Προς το περιεχόμενο

Προσομοίωση σαξοφωνου σε πετάλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ψάχνομαι το τελευταίο διάστημα για πετάλι κιθάρας με ήχο σαξοφωνου. Μπορεί κάποιος κάτοχος τέτοιου πεταλιου ή έστω γνώστης να με καθοδηγήσει? Έχω δοκιμάσει το EH Mel9 και δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Για να μη παρεξηγηθώ να τονίσω ότι δε έχω την απαίτηση να ακούγεται ίδιο με σαξόφωνο οκ απλά το Mel9 που ακούστηκε πολύ ψεύτικο. Είχα δει ένα live και ο κιθαρίστας είχε εξαιρετικό ήχο σαξοφωνου αλλά δεν κατάφερα να δω ποιο πετάλι ήταν. 

Την βοήθειά σας κύριοι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα φορουμ πετυχα το παρακατω. Τσεκαρε το, διοτι εχει μια λογικη.

 

Use an octave pedal, or an octave-fuzz. Playing higher notes with the octave down blended in gives you a really thick, almost sax like quality to your sound. Obviously it won't sound exactly like a sax, but it's closer!

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σε ενα φορουμ πετυχα το παρακατω. Τσεκαρε το, διοτι εχει μια λογικη.

 

 

 

Έχει λογική αλλά θα προτιμούσα σε κάτι πιο fixed αν με καταλαβαίνεις. Ευχαριστώ για την απάντηση 

 

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Για guitar synth ψάχνεις ουσιαστικά.

Έχεις κάποιο στο μυαλό σου? 

Έχω το Superego plus(δεν είναι τόσο ευέλικτο όσο αλλά synth αλλά οκ) και δεν μπορώ να καταφέρω κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Jazzombie είπε

Είχα δει ένα live και ο κιθαρίστας είχε εξαιρετικό ήχο σαξοφωνου αλλά δεν κατάφερα να δω ποιο πετάλι ήταν. 

Eίσαι σίγουρος ότι ήταν πετάλι? μήπως είχε κάποια midi πεταλιέρα (guitar synth βασικά)? Roland GR33, GR55, GR20?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Eίσαι σίγουρος ότι ήταν πετάλι? μήπως είχε κάποια midi πεταλιέρα (guitar synth βασικά)? Roland GR33, GR55, GR20?

 

 

Καταπληκτικό έτσι?? Ναι τέτοιο ήχο είχε ακριβώς αλλά όντως δε κατάφερα να δω τι ήταν. Πολύ πιθανό να ήταν κάποιο synth 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τύχη με αυτούς τους διαόλους..

 

Οχι οτι δεν γίνεται, γίνεται και παραγίνεται, αλλα θέλει εκτος από το εφε και τον μαγνητη να εχεις απιστευτα καθαρο παίξιμο με τελειο muting, τρέχα γύρευε δηλαδή..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Καλη τύχη με αυτούς τους διαόλους..

 

Οχι οτι δεν γίνεται, γίνεται και παραγίνεται, αλλα θέλει εκτος από το εφε και τον μαγνητη να εχεις απιστευτα καθαρο παίξιμο με τελειο muting, τρέχα γύρευε δηλαδή..

Στο τεχνικό κομμάτι δεν έχω κάποιο πρόβλημα, palm muting κλπ το θέμα είναι να πλησιάσω προς τα εκεί ηχητικά και μετά θα τη βρω την άκρη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Παλιότερα ο the Genius loci ειχε γράψει ένα αρθρο για ολα αυτα, αλλα δεν μπορω να το βρω, το αναφερω μήπως το θυμηθεί κανείς άλλος και το στείλει. Θα σου λύσει όλες τις απορίες!

Παντως αλλαζει πολυ το παιζεις, δεν συγχορούνται τα λαθη, το ειχα, το δοκίμασα πολλους μήνες (roland gr 20 + gk3) και κώλοσα να βγω λαηβ με αυτό

Επεξεργασμένο από Miltos23

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Miltos23 είπε

Παλιότερα ο the Genius loci ειχε γράψει ένα αρθρο για ολα αυτα, αλλα δεν μπορω να το βρω, το αναφερω μήπως το θυμηθεί κανείς άλλος και το στείλει. Θα σου λύσει όλες τις απορίες!

Παντως αλλαζει πολυ το παιζεις, δεν συγχορούνται τα λαθη, το ειχα, το δοκίμασα πολλους μήνες (roland gr 20 + gk3) και κώλοσα να βγω λαηβ με αυτό

Σε καταλαβαίνω φίλε μου, αλλά ξέρεις πως είναι αυτά. Μου έχει καρφωθεί η ιδέα από πέρσι και γενικά με τα σχήματα που παίζω πειραματιζομαι πάντα και αυτό μου έχει κάνει πραγματικό κλικ δεν είναι κάτι επιπόλαιο (όλοι οι κιθαρίστες gadgetακηδες είμαστε παραδεχτείτε το) και θέλω να το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου