Προς το περιεχόμενο

PC Desktop + Firewire?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει μητρική με firewire που να παίρνει ssd. Αν γνωρίζει κάποιος καμία ας αναρτήσει εδώ info, αν δεν υπάρχει μετά η μόνη λύση είναι pci firewire σωστά?

Ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από den_exw_gafer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ο ssd οποιοδήποτε m/b που έχει sata3 μπορεί να πάρει ssd δίσκους.

Το θέμα είναι τι socket θέλεις να έχει η μητρική.

Δε νομίζω ότι θα βρεις σε κάποιο σύγχρονο m/b με firewire.

Τι θέλεις να συνδέσεις;

Για να αποφύγεις προβλήματα με το firewire θα πρότεινα να κάνεις μια έρευνα πριν διαλέξεις κάρτα pci ,συνήθως περιφερειακά όπως κάρτες ήχου δεν τα πάνε καλά με το τσιπ της via και έχουν καλύτερη συμβατότητα με texas instruments.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα με τα windows 10 και το firewire. 

Έφτυσα αίμα προσπαθώντας να αξιοποιήσω μια Tascam που έχω και τελικά τα παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μια καρτα ήχου presonus, ως τωρα είχα ενα pci firewire για την καρτα αλλα τα παιξε, και ειναι το 2ο που τα παίζει για την ακρίβεια, εγώ ρωτάω αν υπάρχει εστω μια παλιά μητρική που να είναι συμβατή με firewire αλλά και να παίρνει ssd. Windows και 7 δεν έχω θέμα, και linux βάζω πάλι δεν εχω θέμα. γραφικά και επεξεργαστης πάλι δε με απασχολεί καθόλου.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, den_exw_gafer είπε

Έχω μια καρτα ήχου presonus, ως τωρα είχα ενα pci firewire για την καρτα αλλα τα παιξε, και ειναι το 2ο που τα παίζει για την ακρίβεια, εγώ ρωτάω αν υπάρχει εστω μια παλιά μητρική που να είναι συμβατή με firewire αλλά και να παίρνει ssd. Windows και 7 δεν έχω θέμα, και linux βάζω πάλι δεν εχω θέμα. γραφικά και επεξεργαστης πάλι δε με απασχολεί καθόλου.

Ευχαριστώ

 

Είμαι μπερδεμένος, θέλεις μητρική ή pci controller;

Αν θέλεις μητρική πρέπει να βρεις μια μεταχειρισμένη που να παίρνει τον επεξεργαστή που έχεις.

Εάν θέλεις μητρική με επεξεργαστή, πρέπει να αποφασίσεις για τι επεξεργαστή την θέλεις. Μπορείς να βρεις στα μεταχειρισμένα.

Ψάξε στο ebay για motherboard / firewire .

Σε κάθε περίπτωση θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε κάποιον τεχνικό υπολογιστών για να μην κάνεις τζάμπα κόπο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν θα κάνει δουλειά η onboard firewire της μητρικής (αν κατάλαβα τι ψάχνεις).

Έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα συμβατότητας του firewire chipset με firewire audio interfaces στο παρελθόν.

 

Σκέψου λοιπόν να στήσεις ένα pc στηριζόμενος σε μια μητρική (παλιάς τεχνολογίας) που να έχει onboard firewire, και να μην είναι συμβατό με την κάρτα ήχου σου.

 

Όλα στράφι.

 

Πήγαινε για μια pci κάρτα, ή άλλαξε audio interface.

Αυτό θα σου πρότεινα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα συμβατότητας του firewire chipset με firewire audio interfaces στο παρελθόν.

 

Ήταν όντως συχνό το φαινόμενο ασυμβατότητας των drivers των συσκευων με chipsets διαφορετικών της texas instruments, ειτε το firewire ηταν onboard ειτε  επεκταση ,το έβλεπα πολύ συχνα σε παράπονα σε forum. Εγω παντως εχω ακομα μια mobo 10ετιας (και βαλε, asus p5q deluxe) με onboard LSI chipset , και ποτε δεν ειχα προβλημα με την maudio profire (την οποία αυτή και εαν καταδικαζουν στο web για κακους drivers, ποτέ δεν ειχα θεμα). 

Δυστυχώς για το μέσο χρήστη αυτά διαπιστώνονται εκ του αποτελέσματος. Ας είναι τουλαχιστον το chip texas instruments (ή έστω LSI )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Στάθης1540724939 said:

 

 

Δυστυχώς για το μέσο χρήστη αυτά διαπιστώνονται εκ του αποτελέσματος.

 

Αυτό είναι.

Σκέψου δηλαδή να στήσεις pc πάνω σ' αυτό το χαρακτηριστικό της μητρικής, και να μην ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γενικά θέλω να μπορω να δουλέψω τη κάρτα ήχου, με τις pci εγραψα και παραπάνω ότι μου βγάζουν θέματα, τα χουν παίξει ήδη 2. Εγώ απλά ρώτησα αν υπάρχει μητρική στην αγορα έστω και παλιά που να χει Firewire και να παίρνει ssd. Φυσικά κάθε πιθανή λύση καλοδεχούμενη. 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου