Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω τα λάθη στην φωνή μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

 

Προσπαθώ να μάθω να τραγουδάω μόνος μου κάνοντας διάφορες ασκήσεις που βρήσκω στο ίντερνετ αλλά έχω κάποια θέματα που δεν μπορώ να τα καταλάβω.

 

Το σημαντικότερο είναι ότι στις ψηλές νότες αλλάζει κάπως η φωνή μου και δεν ξέρω γιατί. Ακούω αντρικές φωνές που τραγουδάνε σε ψηλές νότες αλλά δεν χάνουν αυτήν την αντρική χροιά, ενώ εγώ ακούγομαι σαν κοριτσάκι 😛 

 

Επίσης βρήκα κάτι που ονομάζετε voice straining και νομίζω ότι έxω αυτό το πρόβλημα. Δεν νιώθω γενικά να ζορίζομαι σε αυτό το εύρος που θα ακούσετε παρακάτω αλλά μπορεί να είναι και αυτός ο λόγος που αλλάζει η φωνή μου τόσο.

 

Έβαλα μια ηχογράφηση στα αρχεία κάτω που τραγουδάω την κλίμακα του ντο στο κλειδί του σολ μέχρι την δεύτερη λα και η χαμηλότερη νότα είναι η φα. Καταρχάς μπορείτε να μου πείτε αν πιάνω τις νότες (Αν και το έχω δει με το κουρδιστήρι, ποτέ δεν μπορώ να τις πιάσω νταν ακριβώς.); Και ότι άλλο λάθος κάνω;

 

Ευχαριστώ.

30 Μαΐ, 17.52.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούω άτι λάθος ή φάλτσο, μια χαρά μου ακούγεται ότι πατάς στις νότες αλλά δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει από αυτό το δείγμα αντιπροσωπευτικά τη φωνή σου. 

 

αν μπορείς ανέβασε ένα κλιπ με κάποιο κόβερ γνωστό ολοκληρωμένο διότι εδώ δεν φαίνεται ούτε διάφραγμα, ανάσες, αρθρώσεις κτλ η φωνητική-ορθοφωνία δεν είναι μόνο να πατάς στον τόνο είναι και άλλα πράγματα τα οποία έρχονται με αξάσκηση με τον καιρό.

 

όπως κάθε μουσικό όργανο θέλει και αυτό το χρόνο του.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχην εισαι σωστος τονικα.

Ο λογος που αλλαζει η φωνη στα ψηλα, ειναι οτι τραγουδας με "ψευτικη φωνη", κοινως "φαλτσετο". Δεν ειναι λαθος, αλλα εχει αυτο το αποτελεσμα.

 

Για να βγαλεις ψηλες νοτες χωρις να αλλαξει η χροια, πρεπει να δουλεψεις αρκετα και να χρησιμοποιεις τα καταλληλα ηχεια του σωματος σου ωστε να βγει ο σωστος ηχος. Το διαφραγμα θα πρεπει να δουλευει υπερωριες.

 

Θελει πολυμηνη δουλεια για να βγαλεις σωστο ηχο, οπως τον θες (για να βγαλεις τα μεγιστα που διδει το σωμα σου εννοω).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stavros_d80 είπε

αν μπορείς ανέβασε ένα κλιπ με κάποιο κόβερ γνωστό ολοκληρωμένο διότι εδώ δεν φαίνεται ούτε διάφραγμα, ανάσες, αρθρώσεις κτλ η φωνητική-ορθοφωνία δεν είναι μόνο να πατάς στον τόνο είναι και άλλα πράγματα τα οποία έρχονται με αξάσκηση με τον καιρό.

 

όπως κάθε μουσικό όργανο θέλει και αυτό το χρόνο του.

 

 

Δεν μπορώ να τραγουδήσω τραγούδια 😛 Ακόμα δυσκολεύμαι πολύ όταν χρησιμοποιώ λόγια, δεν μπορώ να σκέφτομαι τον τόνο αλλά και την λέξη που πρέπει να πω ταυτόχρονα. Επίσης δεν μπορώ να τραγουδήσω αν δεν παίζονται και η βασικές συχορδίες από το τραγούδι σε κάποιο όργανο γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως να φτάσω ακριβώς την νότα. Επίσης για αναπνοές και τα υπόλοιπα που λες ακόμα δεν ξέρω καν να τα χειρίζομαι σωστά, είμαι νέος ακόμα και έχω δουλειά. Ειδικά οι αναπνοές σίγουρα είναι πρόβλημα αυτήν την στγμή, δεν ξέρω να τις διαχειρίζομαι σωστά.

 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Κατ' αρχην εισαι σωστος τονικα.

Ο λογος που αλλαζει η φωνη στα ψηλα, ειναι οτι τραγουδας με "ψευτικη φωνη", κοινως "φαλτσετο". Δεν ειναι λαθος, αλλα εχει αυτο το αποτελεσμα.

 

Για να βγαλεις ψηλες νοτες χωρις να αλλαξει η χροια, πρεπει να δουλεψεις αρκετα και να χρησιμοποιεις τα καταλληλα ηχεια του σωματος σου ωστε να βγει ο σωστος ηχος. Το διαφραγμα θα πρεπει να δουλευει υπερωριες.

 

Θελει πολυμηνη δουλεια για να βγαλεις σωστο ηχο, οπως τον θες (για να βγαλεις τα μεγιστα που διδει το σωμα σου εννοω).

 

 

Θα το ψάξω αυτό! Έχω δει αρκετά βίντεο για το διαφραγμα αλλά ακόμη προσπαθώ να καταλάβω ακριβώς τι πρέπει να νιώσω και πως να το χειριστω σωστά.

 

Έχω σίγουρα δουλειά ακόμα αλλά βελτιώθηκα σίγουρα. Γενικά είμαι παρα πολυ χάλια στην φωνή ,πολλοί φίλοι μου μου λέγανε δεν κάνεις για φωνή μόνο για κιθάρα ενώ άλλοι μου λέγανε ότι πρέπει να έχεις ταλέντο για να τραγουδίσεις. Αυτό μου την δίνει λίγο γιατί θέλω να μάθω να τραγουδάω, όχι να γίνω φωνάρα απλώς να μάθω να τραγουδάω στις βασικές περιοχές (Πρώτες 2 οκτάβες στο κλειδί του σολ μια χάρα μου κάνουν 😛).

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το "ταλεντο" ειναι μια πολυ υπερτιμημενη λεξη. Πρακτικα, εφοσον δεν εχεις "ανατομικα" προβληματα και οι νοτες σου βγαινουν κανονικα, και το αυτι δουλευει σωστα, τοτε να ξερεις οτι δεν υπαρχει ταβανι στο που μπορεις να φτασεις. Ειναι καθαρα στο χερι σου και στο ποσο θα δουλεψεις.

 

Μεσω ιντερνετ, μη περιμενεις πολλα, καθως η φωνη ειναι θεμα feel να τη μαθεις. Βρες δασκαλο και ξεκινα, εαν εχεις τη δυνατοτητα. 

Μονος σου, θα σου παρει μηνες/χρονια να αναπτυχθεις οπως φσνταζεσαι. Φυσικα, η διαφορα θα ειναι εμφανης μερα με τη μερα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το κλειδί είναι να κάνεις λάιβ σε εβδομαδιαία βάση.

 

δεν ξέρω σε ποιο χώρο κινείσαι μουσικά (ξένο-ποπ-ροκ-έντεχνο-λαικό κτλ) αλλά μαθαίνεις πολλά επάνω στη σκηνή. ξεκίνα κάνοντας μόνο δεύτερες και σιγά σιγά θα τον βρεις το δρόμο....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

Πιστεύω το κλειδί είναι να κάνεις λάιβ σε εβδομαδιαία βάση.

 

δεν ξέρω σε ποιο χώρο κινείσαι μουσικά (ξένο-ποπ-ροκ-έντεχνο-λαικό κτλ) αλλά μαθαίνεις πολλά επάνω στη σκηνή. ξεκίνα κάνοντας μόνο δεύτερες και σιγά σιγά θα τον βρεις το δρόμο....

 Όλα τα είδη μουσικής μου αρέσουν. Όταν λες λάιβ, τι εννοείς; 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Δεν μπορώ να τραγουδήσω τραγούδια 😛 Ακόμα δυσκολεύμαι πολύ όταν χρησιμοποιώ λόγια, δεν μπορώ να σκέφτομαι τον τόνο αλλά και την λέξη που πρέπει να πω ταυτόχρονα.

 

Δεν ξέρω πολλά,αλλά ας πω κι εγώ κάτι. Έχεις δοκιμάσει αυτό που λες τυχαίους φθόγγους σαν να τραγουδάς; Μπορείς να το βρεις σαν scating/jazz scating στα ξένα (εγώ δεν μπορώ να κάνω την προφορά :D). Αφού παίζεις κιθάρα, ένα που μου άρεσε να «τραγουδάω» ήταν η μουσική του terry scott taylor από ένα παιχνίδι, το the neverhood, τα λόγια είναι «όι-ντόι-ντόυου» κι άλλοι αστείοι ήχοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Βραδύπους είπε

 

Δεν ξέρω πολλά,αλλά ας πω κι εγώ κάτι. Έχεις δοκιμάσει αυτό που λες τυχαίους φθόγγους σαν να τραγουδάς; Μπορείς να το βρεις σαν scating/jazz scating στα ξένα (εγώ δεν μπορώ να κάνω την προφορά 😄). Αφού παίζεις κιθάρα, ένα που μου άρεσε να «τραγουδάω» ήταν η μουσική του terry scott taylor από ένα παιχνίδι, το the neverhood, τα λόγια είναι «όι-ντόι-ντόυου» κι άλλοι αστείοι ήχοι.

 

 
 

 Η αλήθεια ειναι ότι τρέπομαι και λίγο 😛 Τέλος πάντων, ηχογράφησα την αρχή από αυτό

 

Ένα από τα προβλήματα που εντοπίζω σίγουρα είναι ότι ακούγομαι κάπως "φλόρικα". Γενικά δεν έχω τόσο ψηλή φωνή, αλλά όταν τραγουδάω αλλάζει λίγο. Θέλω να ακούγομαι λίγο ποιο "αντρίκια". Ελπίζω να φτιάξει αυτό. Επίσης δυσκολεύομαι αρκετά όταν παίζω κιθάρα και τραγουδάω. Επίσης σίγουρα δεν το τραγουδάω ακριβώς όπως αυτός στο βίντεο, σε κάποια σημεία μπορεί να χρησιμοποιώ άλλες νότες.

 

Αν μπορείτε, ακούστε το και πείτε μου σε τι να εστιάσω και τη να δουλέψω περισσότερο.

30 Μαΐ, 21.54.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τραγουδας.

Μολις δουλεψεις λιγο με τη φωνη σου, θα παρατηρησεις οτι η χροια της θα ειναι ακριβως η ιδια με τη τη χροια της φωνης σου, κατα την ομιλια. 

Εαν και η ομιλια σου δεν ειναι "αντρικια" μην περιμενεις στο τραγουδι κατι διαφορετικο.

Οπως και να 'χει, δεν ειναι κατι το αρνητικο.

 

Ποσων ετων εισαι?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου