Προς το περιεχόμενο

Funny stuff


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/11/2019 στις 1:12 ΠΜ, Stoyo είπε

75237580_1348447405305848_3327731581379936256_n.jpg

 

Κοίταξε να δεις, η πιθανότητα να πατήσεις λάθος νότα και να τύχει να ανήκει στην τρίφωνη συγχορδία που έπρεπε να έχεις παίξει κανονικά (άρα, μια χαρά μάγκας βγαίνεις και σε αναστροφή άμα λάχει :-) ) είναι:

p = 3 / 12 = 0,25 ή 25%

 

Αν υπολογίσουμε και τις νότες κατά λάθος που σχηματίζουν συγχορδία εβδόμης (συνήθως μια χαρά ακούγεται κι αυτή και θα το παίξεις και τζαζμαν) έχουμε:

p = 2 / 12 = 0,166 ή 17%

 

Αν βάλουμε και τα κλάστερ μέσα (ε, τί να κάνουμε, σου ήρθε να πετάξεις και μια υπερμοντέρνα πινελιά στην αρμονία), τότε έχουμε ακόμη:

p = 2 / 12 = 0,166 ή 17%

 

Δηλαδή έχεις 42% πιθανότητα να παίξεις τελείως λάθος νότα και να ακουστείς μια χαρά!

Επίσης, έχεις 59% πιθανότητα να παίξεις τελείως λάθος νότα και να μην μπορεί κανείς να σου πει τίποτα..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2021 στις 12:48 ΠΜ, fusiongtr είπε

Ένα από τα bitcoin wallets που έχω από παλιά, είναι το Xapo, το οποίο έχει γίνει πια μόνο mobile wallet.

Εγώ δεν έχω smartphone, και έτσι δανείζομαι αυτό της μάνας μου για τις συναλλαγές με το Xapo.

Κάποια στιγμή λοιπόν (αργά το βράδυ), έκανα κάποια συναλλαγή, και μετά έδωσα το τηλέφωνο στην μάνα μου, που είχε ξαπλώσει, ξεχνώντας ότι θα μου έστελναν στο τηλέφωνο μήνυμα επιβεβαίωσης.

Δεν περνάει κανένα μισάωρο, σηκώνεται η μάνα μου κάτασπρη σαν το φάντασμα, και έρχεται στο δωμάτιο με το τηλέφωνο στο χέρι.

 

"Για κοίτα παιδί μου τι είναι αυτό? Μου ήρθε ένα μήνυμα απ' τον Χάρο" μου λέει .....

 

Έπεσα κάτω από τα γέλια.

 

 

But Bitcoin, Bitcoin fixes thi... oh wait

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου