Προς το περιεχόμενο

Game of thrones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εγω αν η σειρα δεν εχει φως (ηλεκτρικο),νερο (τρεχούμενο ) και τηλέφωνο (έστω και σταθερό της δεκαετιας του '20) δεν ασχολουμαι.

Αν εχει και κεντρική θέρμανση ακόμα καλυτερα.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 4
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Εγω αν η σειρα δεν εχει φως (ηλεκτρικο),νερο (τρεχούμενο ) και τηλέφωνο (έστω και σταθερό της δεκαετιας του '20) δεν ασχολουμαι.

Αν εχει και κεντρική θέρμανση ακόμα καλυτερα.

οποτε να μην σου προτεινω να δεις το Viking ε?

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική σειρά! Μ' άρεσε τόσο που δεν είδα ούτε καν το τρέιλερ!

Πέρα από τη πλάκα, ποτέ δεν συμπάθησα τα πολυμασημένα τύπου season-1-2-3-...n! Το πολύ το κυρ' ελέησον... Κι εγώ βαριέμαι πολύ γρήγορα. Βάλε και τον εμπορικό ντόρο που έπεσε πάνω του, το κούρασε τόσο που έσβησε και τη τελευταία μου επιθυμία να δω προς τι όλος ο ντόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εμενα, παρόλο που κι εγω κοιμάμαι με κατι lord of the rings, και το άλλο με το μικρό μαγο κλπ, το GOT με κέρδισε απο το πρώτο επεισόδιο.

Η ατμόσφαιρα βασικά  (τοποθεσίες, ενδυματολογια, φωτογραφια κλπ) και οτι το καθε επεισοδιο ήταν σαν ταινία γενικά.

Κάθε σεζόν ειναι διαφορετικη και ασχολείται με παράλληλη ιστορία, έτσι ώστε στο τέλος να μαζευτούν οι "πληροφορίες" που χρειάζεται ο θεατής για να καταλάβει την ιστορία.

Τις ξεκιναγαν δυνατά και στην πορεια είχε κι ένα επεισοδιο με αποκορύφωμα και συνήθως ανέλπιστη εξέλιξη.

Ήθελα το θέμα με τον πόλεμο εναντίον του night walker  να μη τελειωνε έτσι απότομα. Να προετοιμαζε/δικαιολογουσε με κάποιο τρόπο το τέλος του night walker.

Επισης αν κάποιος δεν διαβάζει το ειδικο wiki game of thrones που αναλυει τα πάντα για καθε χαρακτήρα, οίκο, θρησκεία, εποχές κλπ, δύσκολα θα καταλάβει τι ακριβώς γίνεται.

Προσοχή όμως αν δεν το έχετε τελειώσει, μη μπείτε γιατί ειναι γεμάτο σποιλερς, πχ με το μπαίνεις να διαβάσεις για ένα χαρακτήρα την ιστορία του, βλέπεις αν ζει ή όχι.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vagelism είπε

οποτε να μην σου προτεινω να δεις το Viking ε?

 

3 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Σαπουνόπερα με φιόρδ.

 

 VikingGif2.gif

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα την 1η σεζόν.

Λέω, δέ μπορεί, εγώ φταίω σε κάτι. Δε γίνεται να αρέσει ΣΕ ΟΛΟ τον κόσμο και όχι σε μένα, κάτι δε πάει καλά.

Οπλίζομαι με τόλμη.

Βλέπω, με το ζόρι προς το τέλος μάλιστα, τη 2η σεζόν.

Με εγκαταλείπουν οι ενοχές και ουφ καθησυχάζομαι οτι είμαι ένας νορμάλ άνθρωπος.

 

Θα συμφωνήσω με @Πνοή και Νύξη.

Μια σαπουνόπερα με τούνδρα.

Πασπαλισμένη με αίμα, σεξ και ίντριγκα.

Τουλάχιστον στις δύο σεζόν που είδα μου φάνηκε κάτι φθηνό. Και μη παρεξηγηθώ, δεν εννοώ το budget.

Το μόνο που του δίνω οτι έκανε καλά είναι οι αναπάντεχες σκηνές/εξελίξεις, κάτι που μου άρεσε πολύ!

 

Αυτό βέβαια που αδυνατώ να καταλάβω και να χωνέψω είναι το εξής:

Μετά τη  παρακολούθηση και της 2ης σεζόν έκατσα και ρώτησα όλους όσους γνωρίζω για το αν τους άρεσε στην αρχή η σειρά.

Όλοι μου είπαν οτι παρακάτω γίνεται καλύτερο (αυτό πια που κανείς δε μπορεί να απαντήσει στην συγκεκριμένη ερώτηση που του κάνεις...;)

Με τα πολλά στην πλειοψηφία "δεν άρεσε και τόσο"......

 

Και διερωτώμαι:

Για ποιο αναθεματισμένο λόγο να κάτσεις να δείς κάτι με το οποίο δεν είσαι ενθουσιασμένος ή έστω πολύ ευχαριστημένος απ'την αρχή;;;; (εξαιρούνται φυσικά αυτοί οι οποίοι ικανοποιούνται με σέξ, αίμα, ίντριγκα)

Ξεκινάει κανείς με τη λογική οτι "στην πορεία θα γίνει καλύτερο";;;

Άκουσε ποτέ κανείς τραγούδι ή δίσκο και είπε "ε, κακός ο κιθαρίστας/τραγουδιστής/etc αλλά για κάτσε, μπορεί να καλυτερέψει όσο περνάει η ώρα.

Το ίδιο και με ανθρώπους. Θα κάνεις πχ παρέα ή σχέση με κάποιον ο οποίος δε σου κάνει το κλικ εξ αρχής;

 

Η άποψη ενός ανθρώπου που βλέπει για 2η και 3η φορά ταινίες κουροσάβα, κιούμπρικ, ταρκοφσκι κλπ

Ο νοών νοείτω.

  • Like 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν βλέπω τηλεόραση, αλλά και όταν έβλεπα, ποτέ δεν με ενδιέφεραν οι σειρές.

Πόσο μάλλον αυτές με τις σαιζόν.

 

Ρε σεις διάβασα ότι θα κόψουν το τατουάζ.

Πώς και δεν βγήκε ακόμα κανείς στους δρόμους? :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Η άποψη ενός ανθρώπου που βλέπει για 2η και 3η φορά ταινίες κουροσάβα, κιούμπρικ, ταρκοφσκι κλπ

Ο νοών νοείτω.

 

δεν είχα σκοπό να επέμβω στις απόψεις όσων δεν τους άρεσε γιατί προφανώς και το γούστο είναι ....γούστο και δεν χωράει συζήτηση επ' αυτού

 

Απλά δεν σας αρέσει η μυθοπλασία φαντασίας, είτε είναι ρομαντική - epic - adventure όπως ο Άρχοντας ( που ξέρεις ότι κερδίζει ο καλός ε;; :classic_wink: ) είτε είναι επικ φαντασι με τόνο ρεαλισμού - πολιτικής - ίντριγκας όπως το GoT 

 

Γενικά δεν συγκρίνουμε τηλεοπτικό προιόν με τριλογία ταινιών ( αν και δεν το κάνατε απλά είπατε δεν σας άρεσε ) 

 

Το να λέμε τι βλέπουμε και τι δεν βλέπουμε μας κάνει ελιτιστές . Δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ Η ΚΡΙΤΙΚΗ επειδή απλά γουστάρεις το επικνες του θεού Κουροσάβα ή τις ταινίες του ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ Κιουμπρικ 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Το να λέμε τι βλέπουμε και τι δεν βλέπουμε μας κάνει ελιτιστές . Δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ Η ΚΡΙΤΙΚΗ επειδή απλά γουστάρεις το επικνες του θεού Κουροσάβα ή τις ταινίες του ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ Κιουμπρικ

 

Έχεις δίκιο.
Είτε έπρεπε να το αφήσω απ'έξω αυτό είτε να το κάνω πιο σαφές.

Άλλα και πάλι, με βάση αυτά που βλέπουμε και δε βλέπουμε δε κρίνουμε; Δλδ σαν θεατές.

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου