Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχεδιασμός επάνω σε funky Δωρικό ρυθμό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν δεν περίμενα να με εμπνεύσει ο ήχος του μικρού στο μάτι καινούριου μου ενισχυτή Vox amPlug Joe Satriani. Και όμως παίζοντας με αυτό με οδηγεί σε νέες ιδέες, πράγμα που ξεπέρασε τις προσδοκίες μου όταν τον αγόρασα απλά ως βολικό αντικαταστάτη, για μελέτη on the road, του κανονικού μου έπιπλο-ενισχυτή.

 

Βρήκα το sweet spot του που είναι με 8 στο gain και 5 στο tone για αυτό το βούτυρο-ντιστόρσιο. 🙂

 

Η μουσική από πίσω είναι πολύ απλή και έτσι προσπάθησα να φτιάξω φράσεις για να χτίσω ένα κάπως τραγουδάκι και όχι απλά τζαμάρισμα. Μ'αρεσε ο ρυθμός κυρίως  Ως ενισχυτής που σχεδίασε ο Satriani φυσικά το σόλο είναι εν πολλοίς legato. Σατριανικά λεγκατά των φτωχών βέβαια. 😁

 

Και το βίντεο έχει παρεμφερές εφφέ απ'την συναυλία του Satch στο Παρίσι. Όχι δεν είμαι φαν του. Ποτεεεε. 🤓

 

*Περιέχει τοποθέτηση προϊόντος*

😜

 

 

  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑποψΗς?

 

Και τώρα ένα επώνυμο τραγούδι, το βάζω εδώ να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Πάλι παιγμένο με τον Vox. Σας αρέσει ο ήχος?

 

 

  • Like 2

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ωραιο το voxακι!! Μια χαρα ηχο εχει!

 

Αν και έπαθα πολιτισμικό σοκ όταν το πρωτοεπαιξα με το tone στο 10 (ξυρίζε μονομιάς μέχρι και το μούσι του Harden) με ελλατωση του όλα γκουντ. 🙂

 

8 λεπτά πριν, loucas είπε

Ωραϊος με καλή πένα. Μου αρεσε.

 

Ευχαριστώ Λουκιανέ!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου