Προς το περιεχόμενο

Καθημερινό ωράριο των live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Συζητώντας χτες βράδυ με την γυναίκα μου την Μαίρη την πιθανότητα να πάμε να δούμε τη μπάντα ενός φίλου σε γειτονικό μπαρ, προέκυψε ο εξής μονόλογος εκ μέρους της, που παρ' ότι συμφωνώ και πάντα αναρωτιέμαι, δεν το εχω συζητήσει εδώ ή δεν έχω δει κάπου να εφαρμόζεται. 

Ακολουθεί ο μονόλογος αυτολεξεί (είχα ανοιχτό το recorder δοκιμαστικά 😎). 

 

Παράθεση

 

Να αρχίζουν τα live 9 το βράδυ τις καθημερινές για να μπορούν και οι εργαζόμενοι να τα παρακολουθούν.Να έρχονται μετα την δουλειά.

Γιατί θα πάω 11:00 η ώρα θα αρχίσει 12:00, θα πρέπει να έχω πιει και ένα ποτό, πρέπει να πιω και δεύτερο για να κάτσω λιγάκι να τους ακούσω. Πάει η δουλειά μου την άλλη μέρα. Ούτε ύπνος, θα έχω πιει κιόλας, οπότε δεν πάω καθόλου τις καθημερινές.

 

Ενώ αν αρχίζει 8:00 ή 9:00 τουλάχιστον, 9:00 μέχρι 12:00 θα μπορώ να πιω ένα ποτάκι να ευχαριστηθώ και 12:00 να μπορώ και εγώ 12:30 να κοιμηθώ Για να μπορώ αξιοπρεπώς μετά την άλλη μέρα να πάω στη δουλειά. Αλλιώς δεν πάω... πολύ απλά.

 

Είναι πάρα πολύ δύσκολο για τους εργαζόμενους που δεν έχουν ελεύθερο ωράριο και πρέπει να είναι 7 - 8 το πρωί στη δουλειά και θέλουνε κιόλας να βγούνε. Εν’ τω μεταξύ μπορείς να προσελκύσεις πολύ κόσμο που δουλεύει αργά το απόγευμα, δηλαδή έως 7:00 - 9:00 και να πάει κατευθείαν, που έχει όρεξη εκείνη την ώρα. Δεν πας σπίτι. Άμα πας σπίτι τελείωσες.

 

Σιγά μη βγω εγώ Τετάρτη, Πέμπτη 11:00. Δεν υπάρχει περίπτωση!

 

 

Εχει απόλυτο δίκιο. Τις καθημερινές ο κόσμος βγαίνει αλλά πάει αλλού με πιο ανθρώπινο ωράριο, αντί να πάει να δει μια μπάντα. Κρίμα δεν είναι;

 

Απόψης;

  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά αυτό είναι το σωστό Γιάννη. Δοκιμασμένη η συνταγή και αποτυχημένη δυστυχώς. Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος, ακόμα και τις καθημερινές, αν δεν πάει 10 η ώρα δε βγαίνει απ' το σπίτι. Δε λογίζεται ως βραδυνή έξοδος για τον Έλληνα, είναι θέμα βαθιά ριζωμένης κουλτούρας το υποχρεωτικό ξενύχτι.

 

Προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε live (το έχω ξαναγράψει νομίζω) δυο φορές να το ξεκινήσουμε νωρίς. Με οργάνωση, με σαφή ειδοποίηση, το έγραφε παντού με μεγάλα γράμματα πάνω στην αφίσσα, το λέγαμε σε όλους, ελάτε νωρίς, ελάτε νωρίς, σχεδόν γίναμε εκνευριστικοί. Ε, Πέμπτη 9 το βράδυ ήμαστε έτοιμοι να παίξουμε και στο μαγαζί μέσα ήταν μόνο οι υπάλληλοι, εμείς κι ο ηχολήπτης. Ξεκινήσαμε 11 ενώ ο κόσμος ακόμα ερχόταν. Και τη δεύτερη φορά, μια απ' τα ίδια.

 

Δεν ξέρω αν αλλάζει αυτό.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Δεν ξέρω αν αλλάζει αυτό.

 

Μπα....once a skyladiko ,always a skyladiko....

 

Εγω παντα απολαμβανω τις εξοδους μου οταν ειμαι στο εξωτερικο:

 

dinner στις 7.00 & μετα μπαρακια ή live απο τις 9 εως τις 12,μετα νανι....

 

Μπορουν ετσι να σε δουν και αυτοι οι ανθρωποι who work for a living.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

Συζητώντας χτες βράδυ με την γυναίκα μου την Μαίρη την πιθανότητα να πάμε να δούμε τη μπάντα ενός φίλου σε γειτονικό μπαρ, προέκυψε ο εξής μονόλογος εκ μέρους της, που παρ' ότι συμφωνώ και πάντα αναρωτιέμαι, δεν το εχω συζητήσει εδώ ή δεν έχω δει κάπου να εφαρμόζεται. 

Ακολουθεί ο μονόλογος αυτολεξεί (είχα ανοιχτό το recorder δοκιμαστικά 😎). 

 

 

Εχει απόλυτο δίκιο. Τις καθημερινές ο κόσμος βγαίνει αλλά πάει αλλού με πιο ανθρώπινο ωράριο, αντί να πάει να δει μια μπάντα. Κρίμα δεν είναι;

 

Απόψης;

το πρεπον για 60ρηδες....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ειναι θεμα χρονου να καταργηθουν {και} τα Live τις καθημερινες..

Αλλωστε ολοι ξερουμε για πιο λογο συμβαινουν.

Προσωπικα δεν κλεινω τιποτα εκτος Παρασκευοσαββατου.

Ολες οι υπολοιπες μερες ειναι καμμενες..

Ακομα κ 7 να αρχισει το Live...κανεις δεν θα ερθει..

{εδω δεν ερχονται το σαββατο}

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν βγαίνω έξω βράδυ ποτέ, εκτός αν είμαι ήδη στο κεντρο από πριν και ξεμείνω.

Επίσης δεν πάω ποτε σε Live.

Παρ' όλα αυτά θεωρώ πως η φυσική τους ωρα είναι βράδυ και σίγουρα μετά τις 10 με 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Προσωπικά το έχω δοκιμάσει σε live (το έχω ξαναγράψει νομίζω) δυο φορές να το ξεκινήσουμε νωρίς. Με οργάνωση, με σαφή ειδοποίηση, το έγραφε παντού με μεγάλα γράμματα πάνω στην αφίσσα, το λέγαμε σε όλους, ελάτε νωρίς, ελάτε νωρίς, σχεδόν γίναμε εκνευριστικοί. Ε, Πέμπτη 9 το βράδυ ήμαστε έτοιμοι να παίξουμε και στο μαγαζί μέσα ήταν μόνο οι υπάλληλοι, εμείς κι ο ηχολήπτης. Ξεκινήσαμε 11 ενώ ο κόσμος ακόμα ερχόταν. Και τη δεύτερη φορά, μια απ' τα ίδια.

 

Δεν ξέρω αν αλλάζει αυτό.

OK δοκιμάστηκε μια φορά. Αν και παίζει ρόλο η περιοχή και το κοινό που περιμένεις. Πιστεύω πως αν επιμείνετε (και σας πιστέψουν) θα αρχίσει ο κόσμος να έρχεται.

 

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εγω παντα απολαμβανω τις εξοδους μου οταν ειμαι στο εξωτερικο:

 

dinner στις 7.00 & μετα μπαρακια ή live απο τις 9 εως τις 12,μετα νανι....

 

Μπορουν ετσι να σε δουν και αυτοι οι ανθρωποι who work for a living.

 

Αυτό συμβαίνει, όπως λες, στην υπόλοιπη Ευρώπη γιατί είναι λογικό και έχει να κάνει με όσα λέει η Μαίρη.:classic_biggrin: Που είναι εργαζόμενη. Και συμφωνεί κι ο Λάκης παρα την άρνηση του.

 

15 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν βγαίνω έξω βράδυ ποτέ, εκτός αν είμαι ήδη στο κεντρο από πριν και ξεμείνω.

Ακριβώς.

 

Αυτό συμβαίνει και στις μεγάλες συναυλίες βέβαια με ξένα συγκροτήματα.

 

Το θέμα δεν είναι αν βγαίνει ο κόσμος τις καθημερινές. Βγαίνει!

Γιατί όμως δεν πάει να δει μια live παράσταση και προτιμάει το θέατρο π.χ. όπου οι καθημερινές κάνουν θραύση;

Μήπως κι εμείς σαν showmen - επιχειρήσεις - μουσικοί πρέπει να επανατοποθετηθούμε σιγά-σιγά στα νέα δεδομένα;

 

Και μην πάει ο νους σας στο ότι όλοι παίζουμε την ίδια μουσική. Κάποιοι παίζουν προσφιλή είδη που έχουν μεγάλο κοινό και πάλι έχουν πρόβλημα.

 

Οπως όλες οι μεταρρυθμίσεις θέλουν προσπάθεια, δοκιμές, αποτυχίες και επιμονή και ίσως κάτι θετικό προκύψει.

Γιατί έτσι όπως πάει θα καταλήξουμε στην αναπόφευκτη μοίρα που λέει ο vagelism.

 

58 λεπτά πριν, vagelism είπε

για μενα ειναι θεμα χρονου να καταργηθουν {και} τα Live τις καθημερινες..

Αλλωστε ολοι ξερουμε για πιο λογο συμβαινουν.

Προσωπικα δεν κλεινω τιποτα εκτος Παρασκευοσαββατου.

Ολες οι υπολοιπες μερες ειναι καμμενες..

Ακομα κ 7 να αρχισει το Live...κανεις δεν θα ερθει..

{εδω δεν ερχονται το σαββατο}

 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταντησαν μεγαλα ονοματα  βλ Παριος κλπ να δουλευουν μονοημερα κ διημερα..

νομιζω οτι καταλαβαινουμε ολοι σε τι μοιρα ειναι η νυχτερινη διασκεδαση.

Βεβαια..βαλαμε κ εμεις οι μουσικοι το χερακι μας..

Αυτη η υπεροψια..{ελα μωρε ποιος θα καταλαβει} μας γυρισε μπουμερανγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να διευκρινίσω κάτι.

Εγώ δεν ξενυχτάω όχι γιατί εχω να ξυπνήσω την επόμενη.

Απλά δεν χαλάω το beauty sleep μου και την επιδερμίδα μου.......ουτε και για τον Prince and the revolution.

Καλά για τους NPG...ούτε λόγος😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου