Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω τα λάθη στην φωνή μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gutter είπε

 

Δεν είσαι χάλια στη φωνή, κανείς δεν ξεκίνησε τέλειος, απλά θέλει σταθερά πολλή δουλειά.

Με όλο το σεβασμό, πες στα φιλαράκια να παίξουν καμιά κουταμάρα στο πλειστέϊσον που δε θελει καθόλου ταλέντο και να μην ασχολούνται με ικανότητες που δε θα κατανοήσουν, ούτε αποκτήσουν ποτέ τους. Απλά εσύ μη σπαταλάς το χρόνο σου με ανούσια πράγματα. 

Προσπάθησε στο κομμάτι που δουλεύεις να παίξεις τη μελωδία και να τραγουδήσεις επάνω νότα νότα, φθόγγο-φθόγγο, όχι με συγχορδίες. Με ένα γρήγορο google search βρήκα  https://musescore.com/user/29825855/scores/5271114  (υποθέτω πως ξέρεις να διαβάζεις λόγω ωδείου ). Δουλεψέ τα έτσι για να έχεις μία σταθερά στο που πατάς, αν σου είναι πιο ευκολο στο πιάνο χρησιμοποίησέ το, όπου αισθάνεσαι πιο άνετα.

Ναι αυτό σκέφτηκα να το κάνω! Και να μην έχω τις νότες μπορώ να ακούσω το τραγούδι και να τις γράψω. Αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που πήγαινα ωδείο (ποτέ δεν τελείωσα, δεν έχω αρμονία) αλλά κάτι θυμάμαι. Δεν έχω πλήκτρα... Αλλά και η κιθάρα κάνει την δουλειά της.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stavros_d80 είπε

διότι εδώ δεν φαίνεται ούτε διάφραγμα, ανάσες, αρθρώσεις κτλ η φωνητική-ορθοφωνία δεν είναι μόνο να πατάς στον τόνο είναι και άλλα πράγματα τα οποία έρχονται με αξάσκηση με τον καιρό.

 

Όχι δεν είναι μόνο ο τόνος άλλα δεν είναι επί του παρόντος να αναλύθει. Ένα είναι το μέγιστο βιβλίο και αυτό θέλει αρκετό χρόνο και επιμονή - "Αγωγή του λόγου" - του Νίκου Παπακωνσταντίνου και συγκεκριμένο τρόπο. Εκεί λύνονται όλα. Να είναι καλά ο δάσκαλός μου που μου άνοιξε τα μάτια και τα αυτιά. Εξασκήθηκα 2,5 χρόνια πάνω σε αυτό το βιβλίο

15 ώρες πριν, stavros_d80 είπε

 ξεκίνα κάνοντας μόνο δεύτερες και σιγά σιγά θα τον βρεις το δρόμο....

 

Μία διευκρίνιση, η ταυτοφωνία δεν είναι δεύτερη, είναι ίδια νότα. Μία οκτάβα επάνω ή κάτω ή ίδια νότα, αν αύτο εννοείς.

Δεύτερη φωνή είναι κυριώς το τραγουδισμα διαστήματος μίας τρίτης πχ ΝΤΟ-ΜΙ , ΦΑ-ΛΑ, ή ανεστραμμένη, ΜΙ-ΝΤΟ δηλαδή 6η. Αλλού είναι 5η κοκ. Αλλά η ταυτοφωνία δεν είναι δεύτερη. Δεν ξεκινάς έτσι απλά να τραγουδάς 2ες, αυτό και αν θέλει χρόνο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασκήσεις που κάνω τώρα είναι κυρίως κλίμακες και οκταβες για να μάθω να αλλάζω από χαμηλές σε ψηλές νότες απευθείας. Κάτι ακόμα που δουλεύω αλλά δεν ξέρω άσκηση κάνω ότι μου κατέβει, είναι να μάθω να ανεβαίνω μια οκταβα πάνω με συνεχόμενο τροπο περνώντας από όλες τις ενδιάμεσες νότες. Δεν μπορώ να το κάνω όμως, φαλτσάρω πάρα πολύ και δεν είμαι σίγουρος πως να το δουλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός αλλά πιστεύω ότι η φωνή σου και το σημαντικότερο το αυτί σου, είναι μια χαρά.

Δοκίμασε να τραγουδήσεις κάτι χωρίς να παίζεις κιθάρα γιατί εμένα τουλάχιστον η απόδοσή μου είναι πολύ καλύτερη όταν επικεντρώνομαι στο τραγούδι.

Η φωνή σου χρειάζεται απλά αυτοπεποίθηση, κάτι που μου είπε ένας φίλος τραγουδιστής και με βοήθησε είναι να βγάζω λιγότερο αέρα.

Η αίσθηση μου είναι ότι μπορείς να τραγουδήσεις πάρα πολύ καλά.

Γενικά δεν είναι όλοι οι τραγουδιστές για όλα τα τραγούδια, σε κάποια θα είσαι χάλια και σε κάποια θεός.

Ξαναπροσπάθησε με κάποιο έτοιμο τράκ για να σε ακούσουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gutter είπε

Μία οκτάβα επάνω ή κάτω ή ίδια νότα, αν αύτο εννοείς.

νόμιζα ότι έχει καμια μπάντα το παλλικάρι και παίζει κιθάρα και παίζουν κανονικά σε μαγαζιά οπότε εννοούσα δεύτερες στον lead singer αλλά αυτός τραγουδάει μόνο στο μπάνιο....😄😂😄

 

 

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, panorios είπε

Ξαναπροσπάθησε με κάποιο έτοιμο τράκ για να σε ακούσουμε.

Τι εννοείς έτοιμο τρακ; Να δοκιμάσω την πριγκιπέσσα που είναι και παραδοσιακό αλλά και χαμηλό σε τόνο; αν άκουσες μόνο το αρχικό, έχω κάνει και ένα ποστ που τραγουδάω την αρχή από το shallow της Lady Gaga και του Bradley Cooper.

 

44 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

νόμιζα ότι έχει καμια μπάντα το παλλικάρι και παίζει κιθάρα και παίζουν κανονικά σε μαγαζιά οπότε εννοούσα δεύτερες στον lead singer αλλά αυτός τραγουδάει μόνο στο μπάνιο....😄😂😄

 

 

😂 Ναι στο μπάνιο τραγουδάω. Μου αρέσει πάντως πάρα πολύ, γενικά η μουσική. Κρίμα που διάλεξα λάθος προσανατολισμό, έπρεπε να επιλέξω την μουσική... Πήγαινα ωδείο αλλά τα παράτησα για τις πανελλήνιες. Δεν λέω είμαι σε Πολυτεχνείο αλλά πιστεύω αν έμενα στην μουσική θα ήταν καλύτερα...

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Κρίμα που διάλεξα λάθος προσανατολισμό

Μπορείς να τα κάνεις και τα 2 και σπουδές και μουσική, η μουσική πλέον δεν μπορεί να σε αποκαταστήσει οικονομικά μόνο με 2ήμερα οι πιο πολλοί έχουν και μια "κανονική" πρωινή δουλειά.... έτσι όπως πάει θα πιάσουμε και 3η... τεσπα

 

μην απογοητεύεσαι μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και μη μένεις σπίτι, βγες έξω σε μαγαζιά θεσ/νικη και βρες άτομα και παίξε, οι πιο πολλοί φοιτητές που ξέρω δουλεύουν τουλάχιστο 1-2 φορές τη βδομάδα σε τσιπουράδικα, λαιβάδικα κτλ μη κολλάς στο τεχνικό θέμα φωνητικής με 2 λαιβάκια τη βδομάδα θα κάνεις μεγάλη πρόοδο και θα μάθεις πως να επικοινωνείς με κόσμο.

 

 

  • Like 2

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προσπαθώ να τραγουδήσω ,να εδώ την Τίνα. 

d0841667-ec7f-48fc-97f6-0c43813173a6.mp3

Πες τραγούδια αδερφέ να σε ακούσουμε!

  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Κουφη Λεοπαρδαλη είπε

Και εγώ προσπαθώ να τραγουδήσω ,να εδώ την Τίνα. 

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


d0841667-ec7f-48fc-97f6-0c43813173a6.mp3 112 kB · 5 downloads

 

 

 

Πες τραγούδια αδερφέ να σε ακούσουμε!

 

Είσαι προχωρημένος, έχω δουλειά μέχρι να φτάσω σε αυτό το σημείο 😝

Και αυτό θέλει μια ερώτηση τώρα. Τι είναι αυτό που χαρακτηρίζει το πως τραγουδάς; Δηλαδή η διαφορά από εμένα ποια είναι; Καταλαβαίνω ότι ακούγεσαι καλύτερα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που κάνεις και ακούγεσαι έτσι. Πραγματικά είναι φοβερό.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μου βγήκε πιο αξιοπρεπές απ'οτι συνήθως. Συνήθως είμαι άχρηστος. Αυτό είναι το θέμα να εξασκηθουμε να βγάλουμε τον καλό εαυτό πρώτα στο 70 μετά 80 μετά 90+% αν ήτει δυνατόν.

  • Like 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου