Προς το περιεχόμενο

Παράφραση λέξεων .... κατά λάθος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
17 λεπτά πριν, yameth είπε

Χωρίς να θελω να θίξω κανένα και μια που το΄φερε η συζήτηση... καταλαβαίνω όταν μιλάτε μεταξύ σας οι Θεσσαλονικείς να λέτε "θέλω να με κάνεις μακαρόνια το μεσημέρι" αντί "να μου κάνεις...." και να συνεννοείστε.

Στο δημοτικό σχολείο όμως δεν είχε προκύψει κάποιο αδιέξοδο στην Γραμματική; Δεν διόρθωνε π.χ. ο δάσκαλος τα γραπτά; Και αν ναι, πως αντιμετωπίστηκε;

Σίγουρα έχει κάποια ρίζα παλιά αυτό αλλά ποιά;


Δεν ξέρω τι ρίζα μπορεί να έχει. Ίσως κόμπλεξ διαφοροποίησης από το Αθηνέζικο κράτος; Ευτυχώς οι δάσκαλοι δεν είχαν καημό και διόρθωναν πάντα γραπτό λόγο. Προφορικά δεν είχαν καμιά ελπίδα. Προσωπικά δεν μιλάω με τον ιδιωματισμό αυτό, δεν ξέρω πώς ξέφυγα. Νομίζω ούτε θα βρεις πολύ κόσμο να το συνεχίζει. Μεταξύ μας και για πλάκα μόνο, αν θέλουμε να διακομωδήσουμε βαθείς Μπαοκτσήδες. Κάποιοι το συνεχίζουν από αντίδραση.

 

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, VangelisV said:

Κι εγώ μικρός άκουγα λάβας τυρί (La Vache Qui Rit). Τυρί είναι λογικό μου φαινόταν

 

Στο στρατό λέω σε έναν

"Κρύο έχει σήμερα"

"Ναι έχει ψυχραιμία" μου λέει

 

Η κόρη μου το λέει λαβάς τυρί.

Της εξήγησα το σωστό.

Μου απαντάει " ναι αλλά αφού είναι και τυρί"

Έχει ένα μικρό δίκηο....

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πνοή και Νύξη said:


Δεν ξέρω τι ρίζα μπορεί να έχει. Ίσως κόμπλεξ διαφοροποίησης από το Αθηνέζικο κράτος; Ευτυχώς οι δάσκαλοι δεν είχαν καημό και διόρθωναν πάντα γραπτό λόγο. Προφορικά δεν είχαν καμιά ελπίδα. Προσωπικά δεν μιλάω με τον ιδιωματισμό αυτό, δεν ξέρω πώς ξέφυγα. Νομίζω ούτε θα βρεις πολύ κόσμο να το συνεχίζει. Μεταξύ μας και για πλάκα μόνο, αν θέλουμε να διακομωδήσουμε βαθείς Μπαοκτσήδες. Κάποιοι το συνεχίζουν από αντίδραση.

 

 

Εύστοχον. Είναι πολύ 90ς πλέον το με- σε νομίζω.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, yameth said:

Χωρίς να θελω να θίξω κανένα και μια που το΄φερε η συζήτηση... καταλαβαίνω όταν μιλάτε μεταξύ σας οι Θεσσαλονικείς να λέτε "θέλω να με κάνεις μακαρόνια το μεσημέρι" αντί "να μου κάνεις...." και να συνεννοείστε.

Στο δημοτικό σχολείο όμως δεν είχε προκύψει κάποιο αδιέξοδο στην Γραμματική; Δεν διόρθωνε π.χ. ο δάσκαλος τα γραπτά; Και αν ναι, πως αντιμετωπίστηκε;

Σίγουρα έχει κάποια ρίζα παλιά αυτό αλλά ποιά;

 

Υ.Γ. Μην πείτε για καλαμάκι και σουβλάκι, κλπ. Απο απλή περιέργεια και για να μάθω, ρωτάω.

 

 

Λοιπόν εγώ είχα ένα γνωστό κάποτε (όχι από Θεσσαλονίκη), που όλα τα "να με κάνεις κάτι" τα έλεγε " να μου κάνεις κάτι", ακόμα και όταν ήταν λάθος αυτό.

Έλεγε πχ "θα σου πάρω τηλέφωνο αύριο", "κάνε ένα κόπο να μου πάρεις με το αυτοκίνητο, το δικό μου το έχω στο συνεργείο".

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ίσως κόμπλεξ διαφοροποίησης από το Αθηνέζικο κράτος;

Μπα, κανένα κόμπλεξ. Είναι μια ακόμα τοπική διάλεκτος, από τις δεκάδες που υπάρχουν στην Ελλάδα. Τα θεμέλια της γλώσσας έχουν μπει πριν πάμε σχολείο.

Επεξεργασμένο από Haris

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o 5χρονος γιος μου εχτες..

Μπαμπα θελω ενα βιντεακι..

δεν εχει βιντεακια - ειναι ωρα για υπνο..

εχει..ψαξε στο γκουλ γκουλ 

σε ποιο?

στο gougoul..

🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ξανά στο προσκήνιο οι μικρές μου ανηψιές (δίδυμες).

 

Καθάρισε η μάνα τους κάποιους τοίχους στο δωμάτιό τους, και όταν επέστρεψαν από το νηπιαγωγείο, έμειναν με το στόμα ανοιχτό.

Όταν ήρθε ο πατέρας τους από την δουλειά τον βούτηξαν από το χέρι και του έδειχναν τους τοίχους.

"Κοίτα μπαμπά, ήρθε ο βαφτιστής".

"Ποιός είναι αυτός?"

"Αυτός που έβαψε τους τοίχους"!!!!!!!!!

 

Είναι το δεύτερο χρυσόψαρο που τους ψοφάει στο μικρό ενυδρείο.

Λέει η μια "μπαμπά, γιατί όλα τα ψάρια που παίρνεις είναι ψοφηστερά?"

 

"Η Βάγια μου φάγωσε όλες τις πατάτες".

 

"Δεν είναι τσάλτσα, είναι τσέπατ (κέτσαπ)".

 

"Δεν είναι κρέας σου είπα, είναι μίτσελ (σνίτσελ)".

 

"Μου αρέσουν τα ψάρια και οι ψαδέλες (σαρδέλες)".

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Είναι το δεύτερο χρυσόψαρο που τους ψοφάει στο μικρό ενυδρείο.

Λέει η μια "μπαμπά, γιατί όλα τα ψάρια που παίρνεις είναι ψοφηστερά?"

.

Να πεις του μπαμπά ότι όλα τα χρυσοψαρα είναι ψοφηστερα αν μπαίνουν σε μικρά ενυδρεία με ανεπαρκή φιλτρα ή και ανύπαρκτα και χωρίς σωστές αλλαγές νερού. Επίσης η θερμοκρασία του νερού να ειναι σταθερή με απόκλιση έως 2-4C και να κυμαίνεται από 18-28C ανάλογα την εποχή του χρόνου.

Τα χρυσόψαρα, ανάλογα το είδος, ζούν 10-40 χρόνια και κανονικά είναι ψάρια λίμνης που φτάνουν τα 20- 50 εκ. Σε ενυδρείο μόνο αν είναι πάνω από 250 λίτρα, 1.20 μήκος μίνιμουμ.

Το ότι δεν έχουν μνήμη, είναι μύθος.

Για μικρά ενυδρεία 25-40 λίτρα κάνει μόνο ο μονομάχος.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου