Προς το περιεχόμενο

Synth demos που σας εξέπληξαν/ενέπνευσαν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Σύντροφοι 😀

Είναι συνήθειά μου ανά καιρούς να βλέπω και να ακούω διάφορα synth demos (hardware-software) είτε σε βίντεο είτε σε αούντιο μορφή.

 Όπως όλοι μας και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε.

 Είναι όμως κάποια που τα ξεχωρίζω γιατί είτε με ενέπνευσαν  να ποθώ-αγοράσω εξοπλισμό, είτε γιατί με άγγιξαν σαν το impulse, δηλαδή

πέραν του ενδιαφέροντος μου άνοιξαν τους ορίζοντες δίνοντας μου νέες ιδέες για την δημιουργία και εκτέλεση μουσικής, τον προγραμματισμό,

 την διαμόρφωση ήχου και τα λοιπά.

 

 Μου ήρθε λοιπόν βλέποντας όντως τυχαία ένα ανάλογο βίντεο πριν από λίγο να ανοίξω ένα θέμα για να μοιραστούμε/ποστάρουμε εμείς οι πληκτράδες/μπλιμπλικάδες/

προγραμματιστες/περφόρμερ κλπ. κλπ. ανάλογο υλικό είτε για παρακολούθηση/ακρόαση και γιατί όχι αν προκύψει, για συζήτηση.

 

 Ξεκινάω με μερικά που ακριβώς με σημάδεψαν ανά καιρούς.

 

 Ένα επίσημο demo του V-Synth που μαζί με κάποια audio demo ενός περιοδικού με είχαν τρελάνει τότε.

 Χάρηκα πολύ όταν το βρήκα ανεβασμένο και στο youtube, γιατί το είχα βρει από άλλη πηγή τότε.

 

 

 Ένα παλιό demo του korg karma που επίσης με είχε τρελάνει κυρίως λόγω της παρουσίασης της τεχνολογίας karma.

 

 

 Eνα demo που μου ξύπνησε πολλές μνήμες και νοσταλγία γιατί ασχολιόμουν με την amiga και το octamed για μουσική

και δυστυχώς ότι υλικό είχα γράψει (και δεν τράβαγα και βιντεο τοτε γιατι δεν ήταν της μόδας) σε κάτι κασσέτες απωλέσθη πριν πολλά χρόνια σε μετακόμιση 😞 Πραγματικά θα

ήθελα να με δείρω για αυτή μου την αμέλεια. χαχααχαχαχχαχχαχαχ Ευτυχώς η τεχνολογία με τους emulator μου έδωσε τη δυνατότητα να έχω virtual

την amiga και το πρόγραμμα αλλά δεν έχω ασχοληθεί μαζί του, γιατί διαθέτω άλλα μέσα, αλλά έστω για ψυχολογικούς λόγους υπάρχει στο απόθεμα

άμα μου τη βαρέσει κάποια στιγμή να ασχοληθώ πάλι να θυμηθώ τα νιάτα μου.

 

 

 

 Ένα demo του αγαπημένου μου 01/w που είχα για λίγα λιγο στην κατοχή μου παλιά και ήταν πολύ ωραίο.

 

 

 

 Θα μπορούσα να βάλω κι άλλα, αλλά αυτά αντικατοπτρίζουν σε προσωπικό επίπεδο αυτό που ανέφερα πιο πάνω. (Καθοριστικό Θαυμασμό/Έμπνευση/Επιθυμία)

 

 Εσάς? Ποιά είναι τα αγαπημένα σας demo?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν έχω πάρει ποτέ gear μόνο από demo πάντα δοκίμαζα σε εκθέσεις, τα λίγα που δεν μπόρεσα να βρω να δοκιμάσω είχε γίνει λεπτομερής έρευνα σε youtube & manuals.

 

θα μπορούσα να ξεχωρίσω πάντως 4 video που μ'άρεσαν πολύ:

 

 

 

 

  • Like 2

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, odis13 είπε

Εμενα μου ειχε μεινει αυτο παντως. 
 

 

 

Τωρα που το σκεφτομαι ισως να μην εχω δει και καποιο αλλο synth demo.

Εγώ τον έχω δει live αυτόν που κάνει την επίδειξη, έχω πει την ιστορία παλαιότερα.

 Είναι μέρος των παιδικών μου αναμνήσεων ο άνθρωπος αυτός γιατί η μάνα μου δούλευε τότες πριν γίνει ΔΥ σε απέναντι μαγαζί με όργανα και πέρναγα αρκετό χρόνο μικρός πηγαίνοντας απέναντι για να δω τον δω να παίζει και εγώ να ονειρεύμαι.

 Εγώ έπαιζα πιάνο τότε αλλά μέσα μου φάνταζε σαν θεός με αυτά που έκανε με τα ensoniq και είπα, μια μέρα θα παίζω και θα προγραμματίζω σαν αυτόν. Και το ΕΚΑΝΑ μιαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχα Γι αυτό είμαι ο Πρωταθλητής μιαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Ξεχνάω το όνομά του. Μουτο είχε θυμίσει ο κ @Μανώλης Χναράκης αλλά πάλι το ξέχασα. Έχω αρχίσει και ξεχνάω, γεράματα. Εδώ αρχίζω να ξεχνάω τις βασικές αρχές του ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΥ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 ΡΕΣΠΕΚΤ !!!!!!!!!!

 

 Και ο ζουγανέλης πληκτράρα είναι και το σκέτς πολύ ωραίο.

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 λεπτά πριν, Konstantinos Dritsas είπε

Μουτο είχε θυμίσει ο κ @Μανώλης Χναράκης αλλά πάλι το ξέχασα.

Νίκος Σανιός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου