Προς το περιεχόμενο

DAW με ποντίκι ή κάτι άλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χρόνια με απασχολεί το θέμα αυτό.

Λίγο η ηλικία λίγο το ότι ο χρόνος που κάθομαι μπροστά στην οθόνη όλο και αυξάνεται τα χέρια μου διαμαρτύρονται.

Τα τελευταία 3-4 χρόνια τουλάχιστον δουλεύω με ασύρματο και το φέρνω πιό κοντά του αλλάζω θέση αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται κάτι.

Πάλι το χέρι ζητάει ξεκούραση.

 

Σκέφτομαι εναλλακτικές, όπως πχ trackball, touchpad αλλα και ίσως κάποιον daw controller. 

Όμως θα ήθελα να ακούσω προτάσεις από κάποιους που τα χρησιμοποιούν, αν τα χρησιμοποιούν μόνο για έλεγχο daw, αν οι απλές διαδικασίες τύπου click/hold κλπ γίνονται το ίδιο εύκολα κλπ.

Δεν θα ήθελα να πάω σε μιά λύση για ένα μήνα και μετά να ξαναγυρίσω στα ποντίκια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παρότι έχω ευαισθησία στα χέρια, τα καταφέρνω ακόμα, και αυτό έχει τις εξής αιτίες:

 

 1ον) Προσοχή στην εργονομία, πρώτη δουλειά να βεβαιωθώ ότι κάθομαι καλά και τα χέρια στηρίζονται άνετα.

 

 2ον) Ποντίκι και με τα δυο χέρια. Το θεωρώ απαραίτητο να μπορείς να ξεκουράζεις το "καλό" σου χέρι για κάποιο διάστημα. ΟΚ, μπορεί να μη γίνεται με το αριστερό να κάνεις κεντήματα και ψιλοβελονιές, αλλά τα βασικά του να κουνίσεις κάνα fader, να οπλίσεις κάνα κανάλι, να ρυθμίσεις κάνα plug in τα κάνεις πιστεύω άνετα, και όσο το χρησιμοποιείς τόσο και πιο άνετα τα κάνεις.

 

 3) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ θα πρέπει να ξέρεις ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΩΤΑ όσο περισσότερα keyboard shortcuts γίνεται. Αν τα κλικς που κάνεις με το ποντίκι είναι περισσότερα από τα κλικς που κάνεις με το πληκτρολόγιο τότε κάτι κάνεις λάθος 🤣 Αν είναι κάθε φορά που θέλουμε να κάνουμε start/ stop,  να ανοίξουμε τον μίκτη, ή τον editor, να κάνουμε copy κάποιο παίξιμο κλπ κλπ να χρειάζεται να τρέχουμε πάνω κάτω στην οθόνη με το ποντίκι, τότε δεν την γλιτώνουμε την τενοντίτιδα με τίποτα.

 

 4) Τα προγράμματα είναι πλέον πολύ εξελιγμένα, και μας επιτρέπουν να ελαχιστοποιήσουμε τις απαραίτητες ενέργειες. Μερικά καλά templates, κάποια στάνταρτ channel presets, τίποτα custom macros, όλα αυτά μπορούν να μας γλυτώσουν από επαναλαμβανόμενες και βαρετές κινήσεις.

 

 Αν τώρα τα κάνεις όλα αυτά και πάλι δεν σου αρκούν, τότε αναγκαστικά πας σε κάτι άλλο. Δυστυχώς όμως δεν μπορεί κανείς να σου πει προκαταβολικά αν αυτό θα σου αρκέσει για πέρα του ενός μηνός, είναι εντελώς προσωπικό ζήτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manosx είπε

 Παρότι έχω ευαισθησία στα χέρια, τα καταφέρνω ακόμα, και αυτό έχει τις εξής αιτίες:

 

 1ον) Προσοχή στην εργονομία, πρώτη δουλειά να βεβαιωθώ ότι κάθομαι καλά και τα χέρια στηρίζονται άνετα.

 

 2ον) Ποντίκι και με τα δυο χέρια. Το θεωρώ απαραίτητο να μπορείς να ξεκουράζεις το "καλό" σου χέρι για κάποιο διάστημα. ΟΚ, μπορεί να μη γίνεται με το αριστερό να κάνεις κεντήματα και ψιλοβελονιές, αλλά τα βασικά του να κουνίσεις κάνα fader, να οπλίσεις κάνα κανάλι, να ρυθμίσεις κάνα plug in τα κάνεις πιστεύω άνετα, και όσο το χρησιμοποιείς τόσο και πιο άνετα τα κάνεις.

 

 3) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ θα πρέπει να ξέρεις ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΩΤΑ όσο περισσότερα keyboard shortcuts γίνεται. Αν τα κλικς που κάνεις με το ποντίκι είναι περισσότερα από τα κλικς που κάνεις με το πληκτρολόγιο τότε κάτι κάνεις λάθος 🤣 Αν είναι κάθε φορά που θέλουμε να κάνουμε start/ stop,  να ανοίξουμε τον μίκτη, ή τον editor, να κάνουμε copy κάποιο παίξιμο κλπ κλπ να χρειάζεται να τρέχουμε πάνω κάτω στην οθόνη με το ποντίκι, τότε δεν την γλιτώνουμε την τενοντίτιδα με τίποτα.

 

 4) Τα προγράμματα είναι πλέον πολύ εξελιγμένα, και μας επιτρέπουν να ελαχιστοποιήσουμε τις απαραίτητες ενέργειες. Μερικά καλά templates, κάποια στάνταρτ channel presets, τίποτα custom macros, όλα αυτά μπορούν να μας γλυτώσουν από επαναλαμβανόμενες και βαρετές κινήσεις.

 

 Αν τώρα τα κάνεις όλα αυτά και πάλι δεν σου αρκούν, τότε αναγκαστικά πας σε κάτι άλλο. Δυστυχώς όμως δεν μπορεί κανείς να σου πει προκαταβολικά αν αυτό θα σου αρκέσει για πέρα του ενός μηνός, είναι εντελώς προσωπικό ζήτημα.

 

 Έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα πολλές φορές από ότι θυμάμαι και προσυπογράφω αυτά που λέει ο μάνος.

 

 Προσθέτω όμως ξανά και την δική μου εμπειρία ενδεικτικά  με το controller μου (ZERO SLMK2)και το software του.

 

 Είναι σίγουρα προσωπικό θέμα, αλλά μπορώ να πω μετά απο 4 περιπου χρόνια χρήσης πως δουλεύω πολύ με αυτό το controller και μου έχει λύσει τα χέρια και σίγουρα ελαχιστοποίησε πάρα πολύ την χρήση ποντικιού ιδιαίτερα με κάποιες δικές μου παρεμβάσεις στον προγραμματισμό για τις ατομικές μου ενέργειες, σε θέματα ελέγχου του DAW (channel navigation, arm, pan, muting, solo, volume bars, transport) αλλά και χρήσης των οργάνων και των effect παράλληλα μιας και είναι έτσι σχεδιασμένο για να περνάω σε αυτά με ένα κουμπί και αυτό να ακολουθεί αμφίδρομα.

 Έχω επεκταθεί και στον παράλληλο έλεγχο μέσω αυτού των synth μου.

 

 Το συνήθισα γρήγορα και τώρα πραγματικά δεν μπορώ χωρίς αυτό.

 Πιάνω πολύ λιγότερο το ποντίκι λοιπόν.

 Χρησιμοποιώ επίσης και συντομεύσεις του πληκτρολογίου και έχω φτιάξει ένα δυο templates για αυτά που χρησιμοποιώ συνήθως π.χ. μέσω του sonar και πάω κατευθείαν χωρίς ποντίκι.

 Άμα λάχει ανοίγω και το σόναρ από το πληκτρολόγιο κατευθείαν, αλλά χρησιμοποιώ το ποντίκι για να το ανοίξω χαααααααχα

 Και πάντα θα το χρησιμοποιήσω μέσα στη διαδικασία το ποντίκι.

 Αλλά κυρίως χρησιμοποιώ το ZERO

 

 Να. μου ρθε και ένα σύνθημα.

 

 When you wanna be a production ΗΕRO,

 you use NOVATION  ZERO

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θυμάμαι αυτό, αν είχε μοτοριζε ποτς θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Δεν έχει ε?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το θυμάμαι αυτό, αν είχε μοτοριζε ποτς θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Δεν έχει ε?

Δεν νομίζω πως η ουσία είναι στα μοτοριζε ποτς ιδιαίτερα για τις ανάγκες του casual χρήστη.

 

 Γιατί την ανάγκη αυτή την καλύπτει με τις λειτουργίες του.

 

 Εγώ επικεντρώνομαι στο καλό stepping, στην άριστη και απροβλημάτιστη απόκριση/συνεργασία με τα προγράμματα και τις εναλλαγές, στην εργονομία, στην ελεύθερη παραμετροποίση, στην αρχική αυτοματοποίηση μέσω του software και την υποστήριξη αυτού, στις πληροφορίες που είναι διαθέσιμες μέσω τις οθόνης, στο touch response (που βοηθάει να δεις μέσω της οθόνης σε τι αξία είσαι και τι ελέγχεις για να μην μπερδευτείς επειδή δεν πάνε μόνα τους όπως τα motorized)

 

Να, παλιά που το συζητάγαμε είχα βάλει αυτό.

 

 

Αυτό τα λέει όλα και δεν είναι ενδεικτικό μάλιστα αυτών που πραγματικά μπορείς να κάνεις.

 Με λίγα λόγια εγώ μόνο με το ποντίκι δεν μπορώ να φτιάξω μουσική πια. Άμα χαλάσει το ΖΕRO............. θα τα παρατήσω.  χαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, το λεω γιατί το midi kbd που έχω έχει τέτοια και κουμπιά για assignment και transport αλλά δεν τα χρησιμοποιώ.

Ιδίως τα μοτοριζε με ενοχλούν διότι πρέπει να τα κουνήσεις για να έρθουν εκεί που πρεπει

 

επίσης θα ήθελα απόψεις από κόσμο που χρησιμοποιεί μπίλιες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

ναι, το λεω γιατί το midi kbd που έχω έχει τέτοια και κουμπιά για assignment και transport αλλά δεν τα χρησιμοποιώ.

Ιδίως τα μοτοριζε με ενοχλούν διότι πρέπει να τα κουνήσεις για να έρθουν εκεί που πρεπει

 

επίσης θα ήθελα απόψεις από κόσμο που χρησιμοποιεί μπίλιες

Κάποτε είχα χρησιμοποιήσει trackball αλλά δεν θυμάμαι γιατί.

 Σε ποιο μηχάνημα και για ποιο λόγο.

 Ήμουν πιτσιρικάς.

 

 Το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω στο trackball είναι άμα τα έχεις έτσι στημένα που δεν έχεις χώρο να κινήσεις το mouse, αλλά πάλι δεν γλυτώνεις κάτι. Θα συνηθίσεις το trackball και θα κάνεις τα ίδια πράγματα με το mouse.

 Καλύτερα να πάρεις ένα mouse π.χ. με πολλά κουμπιά που να έχει software για key assignments και μακροεντολές, όπως ένα δύο που έχω της logitech για παιχνίδια και να έφτιαχνες π.χ. προφίλ για το daw, για λειτουργίες, cut, copy, paste , play, record, στοπ, για να μην σκρολάρεις στα μενού.,

 Αλλά και πάλι, δεν κερδίζεις τίποτα.

 Θα βαρεθείς και το πολύ πολύ να χρησιμοποιείς τα κουμπιά για το copy, paste, delete σε ότι μαρκάρεις.

 Κάπως έτσι.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου