποψη ειναι ΟΥΤΕ ΔΕΚΑΡΑ.

Ο χειρουργος πληρωνεται σαν χειρουργος απο το νοσοκομειο οχι σαν καθαριστης.

Αν δεν του φτανουν οσα παιρνει να μετακομισει καπου αλλου.

 Ενα μπουκαλι ουισκι κ πολυ του ειναι.

Η αποψη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

 

Πολλά συμπεράσματα, όλα περιέχουν βία, οπότε ας μη μιλήσω... Πάλι καλά που πήγαν όλα καλά με τον πατέρα σου.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, vagelism είπε

Συγνωμη φιλε Λεον..

Αλλα διαφωνω σε ολες τις διαστασεις ..

η δικη μου αποψη ειναι ΟΥΤΕ ΔΕΚΑΡΑ.

Ο χειρουργος πληρωνεται σαν χειρουργος απο το νοσοκομειο οχι σαν καθαριστης.

Αν δεν του φτανουν οσα παιρνει να μετακομισει καπου αλλου.

 Ενα μπουκαλι ουισκι κ πολυ του ειναι.

Η αποψη μου .

Δεν πληρωνεται σαν καθαριστης προφανως αφου ΔΕΝ ειναι καθαριστης.Για τις "υπηρεσιες" που προσφερει συμφωνα με τις απαιτησεις που υπαρχουν και τις παροχες σε εξοπλισμο προσωπικο και μεσα που του διατιθενται πληρωνεται ψιχουλα...

Ειναι υπεραπαραιτητος και ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ...δεν μπορει να κανει τη δουλεια του ενας καθαριστης (αυτος μπορει να κανει τη δουλεια του καθαριστη)

Εξηγουμαι...Αυτο δεν ειναι δικαιολογια για να ζητησει φακελακι...ειναι αφορμη για να του ανταποδωσω το κατα κριση και δυναμη τις υπηρεσιες που μου προσφερει και που δεν του αναγνωριζει ειτε γιατι δεν θελει ειτε γιατι δεν μπορει το κρατος...

Υπαρχουν φορες δυστυχως που αναμεσα στον ασθενη και τον δημιουργο (οποιος και αν ειναι αυτος) υπαρχει μονο το καλος η κακος γιατρος...σε τετοιες περιπτωσεις ΔΕΝ θελεις απεναντι σου ενα γιατρο "δυσαρεστημένο." Τωρα το "αν δε του αρεσει να μετακομισει καπου αλλου" δε στεκει επ ουδενί καθως προειπα οτι δεν αναφερομαι σε γιατρο εκβιαστη...μιλησα για την περιπτωση που καποιος τον ευχαριστει με χρηματα..ΕΚΟΥΣΙΑ! (Κ Ομως... υπαρχουν γιατροι που ΔΕΝ δεχονται το δωρο με τιποτα!!!)

 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Δεν πληρωνεται σαν καθαριστης προφανως αφου ΔΕΝ ειναι καθαριστης.Για τις "υπηρεσιες" που προσφερει συμφωνα με τις απαιτησεις που υπαρχουν και τις παροχες σε εξοπλισμο προσωπικο και μεσα που του διατιθενται πληρωνεται ψιχουλα...

Ειναι υπεραπαραιτητος και ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ...δεν μπορει να κανει τη δουλεια του ενας καθαριστης (αυτος μπορει να κανει τη δουλεια του καθαριστη)

Εξηγουμαι...Αυτο δεν ειναι δικαιολογια για να ζητησει φακελακι...ειναι αφορμη για να του ανταποδωσω το κατα κριση και δυναμη τις υπηρεσιες που μου προσφερει και που δεν του αναγνωριζει ειτε γιατι δεν θελει ειτε γιατι δεν μπορει το κρατος...

Υπαρχουν φορες δυστυχως που αναμεσα στον ασθενη και τον δημιουργο (οποιος και αν ειναι αυτος) υπαρχει μονο το καλος η κακος γιατρος...σε τετοιες περιπτωσεις ΔΕΝ θελεις απεναντι σου ενα γιατρο "δυσαρεστημένο." Τωρα το "αν δε του αρεσει να μετακομισει καπου αλλου" δε στεκει επ ουδενί καθως προειπα οτι δεν αναφερομαι σε γιατρο εκβιαστη...μιλησα για την περιπτωση που καποιος τον ευχαριστει με χρηματα..ΕΚΟΥΣΙΑ! (Κ Ομως... υπαρχουν γιατροι που ΔΕΝ δεχονται το δωρο με τιποτα!!!)

 

Εξακολουθω να διαφωνω φιλε.

και να στο εξηγησω γιατι.

Εγω ειμαι καθηγητης μουσικης κ διδασκω με το χ ποσο.

Αυτο ζηταω απο καθε μαθητη..Αν πιστευω οτι αξιζω περισσοτερα?...σιγουρα..αλλα οι κοινωνικοοικονομικοπολιτικες συνθηκες της χωρας που ζω , δεν επιτρεπουν να ζητησω οσα πιστευω οτι αξιζω.

Αυτο τι σημαινει...οτι κανω μιση δουλεια κ διδασκω δυσαρεστημενος με βαρια καρδια.?

Οχι..

Κανω την δουλεια μου σωστα κ με συνειδηση..αφου εγω επιλεγω να μεινω εδω κ να συμβιβαστω με τα λιγα.

Αν αυτο δεν μπορει η δεν θελει να το κατανοησει ενας γιατρος...επειδη την εχει δει "το χερι του θεου"...και αρα πρεπει να βγαζει 250 χιλιαρικα το μηνα {σε φακελακια απο καποιον που δεν εχει...}

εγω...εγω προσωπικα δεν συμφωνω κ δεν θα συμβαλω σε αυτο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι κάνουμε μια δουλειά και γι αυτήν πληρωνόμαστε

αν είμαι ντελιβεράς και μου φαίνονται λίγα ας γίνω χειρουργός, αν είμαι χειρουργός και μου φαίνονται λίγα ας πάω στις ΗΠΑ, αν ήμουν στο Ωνάσειο και έπαιρνα 6000 γιατί έφυγα για να παίρνω 3000; αν είμαι δημόσιος υπάλληλος και δεν μου φτάνουν ας φύγω και ας γίνω ελεύθερος επαγγελματίας.....

Το ίδιο και χειρότερο, διότι εκεί Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει, ισχύει για τους εθνοσωτήρες που κάθε τόσο γκρινιάζουν ότι δεν τους φτάνουν κλπ (λες και φτάνουν στους υπολοίπους Έλληνες και γι αυτό τους κάνουν περικοπές) αν δεν σου αρέσει φύγε, λες και σου ζήτησα εγώ να γίνεις βουλευτής, άχρηστος.

Με την λογική του tip θα πρέπει να δίνουμε και στον υδραυλικό, ηλεκτρολόγο, μαραγκό κλπ περισσότερα από όσα μας ζητάνε, όμως συνήθως κάνουμε παζάρια για να τους κόψουμε κάτι. 

Όταν λέμε ντελιβεράς εννοείται και ο courier που φέρνει την παραγγελία που κάναμε ψάχνοντας στο skroutz ποιος είναι ο πιο φτηνός και ας είναι και μερικές δεκάρες; 

Τι κάνω εγώ;

Αφήνω την στρογγυλοποίηση, αν είναι "τυχερός" και είναι 19 θα πάρει 20 αν είναι άτυχος και είναι 19,90 πάλι 20 θα πάρει.

Αν είμαι κάπου τακτικός πελάτης αφήνω κατά διαστήματα ένα κάπως μεγαλύτερο tip  αν πχ είναι 20,50 αφήνω 25.

Για όσους υποτιμούν την δουλειά του σερβιτόρου η του ντελιβερά έναντι του πχ χειρουργού,  έχω δει να πηγαίνει ο ελληνικός σε καθημερινή βάση με ροχάλα και ο πελάτης να λέει  "μόνο εσύ τον κάνεις τόσο κάλο" άλλα να μην αφήνει πότε δεκάρα, όπως έχω δει άλλον να πατάει με το αρβυλάκι την χοιρινή στην σχάρα της αποχέτευσης και να λέει "σχάρας δεν την ήθελε;"

ξέφυγα, πολλά είπα καλημέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου