Προς το περιεχόμενο

Παράφραση λέξεων .... κατά λάθος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΥπΕρεσια μου έφερε στο μυαλό τον Ταμτάκο αμέσως.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πνοή και Νύξη said:


Σε λευκό κλοιό η χώρα (δηλ. έχει χιονίσει σε όλο το σύμπαν εκτός από τη χώρα??)
 

 

Κάποτες, τα παλιά τα χρόνια που είχα τηλεόραση, χάζευα ένα βράδυ μια εκπομπή με καλεσμένους κάτι βουλευτάδες.

 

Λέει ο ένας κάτι με ένταση, απαντάει ο αντίπαλος "μα δεν τίθεται θέμα".

Κι ο πρώτος σχεδόν εξαγριωμένος "το τίθω εγώ".

  • Like 1
  • Χαχα 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έτσι στα γρήγορα θυμάμαι από τον γαμπρό όταν τον ρώταγα αν τον πειράζει να καπνίσω να μου απαντάει: καπίνισε, καπίνισε... ή να μου περιγράφει τις καιρικές συνθήκες: έξω βροχαλάει ή χιονάει...

επίσης φίλο αξιολόγατο δημοσιογράφο να μου λέει δεκάδες χρόνια πέρα από τα Πελοποννήσια : ήσαντε, κοιμόσαντε κλπ σε -ντε, την Πέμπτη ως Πέμιτη (ακούγεται πολύ αστεία στην προφορά)...

η την  μαμάκα μου  με τα ίντερνε, τα τρώγω, τα στέρεα μου που της παίρναν τα αυτιά και πολλά που δεν μου έρχονται τώρα...

τέλος μην με αφήσω στην απ έξω... ακόμα και τώρα πολλές φορές λέω το μαιευτήριο: μαευτήριο και παραλείπω το ω από το λεωφορείο:λεφορείο...😎

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεία ενός γνωστού μου διοργάνωσε ένα γεύμα με αρκετούς προσκεκλημένους. Παίρνει τηλέφωνο την άλλη μέρα ο γνωστός μου τη θεία του και ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Γεια σου θεία, τί κάνεις; Πώς ήταν το τσιμπούκι;

-Ποιό τσιμπούκι;

 

Στη δουλειά:

-Θα σας παρακαλούσαμε να στείλετε μια καινούρια προσφορά, επικαιροποιημένη με τα νέα στοιχεία

-Μα αυτή η εργασία είναι ξεκουπί! (κατ' αποκοπή)

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Απο μαστορα  σε οικοδομη κι αυτο

"πεθανε τελικα , επινε πολυ και επαθε ακυρωση του υπατος!"

Απο λαικο τυπο στην παραλια Ακρατας

"Ειδες την Ρουλα σημερα? φοραει ενα σορτακι πολυ καυτερο!"

Επεξεργασμένο από qesh
  • Like 1
  • Χαχα 3

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ

 

πονάνε τα αυτιά και τα μάτια μας , αλλά νομίζω ότι κάνω και γω λάθη που  προφανώς δεν τα καταλαβαίνω οπότε αυτόματα αποποιούμαι κάθε smugότητας  και λέγω:

 

Κατά το υπΕρεσία δεν μπορώ το αυτοπεποίθΕση! ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ!

 

Επίσης όταν ακούω κάποιον πολιτικάντερ να λέει στην τηλεόραση τα έγγραφα - εGραφα! Γρρρρρρρρρρ!

 

Επίσης όλα της συνομοταξίας: " Η σωστή απάντηση είναι προφανές" 

 

Γιατί κάποιοι ηχολήπτες λένε το ακορντεόν αΡκοντεόν και την τρομπέτα κόρνα? ούτε καν κόρνο....

 

Μικρός έλεγα την πετσέτα τσεπέτα αλλά αυτό είναι baby talk, δεν ξέρω πόσο μετράει πχ η κόρη μου έλεγε την καμηλοπάρδαλη καπακάη και καποκού όταν ήθελε να "ξαποστάσει¨. Adorkable.

 

Να πιάσουμε τα ιατρικά? Πάμε.

 

"Γράψε με να κάνω ένα υπέροχο"  (αντί για υπέρηχο που είναι κομμένο το υπερηχογράφημα)

 

"Ένας παλιός γιατρός μας βρήκε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ αμυγδαλές."(Αντί για υπερτροφικές)

 

"Νομίζω έχω πάλι αυτή τη μορίτιδα" (αντί για ιγμορίτιδα)

 

"Επείγον περίπτωση!" (Επείγουσα)

 

"Δες λίγο ΤΟΝ στόμα μου γιατί με πονάει η δεξιά η αμυγδαλιά!" (Μάλλον θα άνθισε φέτος νωρίς)

 

"Η κοπέλα είναι έγκυα"

 

"Θα με πάνε στο Ιθαγένειο" (αντί για Θεαγένειο -- RIP παππούλη μου θα γιόρταζες σήμερα -dark-)

 

ΚαΦετήρα αντί για καθετήρα

 

Ερώτηση αν αερίζεστε στη γηραιά κυρία η οποία απαντάει "ναι δε βλέπεις ανοιχτά είναι τα παράθυρα" οπότε και έρχεται το αναπόφευκτο αλα Thanos "Γιαγιά κλάνεις?" (Ιστορία διαβητολόγου καθηγητή)

 

"Βγαίνω έξω" αντί ενεργούμαι. ΟΚ είχαν outhouses τότε, αυτό δεκτόν.

 

Ώπα πρέπει να πάω αν θυμεθώ και άλλα θα επεστρέψω.

 

Όπως παρήγγειλε παράγγειλε κλπ

 

Δισκλέημερ: (τα ιατρικά δεν χλευάζουν τους ασθενείς που τα λένε , είναι απλά περίεργα και κάποιες φορές αστεία. Δεν είναι υποχρεώμένοι όλοι οι άνθρωποι να ξέρουν ιατρική ορολογία).

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 2
  • Χαχα 3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου