Προς το περιεχόμενο

Καθημερινό ωράριο των live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια σε αυτο το θεμα βρηκα την αγια χαρα μου εδω στη Γερμανια. Φανταστειτε οτι με τη μια μπαντα που παιζουμε σε γαμους αποκλειστικα, το live γυρω στις 8.30 - 9 και 12.15 εχω μαζεψει και το τελευταιο καλωδιο.
Οταν παιζω σε μπαρακια, 11 και κατι λεμε καληνυχτα.
Αν ειναι Κυριακη, σε ενα προτζεκτ που εχει να κανει με τον ελληνισμο εδω, 7.30 πορτες, 8 ξεκιναμε, 10.30 τελειωνουμε.

 

Στον παπαγαλο το 1997 ξεκινουσαμε στις 12.30...

Μια φορα στο πετρινο στον Μυλο σε ενα φεστιβαλ ηρθαν και με ξυπνησαν στο αμαξι που κοιμομουν στη 1 για να παιξουμε....

 

αλλη κουλτουρα, αλλες συνηθειες αλλος κοσμος

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, solega είπε

με τη μια μπαντα που παιζουμε σε γαμους αποκλειστικα, το live γυρω στις 8.30 - 9 και 12.15 εχω μαζεψει και το τελευταιο καλωδιο.

 

και γω το ίδιο εδώ στη ελλάδα κοίτα σύμπτωση! 9 το βράδυ ξεκινάμε και το πολύ 12:15 έχω μαζέψει και το τελευταίο καλώδιο... απλώς είναι 12:15 την επόμενη μέρα το μεσημέρι...😄🤣😃

  • Χαχα 3

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, solega είπε

Μια φορα στο πετρινο στον Μυλο σε ενα φεστιβαλ ηρθαν και με ξυπνησαν στο αμαξι που κοιμομουν στη 1 για να παιξουμε....

 

Την μια μέρα που είχα live με χίλια άτομα σε αμφιθέατρο βρηκα να τρακάρω οδηγώντας προς το μέρος αργοπορημένος και είχα και τον εξοπλισμό της μπάντας μαζί στο πορτ μπαγκαζ και να επιμένει ο άλλος να συμπληρώσουμε τα χαρτιά για το ατύχημα ενώ καιγόταν ο κώλος μου. Ευτυχώς αρχίζαμε 9 και δεν θα πείραζε τόσο αν καθυστερούσαμε λίγο. Τελικά εμφανιστήκαμε στην ώρα μας, τέλος καλό, όλα καλά.

 

Παιδιά έχει ακούσει κανείς τον αντίλαλο της μπότας μέσω PA σε πέτρινο αμφιθέατρο? 😮

Όταν γέμισε κόσμο εξαφανίστηκε, φυσικά, και μου έλειπε πολύ.

  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο συνεχιζει αυτη η συζητηση..σκεφτομαι οτι τελικα το προβλημα με τα Live..δεν ειναι ουτε ωραριου..ουτε καθημερινης..

Ειναι οικονομικο παιδια.

Και παλια παιζαμε Live καθημερινες κ 11 ανεβαιναμε κ μια χαρα πηγαινε το κολπο. Θεωρω οτι δεν αλλαξε ο κοσμος..η τσεπη του αλλαξε.

Ο πρωτος τομεας που χτυπησε η κριση ειναι ο πολιτισμος/διασκεδαση.

Πλεον εχει αρχισει κ κα χτυπαει κ αλλους τομεις..αλλα ο 1ος που αρχισε να κοβει καποιος που δεν εχει...ειναι η διασκεδαση του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagelism είπε

Και παλια παιζαμε Live καθημερινες κ 11 ανεβαιναμε κ μια χαρα πηγαινε το κολπο. Θεωρω οτι δεν αλλαξε ο κοσμος..η τσεπη του αλλαξε.

 

Ισχύει εγώ πριν 10 χρόνια ακριβώς (2009) έπαιζα full band 3ημερα σε ροκάδικο Πεμ-Παρ-Σαβ

 

αυτοί που ήταν πριν πάω εγώ 15-20 χρόνια πριν (1999-2003) παίζανε 5ήμερα Τρί-Σαβ full band

 

πλέον με τα ικα-σικα-μικα μουσικών και μετά 10 χρόνια κρίσης δεν βρίσκεις πουθενά full band και έχει εξαφανιστεί η ροκ σκηνή ότι υπάρχει είναι λαικό-σκυλέ και κάργα ντραμασίνια ντράμερ-μπάσα κιθάρες ούτε για δείγμα και μόνο Π-Σ.

 

δεν έχει αλλοιωθεί μόνο η συσταση της μπάντας έχει αλλοιωθεί και το ρεπερτόριο.

 

όπως λέω σε έναν φίλο μου "η ελλάδα του 2020 είναι πιο κοντά στη δεκαετία του 50 παρά του 2000...."

 

 

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

 

Ισχύει εγώ πριν 10 χρόνια ακριβώς (2009) έπαιζα full band 3ημερα σε ροκάδικο Πεμ-Παρ-Σαβ

 

αυτοί που ήταν πριν πάω εγώ 15-20 χρόνια πριν (1999-2003) παίζανε 5ήμερα Τρί-Σαβ full band

 

πλέον με τα ικα-σικα-μικα μουσικών και μετά 10 χρόνια κρίσης δεν βρίσκεις πουθενά full band και έχει εξαφανιστεί η ροκ σκηνή ότι υπάρχει είναι λαικό-σκυλέ και κάργα ντραμασίνια ντράμερ-μπάσα κιθάρες ούτε για δείγμα και μόνο Π-Σ.

 

δεν έχει αλλοιωθεί μόνο η συσταση της μπάντας έχει αλλοιωθεί και το ρεπερτόριο.

 

όπως λέω σε έναν φίλο μου "η ελλάδα του 2020 είναι πιο κοντά στη δεκαετία του 50 παρά του 2000...."

 

 

 Ετσι ακριβως φιλε Σταυρο τα θυμαμαι κ εγω.

Θυμαμαι τον Σταυρό να δουλευει στην αρχη 2 μαγαζια κ μετα τρια σχεδον καθε βραδυ κ να  ειναι πιτα.

Το ιδιο κ η Αρχιτεκτονικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, vagelism said:

Οσο συνεχιζει αυτη η συζητηση..σκεφτομαι οτι τελικα το προβλημα με τα Live..δεν ειναι ουτε ωραριου..ουτε καθημερινης..

Ειναι οικονομικο παιδια.

Και παλια παιζαμε Live καθημερινες κ 11 ανεβαιναμε κ μια χαρα πηγαινε το κολπο. Θεωρω οτι δεν αλλαξε ο κοσμος..η τσεπη του αλλαξε.

Ο πρωτος τομεας που χτυπησε η κριση ειναι ο πολιτισμος/διασκεδαση.

Πλεον εχει αρχισει κ κα χτυπαει κ αλλους τομεις..αλλα ο 1ος που αρχισε να κοβει καποιος που δεν εχει...ειναι η διασκεδαση του.

 

 

To οικονομικό είναι μεγάλο θέμα αλλά δεν είναι το μόνο. Όταν έχει κάποιος να ξυπνήσεις 6-7 το πρωί για να πάει για δουλειά, το live σε καθημερινή είναι απαγορευτικό. Ακόμα και χρήματα να είχε θα το σκευτόταν. 

 

Έχεις δίκιο που λές ότι η κρίση χτύπησε την διασκέδαση. Αλλά φοβάμαι ότι και οι παράγοντες του χώρου δεν το έχουν αντιληφθεί αυτό: ξέρω άτομα που αποφεύγουν live Κυριακές ή καθημερινές για αυτόν τον λόγο. Αν δεν βάλουμε πλάτη όλοι κοινό-μουσικοί-μαγαζιά δεν θα γίνει δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D'Ailleurs είπε

 

 

To οικονομικό είναι μεγάλο θέμα αλλά δεν είναι το μόνο. Όταν έχει κάποιος να ξυπνήσεις 6-7 το πρωί για να πάει για δουλειά, το live σε καθημερινή είναι απαγορευτικό. Ακόμα και χρήματα να είχε θα το σκευτόταν. 

 

Έχεις δίκιο που λές ότι η κρίση χτύπησε την διασκέδαση. Αλλά φοβάμαι ότι και οι παράγοντες του χώρου δεν το έχουν αντιληφθεί αυτό: ξέρω άτομα που αποφεύγουν live Κυριακές ή καθημερινές για αυτόν τον λόγο. Αν δεν βάλουμε πλάτη όλοι κοινό-μουσικοί-μαγαζιά δεν θα γίνει δουλειά. 

το εχουν αντιληφθει κ πολυ καλα μαλιστα.

Εδω πιστες προσπαθησαν να ξεκινησουν την Κυριακη στις 7 το απογευμα για να μην χασουν την μερα.

Ολα αυτα τα πειραματα πηγαν απατα.

Ο Ελληνας δεν διασκεδαζει{ετσι} στις 7 κ στις 8..εκτος κι αν ειναι  δωρεαν συναυλια σε καμια πλατεια σε εξωτερικο χωρο.

 

Και το 90  ειχε αυτος που λες να ξυπνησει στις 6..αλλα πηγαινε για ενα ποτακι στις 11 στο σταυρο του Νοτου τριτη βραδυ  να δει ενα Live. Εγω ετσι τα βιωσα κ ετσι τα θυμαμαι.

 

 

 Ενα αλλο ζητημα που σκεφτομαι ειναι το ηλικιακο...

Μηπως...γερναμε και οι αντοχες μας δεν ειναι πια αυτες που ηταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagelism είπε

Ενα αλλο ζητημα που σκεφτομαι ειναι το ηλικιακο...

Μηπως...γερναμε και οι αντοχες μας δεν ειναι πια αυτες που ηταν?

εγώ έχω παρατηρήσει το εξής:

επειδή ζω σε πόλη με μεγάλο ποσοστό φοιτητών αυτοί που είναι 18-20 θα βγουν σχεδόν κάθε μέρα-δεν θα πάνε σε μαγαζί με ποτό διότι το ποτό είναι ακριβ πλέον-θα πάνε σε τσιπουράδικο με 2 ευρω τσίπουρο και θα κάτσουν εκεί 4-5 ώρες με 2 τσίπουρα πχ. το τσιπουράδικο θα βάλει λάιβ αλλά θα δώσει χαμηλά μεροκάματα 15-20 ε ή μερικές φορές και τσάμπα και θα απασχολήσει αν όχι φοιτητές πιτσιρίκια, εγώ με τόσα λίγα δεν πάω πχ γτ δουλεύω επαγγελματικά κ πάω στο τριπλάσιο...

 

στα άλλα ειδών μαγαζιά που είναι κ αυτά με λάιβ αλλά πιο "κυριλέ" τσιπουράδικα-φαγάδικα θα πάει ο μεγάλος κόσμος που μπορεί να πληρώσει παραπάνω κ είναι πιο ακριβά εκεί μπορεί να υποστηρίξει αρχήστρα οπότε εκεί μπορώ να πάω κ γω να δουλέψω και υπάρχουν κ λαιβ καθημερινά και Π-Σ απλά ο κόσμος τρώει κ μετά διασκεδάζει καθημερινές 3 έχει ωράριο οπότε τέλος τα Π-Σ τραβάνε πιο πολύ.

 

η διασκέδαση δηλ πλέον έχει μεταλλαχτεί σε αυτό το είδος,

 

τώρα ένας 40 με 2 παιδιά που θέλει να σηκωθεί 6 γτ δουλευει σίγουρα δεν έχει την όρεξη που έχεις ένας φοιτητής 18-20 που θα πάει 6 για ύπνο- κ πέφτει κ παντόφλα- αλλά θα βγούνε κ οι 2 αν είναι να βγούνε απλά σε διαφορετικά ωράρια με πιάνεις τι εννοώ?

 

απλά δεν υπάρχει αυτό που υπήρχε πριν 20 χρόνια πριν 6ήμερα μπουζούκια μέχρι τις 6 το πρωί-τώρα τι διολα κανανε αυτοι που δουλευανε τοτε δεν ξέρω πως τα καταφέρνανε...😃😄

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου