Προς το περιεχόμενο

Καθημερινό ωράριο των live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

όπως οι ορδές ευρωπαίων που

 

Γιατί εσύ δεν είσαι Ευρωπαίος;

 

🙂

 

έξω από την πλάκα όσο "τεμπέληδες και χαραμοφάηδες" είναι όλοι οι Έλληνες τόσο "μεθύστακες και λιαρδες" είναι και όλοι οι ΕυρωπΕη 🙂

 

μια χαρά περνάνε όταν βγαίνουν και δεν το κάνουν καθόλου καταναγκαστικά,ίσα ίσα το να έχεις ξυπνήσει στις 6 το πρωί και να βγαίνεις υποχρεωτικά στις 11 το βράδυ είναι καταναγκαστικο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Έχω ζήσει πέντε χρόνια στη ΝΥ , σε διαβεβαιώνω ότι ΔΕΝ έκλειναν οι κουζίνες στις 8.

 

Στη ΝΥ σχεδόν τα πάντα είναι 24/7/365

 

Δεν είπαμε ότι ο κόσμος πάει στις 18.00  για clubbing 🙂 ,για φαγητό, ποτό και live είπαμε.

 

Στο Βερολίνο που είναι το δεύτερο σπίτι μου η καλύτερη ώρα για να πας ,αν σε βάλουν μέσα βέβαια,για clubbing στο καλύτερο club (Berghain) είναι μεσημέρι Σαββάτου (και βγαίνεις από εκεί  Κυριακη απόγευμα :))

2010 στη Νεα Υορκη δεν θυμαμαι 24/7 σε τιποτα {ουτε γυρω απο την Times Square} ειδικα τις καθημερινες..

Και μιλαμε για πολη με 1 εκατομμυριο τουριστες ειδικα τα Χριστουγεννα που ειχα παει εγω.

Εσυ βεβαια εχεις ζησει - εγω ημουν τουριστας για 20 μερες.

Τι διαλα...τα καλα τα μαγαζια κρυμμενα τα εχουν?

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βαγγέλη δέξου κατι. Έχουμε διαφορετική εμπειρία απο τΑ εξωτερικΑ. Οχι οτι τα κάνει αυτοματα σωστά επειδη ειναι απ εξω, αλλά ας πάμε παρακάτω την κουβέντα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

γιατι δεν ειναι δυνατον ολη η νυχτα να πηγαινει κατα διαολου κ τα θεατρα να εχουν ουρες

Οπότε να κάνουμε τα live σε θέατρα. Να τη η λύση. Άντε όλα εγώ θα τα σκέφτομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yameth είπε

Βαγγέλη δέξου κατι. Έχουμε διαφορετική εμπειρία απο τΑ εξωτερικΑ. Οχι οτι τα κάνει αυτοματα σωστά επειδη ειναι απ εξω, αλλά ας πάμε παρακάτω την κουβέντα.

ναι υπαρχει διασταση αποψεων. 

Απλα δεν ειμαι καποιος που μου ειπανε..

ειμαι καποιος...που εχει παει.αν αυτο εχει καμια αξια..

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και είσαι ο μόνος που υποστηρίζει αυτό που λες. Οι υπόλοιποι (κι εγω επίσης) έχουμε άλλη εμπειρία.

Βέβαια ίσως είναι αλλιως τα πράγματα για τους τουρίστες. Π.χ. πήγαινε στο Σύνταγμα Κυριακή το καλοκαίρι κι αν δεις άνθρωπο να με πεις Βαγγέλη. Αυτό βλέπουν οι ξένοι. Οπότε αν έχεις παει σαν τουρίστας πιθανον έχεις άλλη εντύπωση. 

Επίσης δεν μιλάμε για φαί για να μας αφορουν οι κουζίνες. Είναι γνωστες οι διαφορετικές συνήθειες που έχουμε. Για μουσική και ποτό μιλάμε.

Ας πάμε πιο κάτω παρακαλώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η "περίεργη" αίσθηση που έχουν για τη διασκέδαση και την κοινωνικοποίηση οι Βορειοκεντροευρωπαίοι είναι δεδομένη. Έζησα 3 χρόνια σε Ευρωπαϊκή μητρόπολη και το είδα με τα μάτια μου. Δεν δυσκολεύτηκα να προσαρμοστώ γιατί δεν ήμουν ποτέ party animal ούτε καν αργοφραπεδόγαλος, αλλά βρε αδερφέ, κάθε κουβέντα με ντόπιο που αφορούσε τη διασκέδαση της προηγούμενης μέρας, αφορούσε το πώς κατέληγαν να βρίσκονται με το κεφάλι χωμένο σε μια χ#$%στρα, πώς γύρισαν στο σπίτι ξυπόλητοι ή πώς τους έσπασαν στο κεφάλι ένα μπουκάλι Fosters. 9 το βράδυ η κουζίνα έκλεινε παντού (εκτός ειδικών περιπτώσεων) και καλώς κατά τη γνώμη μου. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτό, αν έτσι την έβρισκαν. Στα live ήταν όλοι "κύριοι", ξεκινούσαν ακριβώς την ώρα που έλεγαν και ο κόσμος ερχόταν ακριβώς την ώρα που αναγραφόταν. Γενικώς υπάρχουν πάρα πολλά καλά στας Ευρώπας και η ποιότητα διασκέδασης συγκαταλέγεται σε αυτά, όχι όμως και ο τρόπος. Το κλειδί είναι όχι στο καλύτερα ή χειρότερα, αλλά στο διαφορετικά. Οπότε μια χαρά.

Ένα από τα καλά των Ευρωπαίων είναι η έλλειψη αυθορμητισμού και παρόρμητικότητας. Ένα από τα κακά τους είναι η έλλειψη αυθορμητισμού και παρορμητικότητας. 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....Όπως είπα και παραπάνω, βρίσκω τη σύγκριση "διεσκάδασης" Ελλάδας με Βόρεια Ευρώπη και Νέα Υόρκη, αλυσιτελή κυρίως λόγω κλιματολογικών συνθηκών. Βασικά Θερμοκρασίας και διάρκειας ημέρας.

 

Ειδικά το καλοκαίρι στην Ελλάδα, το θεωρώ απολύτως φυσικό να βγει κάποιος να διασκεδάσει και στις 12......άσχετα που εγω δεν το κάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yameth said:

Πιστεύω πως αν επιμείνετε (και σας πιστέψουν) θα αρχίσει ο κόσμος να έρχεται. 

 

Εγώ πιστεύω πάρα πολύ σ'αυτό.

Άλλωστε αν δε πιστέψεις πρώτα εσύ σ'αυτό γιατί να πιστέψει και ο άλλος;

 

Δεν θα έπρεπε να διαμορφώνει το κοινό την αγορά αλλά οι ίδιοι οι καλλιτέχνες. Σε όλα τα επίπεδα. Και μπορούν.

Σίγουρα σήμερα δεν ίσχύει αυτό αλλά πιστεύω οτι δεν είναι πολύ δύσκολο να ανατραπεί αυτή η δυσαναλογία.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνει ο κάθε καλλιτέχνης/μπάντα κλπ είναι να πιστέψει περισσότερο στον εαυτό του και όχι φυσικα με πυξίδα αμιγώς το χρήμα γιατί εκεί είναι που πέφτει ο αποπροσανατολισμός πιστεύω. (Το ροκσταριλίκι/ποπσταριλίκι είναι ένα υποπροϊόν μπλα μπλα...)

 

Και θα μου πείτε για μαγαζάτορες κλπ

Δηλαδή, υποθετικά μιλώντας, αν σταματήσουν να υπάρχουν μπάντες που παίζουν απο τις 11 και μετά τι θα γίνει;

Θα σταματήσουν να υφίστανται τα λάιβ στα μαγαζιά;

Aν αντίστοιχα, υποθετικά πάλι, πχ σταματήσουν να υπάρχουν μπάντες που παίζουν μόνο swing διασκευές και αρχίσει να κυκλοφορεί μόνο πρωτότυπο υλικό με διάφορα ανα περιπτώσεις στύλ τι θα κάνουν τα μαγαζιά; Θα σταματήσουν να βάζουν λάιβ γιατί "άλλο θέλει ο κόσμος να ακούει";

Σάμπως και ξέρει τι θέλει να ακούσει ο μέσος καταναλωτής;

 

Όπως και να'χει το ξεβόλεμα δυσαρεστεί αλλά who gives a F anyway. Δεν είμαστε φτιαγμένοι για να μένουμε στάσιμοι.

Ας μείνει ο καθένας πιστός σε αυτό που ξέρει καλύτερα να κάνει και όχι να παρακαλάμε για λίγη προσοχή.

 

Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ένα τόσο απλό ζήτημα, αλλά, σίγουρα, περισσότερο ρεαλιστικό παρά ουτοπικό.

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο Έλληνας δεν είναι ένας. Υπάρχουν πολλές εκφάνσεις και μιλάμε για αυτούς που θελουν να πανε να ακούσουν μουσική αλλά ίσως δεν το επιτρέπει το νυχτερινό ωράριο.

 

Υπάρχουν διάφοροι χώροι, κλειστοί και ανοιχτοί για μια μουσική παράσταση, ανάλογα με τις εποχές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου