Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω τα λάθη στην φωνή μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι που έχω καταλάβει είναι πως αν αισθάνεσαι τους στίχους τραγουδάς καλύτερα. Από ασκήσεις δεν έχω ιδέα.

  • Χαχα 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panorios είπε

 

Η φωνή σου χρειάζεται απλά αυτοπεποίθηση, κάτι που μου είπε ένας φίλος τραγουδιστής και με βοήθησε είναι να βγάζω λιγότερο αέρα.

Αυτό με τον αέρα έχει αποτέλεσμα!! Πολύ καλή συμβουλή ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, μην παιρνεις πολυ αερα να γεμιζει η κοιλια. Μια μεση αναπνοη παιρνε, και φροντιζε να γεμιζει η κοιλια αερα και οχι το στηθος.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα ένα πιο δύσκολο κατά την γνώμη μου. Ξεφεύγω σε αρκετά σημεία λίγο στους φθόγγους, δεν τους πάνω ακριβώς. Η ψηλότερη νότα που θα ακούσετε είναι η δεύτερη μι στο κλειδί του σολ και με το ζόρι την φτάνω όταν τραγουδάω. Αν τραγουδήσω τη κλίμακα του ντο όμως μπορώ να φτάσω μέχρι και την δεύτερη ντο στην δεύτερη οκταβα, 5 νότες δηλαδή πιο ψηλά από την μι που ανέφερα. Γιατί όταν τραγουδάω ένα κανονικό τραγούδι όμως δυσκολεύομαι τόσο πολύ;

 

Αν προσέξετε Επίσης εκεί που λέω "και να χαζεύω" πάω από ρε σε ρε (μια οκταβα πάνω) με συνεχόμενο τρόπο περνώντας από τις ενδιάμεσες νότες. Το παρατηρήσατε ότι δεν τις έπιασα σωστά;

31 Μαΐ, 21.30.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σε καλο δρομο. Οσο εστιασμενα δουλεψεις, τοσο γρηγοροτερα θα δεις αποτελεσμα.  Βρες δασκαλο φωνητικης.

 

Στη θεση σου θα τραγουδουσα το κομματι αυτο με την χροια που εχω οταν ομιλω, και με την ενταση που εχω οταν συζητω ζωηρα με μια παρεα. Πιο δυνατα, πιο φυσικα και λιγοτερο πιεσμενα. Για να γινει αυτο, πρεπει να χρησιμοποιεις το διαφραγμα, και οχι να πιεζεις με τον λαιμο.

 

Δουλεια, δουλεια, δουλεια.

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Η ψηλότερη νότα που θα ακούσετε είναι η δεύτερη μι στο κλειδί του σολ και με το ζόρι την φτάνω όταν τραγουδάω.

σου φευγει σε καποια σημεια...

 

 

Επεξεργασμένο από stavros_d80

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stavros_d80 είπε

σου φευγει σε καποια σημεια...

 

 

Ναι το ξέρω. Δεν μπορώ με τίποτα να το βγάλω σωστά. Δοκίμασα ένα πιο παραδοσιακό αλλά πάλι το χάνω σε δύο σημεία... Αυτήν την φορά άλλαξα και τη φωνή μου επίτηδες, προσπάθησα να την κάνω πιο βαριά αλλά μπα. Στο "να αλλάξεις χαρακτήρα" και στο "λογαριασμό" παρατηρήστε λίγο, σίγουρα ξέφυγα αρκετά σε αυτά τα δύο σημεία.

31 Μαΐ, 23.27.mp3

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου