Προς το περιεχόμενο

Καθημερινό ωράριο των live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
9 minutes ago, yameth said:

Ο Έλληνας δεν είναι ένας. Υπάρχουν πολλές εκφάνσεις και μιλάμε για αυτούς που θελουν να πανε να ακούσουν μουσική αλλά δεν το επιτρέπει το νυχτερινό ωράριο.

 

Υπάρχουν διάφοροι χώροι, κλειστοί και ανοιχτοί για μια μουσική παράσταση, ανάλογα με τις εποχές.

Σωστό.

Όπως και δεν είναι ένα και τα είδη μουσικής.

 

Επειδή το αρχικό ποστ, εκτός αν μιλάμε πλέον γενικά, μιλουσε για live σε bar,  ξέρουμε ότι σε αυτά παιζεται συγκεκριμένη μουσικη (ποπ-ροκ-τζαζ ως επί το πλέιστον) και συνήθως συνοδεύεται με κατανάλωση αλκοολ (αυτό πουλάει το Bar).

 

Αρα λογικο το προχωρημένο της ώρας.

Αν μιλάμε για άλλο χωρο, αμιγως συναυλιακό ή για άλλο είδος μουσικής,  ναι μπορεί να περπατήσει.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έχεις δίκιο σε αυτό.

Υπάρχει διαφορά μεταξύ μπάντας που παίζει διασκευες για να διασκεδάζει ο κόσμος και αυτής που παρουσιάζει ορίτζιναλ υλικό.

 

Και πάλι όμως τείνουμε να έχουμε διαφορετικές συνήθειες στην Αθήνα όπου ο εργαζόμενος κόσμος βρίσκεται στους δρόμους όλη την ημέρα, ενω σε άλλες πόλεις τα πράγματα είναι πιο παραδοσιακά με σπαστό ωράριο εργασίας και μικρές αποστάσεις commuting οπότε ελαστικότερο και λιγότερα βεβαρυμένο ωράριο. Άρα το πρόβλημα αφορά κυρίως την Αθήνα που λόγω των παραπάνω, έχει μετακινηθεί προς τα ωράρια των ξένων αναπτυγμένων πόλεων. Μόνο που το διασκεδαστικό ωράριο παραμένει παραδοσιακό εξ ου και το πρόβλημα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, LK said:

Σωστό.

Όπως και δεν είναι ένα και τα είδη μουσικής.

 

 

Επίσης υπάρχουν και διαφορετικές περιπτώσεις live.

Θα πάει ο κόσμος για να σ' ακούσει, θα πάει απλά για να ακούσει μουσική, θα πάει για άλλο λόγο αλλά θέλει να ακούει και κάτι, κλπ?

 

Πχ jazz live στο μέγαρο, ο κόσμος θα πάει για να ακούσει τους συγκεκριμένους μουσικούς, jazz live σε μπαράκι, κάποιος κόσμος θα πάει για έξοδο, για ποτό, για συνεύρεση με φίλους, σε έναν χώρο με ευχάριστη για τα γούστα του μουσική υπόκρουση, θα πάνε και κάποιοι βέβαια για τους συγκεκριμένους μουσικούς.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 minutes ago, yameth said:

Έχεις δίκιο σε αυτό.

Υπάρχει διαφορά μεταξύ μπάντας που παίζει διασκευες για να διασκεδάζει ο κόσμος και αυτής που παρουσιάζει ορίτζιναλ υλικό.

 

Και πάλι όμως τείνουμε να έχουμε διαφορετικές συνήθειες στην Αθήνα όπου ο εργαζόμενος κόσμος βρίσκεται στους δρόμους όλη την ημέρα, ενω σε άλλες πόλεις τα πράγματα είναι πιο παραδοσιακά με σπαστό ωράριο εργασίας και μικρές αποστάσεις commuting οπότε ελαστικότερο και λιγότερα βεβαρυμένο ωράριο. Άρα το πρόβλημα αφορά κυρίως την Αθήνα που λόγω των παραπάνω, έχει μετακινηθεί προς τα ωράρια των ξένων αναπτυγμένων πόλεων. Μόνο που το διασκεδαστικό ωράριο παραμένει παραδοσιακό εξ ου και το πρόβλημα.

Καταλαβαίνω και πως το λες και τι εννοείς.

Και ετσι ειναι.

Εζησα 4 μηνες Αθηνα , και μάλιστα το 1999....και εκτοτε ουτε να πατησω το πόδι μου δεν θέλω.

Φιλος που ζει ΝΥ είπε ΜΗΝ πας ποτε, εκτος αν σου αρεσει να είσαι σε διαρκη κινηση σαν τρελος. Διότι λεει, αν κάτσεις στάσιμος για ένα λεπτο, θα σου την πέσουν.....γιατι θεωρείσαι υποπτος.

 

Αυτο είναι ανάπτυξη;

Χιλιες φορες σε χωριο , με αυλη και κηπο και live καθε μερα στο Home studio.....καθε ωρα.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οσο κι αν συμφωνώ, δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει να σε αντιγράψω και αναγκαστικά είμαι Αθήνα.

Η ανάπτυξη πρέπει να πηγαίνει μαζί με την εξέλιξη και την πρόοδο. Δουλεύουμε σαν Αμερικάνοι αλλά ζούμε σαν Έλληνες.

Αποτέλεσμα , άγχος, διαλυμένες οικογένειες και απάνθρωπες συνθήκες διαβίωσης.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 minutes ago, yameth said:

Οσο κι αν συμφωνώ, δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει να σε αντιγράψω και αναγκαστικά είμαι Αθήνα.

Η ανάπτυξη πρέπει να πηγαίνει μαζί με την εξέλιξη και την πρόοδο. Δουλεύουμε σαν Αμερικάνοι αλλά ζούμε σαν Έλληνες.

Αποτέλεσμα , άγχος, διαλυμένες οικογένειες και απάνθρωπες συνθήκες διαβίωσης.

Και εγω δεν τα καταφερα να παω σε χωριο. Το θέλω. Θα γίνει κάποια στιγμη.

Προς το παρόν μοιράζομαι σε Κοζανη  και Θεσσαλονικη...που φυσικά ειναι χωρια μπροστα στην Αθηνα.

 

Όταν είμαι μερες Κοζάνη....και παω Θεσσαλονικη, δυσκολευομαι ακόμα και στο τεταρτο που θα φαω μεσα στο λεωφορείο . Προτιμω να περπαταω 4 χιλιόμετρα για κεντρο παρά να μπω μεσα σε αυτα.

 

Μποτομ λαιν...χωριο......και παλι χωριο.

Τα χουμε ξαναπει.....με τα γκαραζ σου και τα στουντια σου......καιθα  σε περιμένω να κάνομεν το δικό μας "live at daryl's house".😛

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LK είπε

Καταλαβαίνω και πως το λες και τι εννοείς.

Και ετσι ειναι.

Εζησα 4 μηνες Αθηνα , και μάλιστα το 1999....και εκτοτε ουτε να πατησω το πόδι μου δεν θέλω.

Φιλος που ζει ΝΥ είπε ΜΗΝ πας ποτε, εκτος αν σου αρεσει να είσαι σε διαρκη κινηση σαν τρελος. Διότι λεει, αν κάτσεις στάσιμος για ένα λεπτο, θα σου την πέσουν.....γιατι θεωρείσαι υποπτος.

 

Αυτο είναι ανάπτυξη;

Χιλιες φορες σε χωριο , με αυλη και κηπο και live καθε μερα στο Home studio.....καθε ωρα.

Μαζί σου αδελφέ!

 Εδώ έτυχε να μείνω τελευταία ΘΕΣ/ΝΙΚΗ λίγο καιρό λόγω δουλειάς και δεν ήθελα να φύγω.

 Μου ρθε να έρθω μόνιμα.

 Και όποτε μπορώ και πάω στο χωριό που έχω αυλή και κήπο (και γυμναστήριο και home studio )................

 άλλος άνθρωπος σου λέω.

 Ρε εισοδηματίας και στο χωριό σου λέω.

 Και όχι μόνο δεν θα με νοιάζει να ξενυχτήσω και σε ένα live.

 Θα μου ξανάρθει να παίξω και σε live, μιας και πάντα θέλουν έναν καλό πληκτρά.

 

 Άντε να μου τη βαρέσει να φύγω από εδώ χάμω να μην ξαναπατήσω να το βλέπω.................... χαχαχαχαχαχαχαχαχχα

  • Like 1
  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

 Και όποτε μπορώ και πάω στο χωριό που έχω αυλή και κήπο (και γυμναστήριο και home studio )................

 άλλος άνθρωπος σου λέω.

 Ρε εισοδηματίας και στο χωριό σου λέω.

 

 

Κι εγώ εδώ που μένω έχω αυλή και κήπο, ένα υποτυπώδες home studio, αλλά δεν έχω γυμναστήριο.

Αλλά ρε γμτο, δεν είμαι εισοδηματίας.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yameth είπε

Οσο κι αν συμφωνώ, δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει να σε αντιγράψω και αναγκαστικά είμαι Αθήνα.

Η ανάπτυξη πρέπει να πηγαίνει μαζί με την εξέλιξη και την πρόοδο. Δουλεύουμε σαν Αμερικάνοι αλλά ζούμε σαν Έλληνες.

Αποτέλεσμα , άγχος, διαλυμένες οικογένειες και απάνθρωπες συνθήκες διαβίωσης.

Συμφωνώ απολύτως σ'αυτό.

Μακάρι να έμενα στα Άγραφα,στα Τζουμέρκα ή στα Βαρδούσια.

Απομόνωση και μουσική.

Στο θέμα τώρα, πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο, να αλλάξει αυτή η νοοτροπία διασκέδασης.Όχι, ότι δε γίνεται.

Η διασκέδαση, με τα πιο ευρέως διαδεδομένα μουσικά  είδη,είναι συνυφασμένη με την κατανάλωση αλκοόλ και τη νύχτα.Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου,κι εγώ όταν ακούω blues,rock, γουστάρω να κοπανήσω τις μπύρες μου.

Βέβαια στη σημερινή Ελλάδα,που πολλοί κάνουν δύο δουλειές,για να τα φέρουν βόλτα,το να πάς σε live καθημερινή, δέν υφίσταται,όσο νωρίς και να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε σιουρήξει όλοι οι Αθηναίοι χρόνια τα γράφω εγώ....😁

 

που να σας πάω για λάβ σε μπιτσόμπαρο με διαμονή-φαγητό πληρωμένα τούμπανο τραγουδίστρια και να φέρνει και τις φίλες της...😄😎... γατακια🤣

 

έχει και τα καλά της η πρωτευουσα αλλά έχει γίνει πολύ απάνθρωπη πλέον... χίλιες φορές στου χουριό και να βλέπω στην υγειά μας κάθε σάββατο....

 

η αθήνα ήταν ωραία εως το 1986... (άντε εως το 1992)... μετά βρωμισε ο τοπος γενικα....

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου