Προς το περιεχόμενο

Αφήνετε tip?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια καποια στιγμη ας δει καποιος οτι ΔΕΝ μιλαω για τον εκβιαστη γιατρο αλλα για κεινον που θα κανει ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ τη δουλεια του και ΕΓΩ ΘΕΛΩ να τον ευχαριστησω χωρις να με υποχρεωνει κανενας!Το εχω γραψει 100 φορες.Εγω μιλαω για ενα πραγμα και οι απαντησεις που παιρνω αναφερονται σε αλλο πραγμα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη, για να καταλάβω τι συζητάμε. 

 

Έχει ειπωθεί αρκετά ότι δίνουμε tip, όσο κι αν είναι αυτό, επειδή το Χ επάγγελμα υπο-αμείβεται στην Ελλάδα. Εγώ προσωπικά δεν το καταλαβαίνω αυτό και θα εξηγήσω γιατί. 

 

Τώρα που σιγά σιγά παίρνω πτυχίο και θέλω να ακολουθήσω ακαδημαϊκή πορεία άρχισα να κοιτάω πώς μπορώ να κάνω τα πράγματα που θέλω. Όταν μίλησα με ανθρώπους του πανεπιστημίου εδώ στην Αθήνα μου είπαν ότι για το διδακτορικό μου θα παίρνω 300 ευρώ το μήνα και αυτά μαζεμένα κάθε 4 με 6 μήνες. Στη χώρα που αποφάσισα να πάω ο μισθός ξεκινάει fix στα 1950 ευρώ και ανά έτος ανεβαίνει 10-15%. Τι έπρεπε να κάνω δηλαδή, να κάτσω εδώ να παίρνω 300 ευρώ και να ζητάω tip από τους μεταπτυχιακούς ή προπτυχιακούς που θα βοηθάω;

 

Όποιος νομίζει ότι αξίζει η δουλειά του ή το επάγγελμά του περισσότερα χρήματα ας φύγει, ή ας κάτσει εδώ χωρίς διαμαρτυρίες και εκβιασμούς αλά φακελάκι. Άλλο το tip που θα πάρει ένας delivery εργαζόμενος και άλλο τα φακελάκια. Ο γιατρός-δικηγόρος-μηχανικός παίρνει μια αμοιβή για να μου κάνει μια δουλειά, είτε αυτή είναι να μου σώσει τη ζωή, είτε να μου σχεδιάσει ένα studio room για να σπάω πλάκα τα ΣΚ. Δεν καταλαβαίνω από πού κι ως πού πρέπει να του δώσω extra χρήματα. Άλλο πράγμα το δώρο ως ένδειξη ευγνωμοσύνης (μόνο σε περιπτώσεις που ο επαγγελματίας πραγματικά ασχολήθηκε και ήταν ευχάριστος) και άλλο τα φακελάκια.

 

Αν μια μέρα οι γονείς μου αρρωστήσουν και μου πει κάνας γιατρός αυτό που άκουσε ο fusion θα του σπάσω τα χέρια από άκρη σε άκρη, να δούμε μετά αν θα ζητάει 2 χιλιάρικα για να κάνει τη δουλειά που ήδη πληρώνεται να κάνει και μάλιστα σε ζητήματα ζωής και θανάτου.

 

@leon7pap Έγραψες κάτι για δυσαρεστημένο γιατρό. Δεν είναι δική μου υπόθεση ή δουλειά να είναι ευχαριστημένος ο κάθε γιατρός, είναι δική του δουλειά και του νοσοκομείου που τον πληρώνει. Εγώ εφόσον πληρώνω το νοσοκομείο απαιτώ την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση της κατάστασής μου. Κι εγώ μπορεί να πηγαίνω δυσαρεστημένος στη δουλειά μου, δεν περιμένω όμως δωράκια από κανέναν.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

 

@leon7pap Έγραψες κάτι για δυσαρεστημένο γιατρό. Δεν είναι δική μου υπόθεση ή δουλειά να είναι ευχαριστημένος ο κάθε γιατρός, είναι δική του δουλειά και του νοσοκομείου που τον πληρώνει. Εγώ εφόσον πληρώνω το νοσοκομείο απαιτώ την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση της κατάστασής μου. Κι εγώ μπορεί να πηγαίνω δυσαρεστημένος στη δουλειά μου, δεν περιμένω όμως δωράκια από κανέναν.

Βασιλη μου..εμεις οι ιδιοι χαλασαμε την πιατσα

Η προηγουμενη γενια δεν ξερω πως..αλλα  σκεφτοταν οτι ο γιατρος σε μια εγχειριση ρουτινας..που επρεπε να κανει καποια βηματα ..θα εκανε τα σωστα βηματα αν του βαζαμε ενα επιπλεον ποσο στη τσεπη.

Την χαλασαμε τοσο πολυ..που καποια στιγμη εγινε κατεστημενο.

Μια φορα που μου ζητηθηκε φακελακι {σε δημοσιο νοσοκομειο} - ειπα στο γιατρο μετα την εγχειριση θα περασω απο το γραφειο σας.

Ακομα με περιμενει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γιατροι ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση.Συμφωνοι οτι θα επρεπε να πηγαινουν στη δουλεια τους χωρις να τους επηρρεάζει οποιαδήποτε ανεπαρκεια του κρατους ως προς αυτους...ολα αυτα ομως σε εναν ΙΔΑΝΙΚΟ ΚΟΣΜΟ που δεν θα επρεπε να υπαρχουν κλεφτες δολοφονοι να μη γινονται πολεμοι και ολοι να ειναι αγαπημενοι....ε δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Ποτε δεν ηταν και ποτε δεν θα ειναι.Επειδη λοιπον σε πολλες περιπτωσεις μετα τον γιατρο ειναι η "εξοχη" κοιτας να τον εχεις ευχαριστημενο. (τον ΚΑΝΟΝΙΚΟ γιατρο οχι τον εκβιαστη...)Αλλο το πως θα επρεπε να ειναι τα πραγματα και αλλο το πως πραγματικα ειναι...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, leon7pap said:

σε πολλες περιπτωσεις μετα τον γιατρο ειναι η "εξοχη" 

 

Εγώ έχω εξοχικό, δεν έχω θέμα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vagelism είπε

Βασιλη μου..εμεις οι ιδιοι χαλασαμε την πιατσα

Η προηγουμενη γενια δεν ξερω πως..αλλα  σκεφτοταν οτι ο γιατρος σε μια εγχειριση ρουτινας..που επρεπε να κανει καποια βηματα ..θα εκανε τα σωστα βηματα αν του βαζαμε ενα επιπλεον ποσο στη τσεπη.

Την χαλασαμε τοσο πολυ..που καποια στιγμη εγινε κατεστημενο.

Μια φορα που μου ζητηθηκε φακελακι {σε δημοσιο νοσοκομειο} - ειπα στο γιατρο μετα την εγχειριση θα περασω απο το γραφειο σας.

Ακομα με περιμενει.

 

 

Δηλαδη πιστευει καποιος οτι αν δεν του εδινες φακελακι θα εκανε λιγοτερα πραγματα απο αυτα που προβλεπονται στην εγχειρηση ρουτινας.Επειδη σου ΖΗΤΗΘΗΚΕ φακελακι πολυ καλα εκανες...μη σου πω οτι επρεπε να τον καταγγειλεις κιολας...αλλα εγω μιλαω για περιπτωση που εγω του δινω φιλοδωρημα...οτι λεει ο τιτλος του θεματος δηλαδη...δε σου λεει ποτε ο διανομεας "8,20 κανουν οποτε ασε 10 και ειμαστε οκ"

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου