Προς το περιεχόμενο

Καθημερινό ωράριο των live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Για δώσε λεπτομέρειες ...

Χρειάζεται και να παίζω καλά, ή φτάνει όπως παίζω τώρα?

αι ημερομηνιαι θα ανακοινωθουν προσεχως για την φετινη σαιζόν😎

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι απλά, αν γουστάρεις να ακούσεις ένα συγκροτημα όσο αργά και να βγουν θα πας..

Τωρα για εμας τους κοινούς θνητούς που παίζουμε σε μπάντες είναι καλό μέχρι τις 1πμ να έχουμε τελειώσει.

Άλλοι βγαίνουν νωρίς, αλλοι βγαίνουν μετά τη δουλειά, άλλοι βγαίνουν αργά, άλλοι βαριούνται να βγουν, και άκρη δεν βγαίνει.

Επίσης γενικά δεν νομίζω ότι είμαστε λαός που πάει σε live πχ στα 18 χρόνια που πάω σε συναυλίες ποτέ δεν έχω πάει σε μπάντες που δεν ξέρω έτσι στο άσχετο. Και φυσικά δεν θα πάω, γιατί να ταλαιπωρήσω τα αυτιά μου με τον άθλιο ήχο των καταστημάτων, τις δυνατές εντάσεις κλπ;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλο ανέκδοτο τα live πριν τις 11 .... ουσιαστικά πουλάμε αλκοόλ παίζοντας μουσική (μιλάμε για το τυπικό live σε μπαρ, όχι σε μουσικές σκηνές με εισιτήριο κτλ). αυτή είναι η δουλειά, να πουλάμε ποτά αν καταφέρουμε να φτιάξουμε τον κόσμο με την μουσική μας. στη χώρα μας έχουμε συνηθίσει να πίνουμε αλκοόλ αργά το βραδύ, αντίθετα με την υπόλοιπη Ευρώπη που δεν έχουν τέτοιο θέμα ωραρίου στα ποτά, ίσα ίσα που τα μαγαζιά στο εξωτερικό κλείνουν και νωρίς σε σχέση με την Ελλάδα. άρα η μεγάλη πλειοψηφία πελατών .... λέμε τώρα.... με την κρίση κτλ ... θα σκάσει μύτη λίγο πριν τα μεσάνυχτα να πιει και να ακούσει live 

  • Like 3

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 95thanasis είπε

 .... ουσιαστικά πουλάμε αλκοόλ παίζοντας μουσική ...

Εμένα μια φορά ο (συχωρεμένος) Κυρ-Αντρέας μου είχε πει, "σήμερα πουλήσαμε τέχνη και όχι ποτά".

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nestoras είπε

Εμένα μια φορά ο (συχωρεμένος) Κυρ-Αντρέας μου είχε πει, "σήμερα πουλήσαμε τέχνη και όχι ποτά".

 

όλα πωλούνται! ποιος αγοράζει είναι το θέμα!

  • Like 1

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πού έχει προχωρήσει το τόπικ αλλά θα πω μια γνώμη: για μένα τα live πρέπει αυστηρά να τελειώνουν στις 11:30, το αργότερο 11:45, άσχετα με την ώρα εκκίνησης. Είναι ντροπή να τελειώνουν στις μιάμισι και δύο το βράδυ ακόμα και Σαββάτο αναγκάζοντας τους θαμώνες να κυκλοφορούνε τέτοιες ώρες (ειδικά σε περιοχές που πχ είναι το Κύτταρο). Χώρια που τέτοιο ωράριο κάνει τα live αποτρεπτικά για όσους δεν έχουν αμάξι καθώς το κόστος του ταξί ενδεχομένως να είναι μεγαλύτερο από το εισιτήριο του live. Προσωπικά έχω πληρώσει πάμπολες φορές ταξί γιατί περίμενα (ο αφελής) ότι θα τελειώσει πριν τις δώδεκα και τράβαγε πολύ παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαύστε σολίδι.

Αιωνία σου η μνήμη φίλε!

 

Στις 20/10/2016 στις 3:23 ΜΜ, audiokostas είπε

Τα χουμε πει, τα χουμε ξαναπεί, τα χουμε προσπαθήσει, τα χουμε λουστεί και έχουμε αποτύχει.

Όπως μου πε κάποτε ο κουτσαβάκης μαγαζάτορας "πριν τις 12:00 δεν ανεβαίνει κανείς, πριν τις 2:30 δεν κατεβαίνει κανείς".

 

Και το γράφεις στην αφίσα τονισμένο.

Το φωνάζεις στα fora και στα κοινωνικής δικτύωσης ότι ξεκινάει νωρίς και απαρέγκλιτα.

Και ομαδικά ζμπούτσοτς (Πολωνικός χαιρετισμός).

 

Πρώτος ο μαγαζάτορας που (αν ανοίγει αυτός το μαγαζί και δεν κάνει grand εμφάνιση στις 1:00 – «που σαι ρε μεγάλε;") τελικά σου κάνει sound-check στις 10:00 και βαράνε παλαμάκια οι λίγοι που ήρθανε λίγο νωρίτερα και δεν καταλαβαίνουν γιατί κατεβήκατε κιόλας.

 

Κι αν παίζεις πρώτος και ανέβεις στο πατάρι, παίζει να ναι και 5-6 κάτω και άντε να χεις όρεξη παίξεις μετά.

Κι αν παίζεις δεύτερος βλέπεις λίγο τους γνωστούς που έρχονται αργά καθότι «πέσανε σε απίστευτη κίνηση κλπ κλπ κλπ» νοιώθεις ενοχές για τα παιδιά που παίζουν μοναχά αλλά και κούραση που πρέπει να ανέβεις από μία παρά μέχρι άντε γειά και να γνέφεις στους φίλους που δεν έχουν πλέον για την πάρτη σου ηρωική διάθεση και φεύγουν καθότι υπάρχει και αύριο που για μερικούς, πέραν των @^%$#μαθημένων, ξεκινάει πολύ πιο πρίν τις 1 το μεσημέρι.

 

Εκτός αν support είναι νεανική stoner / heavy metal (ορ σίμιλαρ) μπάντα που θα παίξουν πρώτοι με 40 δικούς τους από κάτω που θα εξαφανιστούν (μα όλοι όμως; ) ως δια μαγείας μετά τη χειραψία "φχαριστούμε ρε παιδιά που μας φωνάξατε ήτανε γαμάτα, τα λέμε"

 

Τι τα θες, τι τα γυρεύεις, άλλο ένα δείγμα σύγχρονης νεοελληνικής μπουζουκοπαράδοσης και γραψα***σμού για όρια και ώρα.

 

Εδώ μπαίνουν φωνάζοντας στον κινηματογράφο ΚΑΙ στο θέατρο μετά την έναρξη, το live στο μπαράκι μας μάρανε;

 

Δεν πα να &%$#%^%νε ομαδικώς και ασυστόλως.

Σωτηρία δεν έχει το μπουρδέλο άρα κουβέντα για τους λίγους να κάνουμε μεταξύ μας.

 

Ναι! Και έχω τα νεύρα μου και έχω και δίκιο.

 

  • Like 5

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

α live πρέπει αυστηρά να τελειώνουν στις 11:30, το αργότερο 11:45, άσχετα με την ώρα εκκίνησης

είσαι εκτός τόπου και χρόνου φίλε... αν έχεις έστω και μία φορά κάνεις λάιβ σε μαγαζί καταλαβαίνεις αυτόματα ότι η μπάντα θα πληρωθεί από τα ποτά που θα πουλήσει το μαγαζί όχι από τα πατατάκια, πότε θα τζιράρει το μπαρ για να κάνει ταμείο για να πληρώσει? από τις 8 θα ξεκινήσουν? για να τεειώσουν 11:45? χώρια ότι πλέον σε κάθε μουσικό θα πρέπει να μπαίνει ικα (25 ευρω/άτομο) και αυτό κάνει τα λάιβ ακόμη πιο δύσκολα οικονομικά....

 

το ότι δεν έχεις αμάξι ή δεν θες να πληρώνεις είναι δικό σου πρόβλημα ο επιχειρηματίς που έχει μαγαζί πάντα κοιτάει τι έχει στο ταμείο όχι αν έχεις εσύ αυτοκίνητο ή όχι....

 

να επενθυμίσω ότι τα ωράρια live σε λαικές πίστες Π-Σ είναι 12-7 (7 το πρωί όχι το απόγευμα😎)

επίσης ουδεμία επιχειρηματική σχέση έχω με μαγαζιά/μπαρ κτλ απλά δουλεύω επαγγελματικά και έχω επαφή με τη πραγματικότητα... όχι με εξωγηίνους. 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, stavros_d80 said:

είσαι εκτός τόπου και χρόνου φίλε... αν έχεις έστω και μία φορά κάνεις λάιβ σε μαγαζί καταλαβαίνεις αυτόματα ότι η μπάντα θα πληρωθεί από τα ποτά που θα πουλήσει το μαγαζί όχι από τα πατατάκια, πότε θα τζιράρει το μπαρ για να κάνει ταμείο για να πληρώσει? από τις 8 θα ξεκινήσουν? για να τεειώσουν 11:45? χώρια ότι πλέον σε κάθε μουσικό θα πρέπει να μπαίνει ικα (25 ευρω/άτομο) και αυτό κάνει τα λάιβ ακόμη πιο δύσκολα οικονομικά....

  

το ότι δεν έχεις αμάξι ή δεν θες να πληρώνεις είναι δικό σου πρόβλημα ο επιχειρηματίς που έχει μαγαζί πάντα κοιτάει τι έχει στο ταμείο όχι αν έχεις εσύ αυτοκίνητο ή όχι....

 

να επενθυμίσω ότι τα ωράρια live σε λαικές πίστες Π-Σ είναι 12-7 (7 το πρωί όχι το απόγευμα😎)

 επίσης ουδεμία επιχειρηματική σχέση έχω με μαγαζιά/μπαρ κτλ απλά δουλεύω επαγγελματικά και έχω επαφή με τη πραγματικότητα... όχι με εξωγηίνους. 

 

φίλε μου εγώ το βλέπω από την σκοπιά του επισκέπτη/πελάτη. Δεν λέω ότι φταίνε οι μπάντες, προτίστως φταίει ο κόσμος που δεν βγαίνει πριν τις 22:00 αλλά αυτόματα κάνει τα live πολυτέλεια ενώ στα live που γίνονται μεσοβδόμαδα ή την Κυριακή είναι πλέον αμφίβολο αν θα πας από κάποια ηλικία και μετά. Δεν είναι μόνο η κούραση αλλά η γενικότερη φάση (δουλειά, διαδρομή κ.α.).

 

Η γνώμη μου είναι όμως ότι πρέπει και οι μπάντες/διοργανωτές να ξεκινήσουν να εφαρμόζουν το ωράριο του live για να μάθει και ο κόσμος να έρχεται στην ώρα του, αλλιώς δεν γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη περίπτωση για λάιβ 10:00 - 1:00 είναι σε μαγαζιά που απευθύνονται σε μεγαλύτερο κόσμο, αλλά ακόμα και το ωράριο αυτών των μαγαζιών συμπαρασύρεται προς τα πέρα λόγω των πλασμάτων της νύχτας (φοιτητές, νεολαίοι και λοιποί) που θα σκάσουν μύτη αργότερα, οπότε πάλι το λάιβ αναγκάζεται να μετατίθεται τουλάχιστον μια ώρα ώστε να πουλήσει το μαγαζί την επιθυμητή ποσότητα αλκοόλ. Στα μαγαζιά που δουλεύουν αποκλειστικά με τα ''πλάσματα της νύχτας'' (που θεωρούν φυσιολογικό να πας σε ένα μαγαζί 3 το πρωί π.χ.) αυτό απλά είναι ανέκδοτο.

 

Τώρα ο λόγος που συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα σε σχέση με την Ευρώπη δεν τον γνωρίζω, υποθέτω λόγω του ότι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο μέχρι τι ώρα θα λειτουργούν τα μπαρ, αλλά και το γεγονός ότι στην Ευρώπη δεν υπάρχει η μεσημεριανή ''σιέστα'' και ο κόσμος δουλεύει συνεχόμενα ωράρια αλλά ξεμπερδεύει με την δουλειά σχετικά νωρίτερα.

 

Πάντως οι μουσικοί που ζουν σε τουριστικές περιοχές μια χαρά έχουν συνηθίσει να παίζουν 9-11 ή 10-12 την θερινή περίοδο. Απλά τον χειμώνα (αν παίζουν) πρέπει να ξαναπροσαρμόσουν το βιολογικό τους ρολόι 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου