Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω τα λάθη στην φωνή μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Μια χαρα τραγουδας.

Μολις δουλεψεις λιγο με τη φωνη σου, θα παρατηρησεις οτι η χροια της θα ειναι ακριβως η ιδια με τη τη χροια της φωνης σου, κατα την ομιλια. 

Εαν και η ομιλια σου δεν ειναι "αντρικια" μην περιμενεις στο τραγουδι κατι διαφορετικο.

Οπως και να 'χει, δεν ειναι κατι το αρνητικο.

 

Ποσων ετων εισαι?

23 είμαι. Ναι γενικά δεν έχω και τόσο βαριά φωνή, αλλά ούτε τόσο ψηλή όσο ακούγετε εδω, και το τραγούδι δεν ξεφεύγει καν από την δεύτερη μί στο κλειδί του σολ.

Επίσης για να πετύχω αυτό το αποτέλεσμα που ακούσατε έπρεπε να κάνω warm up με κλίμακες την φωνή μου όλη μέρα! Πρωτού κάνω warm up δεν μπορώ ούτε καν να πιάσω αυτές τις νότες και δεν είναι καν πολύ ψηλές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται ολη μερα ζεσταμα. Την καις τη φωνη σου, την κανεις φλατ και της στερεις το γρεζι/μεταλλο.

 

15-20 λεπτα αρκουν για ζεσταμα. Μαλακα, χωρις πιεση, κανε τις κλιμακες σου. Φροντισε να μαθεις να χρησιμοποιεις τον αερα και το διαφραγμα. 

 

Μην κανεις το λαθος, που εκανα εγω στην ηλικια σου, οπου τραγουδουσα 3-4 ωρες καθε μερα σπιτι και με λαθος τροπο. Ζημια και οχι καλο, γινεται. Η ξεκουραση της φωνης ειναι σημαντικοτερο απ' οτι η εκγυμναση της, για να αποδοσεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν χρειαζεται ολη μερα ζεσταμα. Την καις τη φωνη σου, την κανεις φλατ και της στερεις το γρεζι/μεταλλο.

 

15-20 λεπτα αρκουν για ζεσταμα. Μαλακα, χωρις πιεση, κανε τις κλιμακες σου. Φροντισε να μαθεις να χρησιμοποιεις τον αερα και το διαφραγμα. 

 

Μην κανεις το λαθος, που εκανα εγω στην ηλικια σου, οπου τραγουδουσα 3-4 ωρες καθε μερα σπιτι και με λαθος τροπο. Ζημια και οχι καλο, γινεται. Η ξεκουραση της φωνης ειναι σημαντικοτερο απ' οτι η εκγυμναση της, για να αποδοσεις.

 

Ευχαριστώ για αυτό. Άρα δηλαδή τώρα που νιώθω λίγο βραχνιασμένος σταματάω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματας και δεν τραγουδας καθολου αυριο.

 

Μολις μαθεις τη σωστη τεχνικη, θα μπορεις να τραγουδας 4 ωρες χωρις να ιδρωνεις καθολου. Μεχρι τοτε, παρε το πολυ χαλαρα, διοτι βελτιωση δεν θα δεις. Μονο δυσκολιες στο να βγαινει ηχος απο το λαρυγγι σου....

Υποψη, δεν ειμαι κανας μουσικος/τραγουδιστης κλπ. Απλα ημουν εκει που εισαι, δουλεψα λιγο (και εκανα καποια μαθηματα), και με τον καιρο ειδα ουσιαστικη διαφορα στο αποτελεσμα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Όλα τα είδη μουσικής μου αρέσουν. Όταν λες λάιβ, τι εννοείς; 

Quote

 Η αλήθεια ειναι ότι ντρέπομαι και λίγο 😛

 ... τραγούδα μπροστά στην μαμά σου, αν μπορείς να το κάνεις αυτό...

 

ή εξασκήσου κλεισμένος στο μπάνιο/αποθήκη μέχρι να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση για τη φωνή σου, έτσι έκανε και ο Καζαντζίδης και η linda perry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βραδύπους είπε

 ... τραγούδα μπροστά στην μαμά σου, αν μπορείς να το κάνεις αυτό...

 

ή εξασκήσου κλεισμένος στο μπάνιο/αποθήκη μέχρι να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση για τη φωνή σου, έτσι έκανε και ο Καζαντζίδης και η linda perry.

Μενω με την αδερφή μου αλλά και πάλι λίγο δύσκολα να κάτσω να τραγουδίσω μπροστά της. Γενικά πάντως τραγουδάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεσε την στην καρεκλα, και ξεκινα :classic_biggrin:

 

Παντως, πριν ξεκινησεις να ανησυχεις για το πως θα "τρεξεις" και θα κανεις "αλματα", ξεκινα να δουλευεις ωστε να εχεις εναν σταθερο και δυνατο "βηματισμο".

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Όταν λες λάιβ, τι εννοείς; 

λάιβ μετάδοση....😃😁😃

 

get on stage man! για ποιο λόγο τραγουδάς αν δεν βγεις  να τραγουδήσεις σε κόσμο?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

λάιβ μετάδοση....😃😁😃

 

get on stage man! για ποιο λόγο τραγουδάς αν δεν βγεις  να τραγουδήσεις σε κόσμο?

 

χαχα 😂 Για μένα τραγουδάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Έχω σίγουρα δουλειά ακόμα αλλά βελτιώθηκα σίγουρα. Γενικά είμαι παρα πολυ χάλια στην φωνή ,πολλοί φίλοι μου μου λέγανε δεν κάνεις για φωνή μόνο για κιθάρα ενώ άλλοι μου λέγανε ότι πρέπει να έχεις ταλέντο για να τραγουδίσεις. Αυτό μου την δίνει λίγο γιατί θέλω να μάθω να τραγουδάω, όχι να γίνω φωνάρα απλώς να μάθω να τραγουδάω στις βασικές περιοχές (Πρώτες 2 οκτάβες στο κλειδί του σολ μια χάρα μου κάνουν 😛).

 

Δεν είσαι χάλια στη φωνή, κανείς δεν ξεκίνησε τέλειος, απλά θέλει σταθερά πολλή δουλειά.

Με όλο το σεβασμό, πες στα φιλαράκια να παίξουν καμιά κουταμάρα στο πλειστέϊσον που δε θελει καθόλου ταλέντο και να μην ασχολούνται με ικανότητες που δε θα κατανοήσουν, ούτε αποκτήσουν ποτέ τους. Απλά εσύ μη σπαταλάς το χρόνο σου με ανούσια πράγματα. 

Προσπάθησε στο κομμάτι που δουλεύεις να παίξεις τη μελωδία και να τραγουδήσεις επάνω νότα νότα, φθόγγο-φθόγγο, όχι με συγχορδίες. Με ένα γρήγορο google search βρήκα  https://musescore.com/user/29825855/scores/5271114  (υποθέτω πως ξέρεις να διαβάζεις λόγω ωδείου ). Δουλεψέ τα έτσι για να έχεις μία σταθερά στο που πατάς, αν σου είναι πιο ευκολο στο πιάνο χρησιμοποίησέ το, όπου αισθάνεσαι πιο άνετα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου