Προς το περιεχόμενο

REC στο κινητό.


Mondegreen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να μου πει αν κάποιος γνωρίζει, κάποιο τρόπο έτσι ώστε να γράφω στο κινητό καλύτερο ήχο, (όχι μικρόφωνα τύπου videomicro)
είτε γκατζετακι ή κάποιο καλώδιο που να το συνδέεις στην κάρτα ήχου . Θέλω απλά να έχω καλύτερο ήχο,
χωρίς να μπαίνω στη διαδικασία να κάνω sync και edit στα προγράμματα.
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πάρεις ποιοτικό σήμα εγγραφής θα πρέπει να υπάρχει line/aux input, συνήθως minijack stereo οπότε θα πρέπει να βρεις μάρκα κινητού η οποία να διαθέτει τέτοια είσοδο, free gadget εγγραφής υπάρχουν άφθονα πέραν του εργοστασιακού.

 

όσο η εγγραφή στηρίζεται στο μικρόφωνο του κινητού μη περιμένεις κάτι ιδιαίτερο.

 

το καλώδιο που χρειάζεσαι λέγεται RCA to minijack, αν υπάρχει έξοδος καρφί 1/4" μπορείς να βάλεις αντάπτορες RCA to 1/4" jack.

 

rca.jpg

61o7TxuA87L._SX425_.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stavros_d80 said:

free gadget εγγραφής υπάρχουν άφθονα πέραν του εργοστασιακού.

Τι εννοεις εδω?

 

 

1 hour ago, stavros_d80 said:

όσο η εγγραφή στηρίζεται στο μικρόφωνο του κινητού μη περιμένεις κάτι ιδιαίτερο.

Ίσως δεν έγινα κατανοητός,
Η πηγή θα είναι το κινητό. Δηλαδή έχω, Κιθάρα - - > κάρτα ήχου - - > κινητό.
Έτσι ώστε όταν βγάλω ένα βίντεο να γράφει ήχο απο την κάρτα, δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό, γιαυτό και ρωτάω.
Η κάρτα μου είναι μια focusrite 2i4 2nd gen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, AngelosPp είπε

Η πηγή θα είναι το κινητό. Δηλαδή έχω, Κιθάρα - - > κάρτα ήχου - - > κινητό

έτσι όπως το γράφεις δεν είναι πηγή το κινητό πηγή είναι η κιθάρα, το κινητό είναι το μέσο ηχογράφησης? ως εδώ καλά?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λαθος μου. το οργανο. 
νομιζω πως θελω trrs συνδεση.
η κατι τετοιο.
https://www.thomann.de/gb/ik_multimedia_irig_2.htm?sid=4310341e8789387a9a0b594b1ff250bf#bewertung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πίσω μέρος της κάρτας σου υπάρχουν 4 έξοδοι 1-4 που ονομάζονται Line Outpouts Unbalanced. Το άσπρο είναι για το Left το κόκκινο για το Right chanel.

 

Χρησιμοποιώντας το καλώδιο που σου έδειξα και συνδέοντας την 1&2 έχεις ποιοτικό-αναλογικό σήμα στο ότι παίρνει η κάρτα ήχου (οτιδήποτε κιθάρα, μικρόφωνο κτλ) αυτό από εκεί μπορείς να το στείλεις όπου θες (κυριολεκτικά όπου θες... και στον δρόμο στο απέναντι διαμέρισμα)

 

για να το στείλεις όμως θα πρέπει να υπάρχει και η ανάλογη είσοδος γιαυτό σου είπα ότι χρειάζεσαι minijack. αν πχ θες να το στείλεις σε μια συσκευή εγγραφής όπως ένα mp3 recorder μπορεί να έχει εισόδους RCA σαν αυτούς που έχει δηλ η κάρτα σου οπότε δεν χρειάζεσαι RCA σε minijack καλώδιο αλλά RCA σε RCA ή αν έχει καρφί δεν χρειάζεσαι καθόλου RCA ή minijack απλά καρφί σε καρφί.

 

Κατάλαβες ως εδώ?

 

τώρα για να γράψεις σε κινητό ΗΧΟ χρειάζεσαι αυτά που σου είπα στη απάντηση 1.

 

το VIDEO είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο θα πρέπει να γράψεις video και να παίρνεις ήχο από την κάρτα, αυτό θα πρέπει να γίνει μετά export και sync στο πι-σι/μακ οπότε γράψε κατευθείαν στο πι-σι/μακ και άσε το κινητό ήσυχο...😎

 

 

scar2i42nd5-800x600.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που πιστεύω ότι χρειάζεται μετά την έξοδο της κάρτας Line Outpouts Unbalanced είναι αντάπτορας σε trrs αν δε κάνω λάθος. Δηλαδή το rca σε minijack τύπου trrs και οχι trs. Χωρίς trrs δε δουλεύει.
2225_Rode-SC7-Master-4.jpg

ή αυτό τον αντάπτορα

https://www.thomann.de/gb/rode_sc4.htm?offid=1&affid=355

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TRS ειναι το καλωδιο που παρεθεσες.
Στην εισοδο του κινητου.
για να γραψεις ηχο σε κινητο νομιζω πρεπει να ειναι trrs .
αν εννοεις και εσυ αυτο.
δεν ειμαι 100% σιγουρος Σταυρο.
γιαυτο και ρωταω.
αυτο που λες το ειχα δοκιμασει. Δε δουλεψε. 
το κινητο εγραφε παλι απ το δικο του Mic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου