Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη ηχοληπτη


Toupaul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Superfunk said:

 

Σε αυτές τις δουλειές ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.

Όσο πιο γνωστός και φημισμένος είσαι τόσο περισσότερο σε ζητάνε για δουλειά και τόσο περισσότερα παίρνεις.

Αλλά λεφτά θα πάρω εγώ σαν παραγωγός και άλλα ο Bobby Rock 🙂

φυσικα και εχεις δικιο δεν αντιλεγω! 

1 minute ago, Toupaul said:

φυσικα και εχεις δικιο δεν αντιλεγω! 

δεν λεω οτι ειμαι ο ηχοληπταρας που θα ζητησει 200 και 300 για να κανει μονο ηχο χωρις να ακουμησει καλωδιο! εχω το γνωθεις εαυτον και δεν παραλογιζομε (θελω να πιστευω) απλα θελω να αμοιβομαι σωστα για την δουλεια που προσφερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω αναφέροντας σου ποσά, γιατί πια απέχω εκ του συστήματος του επαγγέλματος κι έτσι κι αλλιώς εδώ και χρόνια που δεν βιοπορίζω εξ αυτού, όποτε με φωνάζουν έχω την πολυτέλεια να ζητάω "όσα μου λείπουν" κάθε φορά...😁

 

μπορώ όμως να σου πω μερικά πράγματα διαχρονικά που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα...

 

1. 30 plus χρόνια στο κουρμπέτι, δεν μου ζητήθηκε ΠΟΤΕ χαρτί (πλην μιας συνεργασίας με δημόσιο φορέα)... και από ένα σημείο και μετά, ούτε κι εγώ ζήτησα σε συνεργάτη μου που κάλυπτε έμπρακτα τα δεδομένα που έθετα  (δεν θα ξεχάσω ποτέ, το "γέλιο" αρχικά και την βαθιά απογοήτευση για το επίπεδο γνώσης κατόπι που νοιώσαμε κάποτε με τον αείμνηστο φίλο Γιάννη Ζεντέλη, όταν στήναμε το νέο του post production studio και επέμενε να αναζητήσουμε απόφοιτα παιδιά από σχολές για συνεργασία)...

 

2. σε κάθε συνεργασία που έκανα "καλά" την δουλειά μου (είτε στούντιο είτε PA), πράγμα που σημαίνει ότι είχα την εμπιστοσύνη πρώτα των πελατών και κατά συνέπεια του όποιου "αφεντικού" μου, αμειβόμουν τόσο όσο να είμαι (λογικά) ευχαριστημένος ώστε να "μην ρισκάρει μη του φύγω"... το ίδιο ίσχυσε και με μένα στο ρόλο του εργοδότη... κατά κανόνα ποτέ δεν άφησα να μου φύγει άνθρωπος που μπορούσα να τον εμπιστευτώ να αντιπροσωπεύσει την ποιότητα έργου που πρέσβευα (μέχρι του σημείου που μπορούσα κατά περίπτωση να αντεπεξέλθω οικονομικά φυσικά)...

 

3. τώρα πια μπορεί να μη με νοιάζει να "χάσω" μια δουλειά, αλλά στα νιάτα μου υπήρξαν φορές που "υπερβολικές" απαιτήσεις μου που υπερέβαιναν τα όρια "ασφαλείας" που ανέφερα παραπάνω (τάξης "ψωνίου ηρωισμοί" μην κρυβόμαστε 😎), τις πλήρωσα χάνοντας ενδιαφέροντες συνεργασίες...

 

εν πολλοίς "ανειδίκευτος ηχολήπτης" δεν υπάρχει γιατί ουσιαστικά δεν μπορείς να είσαι στην πράξη... ΠΑΝΤΑ πρέπει κάπου να "εξειδικευτείς" σε κάτι πέραν της απλής αντανακλαστικής αντίληψης σου ως άτομο (το που και πως στην πράξη αδιάφορο, μια και το αποτέλεσμα δεν συγχωρεί ανεπάρκειες) ... πχ πολύ καλός σερβιτόρος (χωρίς να θέλω να θίξω τους ανθρώπους του κλάδου) υπήρξα πολύ γρήγορα στην εφηβεία μου όταν  χρειάστηκε να δουλέψω στο ουζερί του θείου μου, αξιοποιώντας απλά την όρεξή μου για δουλειά, την έμφυτη μου ευγένεια, την όποια ευστροφία μου και την διάθεσή μου να εξυπηρετώ τον πελάτη επαρκώς ώστε να φεύγει ικανοποιημένος... σαν ηχολήπτης όμως δεν μου έφταναν αυτά και "πόνεσα" μελετώντας ατέλειωτες (απλήρωτες) ώρες (και πέραν σπουδών) ώστε να μπορώ σε κάθε περίπτωση να είμαι "απαραίτητος" και μη εύκολα αναλώσιμος στην θέση που κάλυπτα... συν ότι επίσης πρόκειται για ένα επάγγελμα που δεν μπορείς να το κάνεις "σοβαρά" αν δεν το αγαπάς ως δεύτερη φύση (προσωπικά ακόμα μελετάω με ζέση όποτε μου δίνεται η ευκαιρία χωρίς καν να αποβλέπω σε άμεση ανταπόδοση από αυτό)...

 

ως επίλογο να σου πω ότι όλα αυτά που αναφέρεις ότι κάνεις εξυπηρετώντας τον σκοπό για τον οποίο αμείβεσαι, δυστυχώς δεν αποτιμώνται εύκολα αντικειμενικά (πόσω μάλλον στις "ειδικές" κοινωνικές συνθήκες που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια)... έτσι, η γνώμη μου είναι, ότι  αν αισθάνεσαι σφόδρα αδικημένος από την αμοιβή σου πιστεύοντας παράλληλα ότι κάνεις καλά την δουλειά σου, να το συζητήσεις με τον εργοδότη σου, αλλά με προσοχή στην επιμονή και ένταση, που θα πρέπει να καθορίσεις λαμβάνοντας υπόψη μια σειρά από παράγοντες που έχουν ένα τεράστιο υποκειμενικό εύρος και εσύ καλείσαι να το στενέψεις (αρκετούς σου έθεσαν ήδη και οι φίλοι μας όπως αναπτύχθηκε το θέμα)...

 

γιατί δυστυχώς (και) στον τομέα της ηχοληψίας στην χώρα μας (και όχι μόνο στον καιρό μας), τελικά το να σου πει κάποιος εγώ παίρνω 30 ή 50 ή 100 έστω και για θεωρητικά παραπλήσιες με τις δικές σου ενασχολήσεις, είναι κατά κανόνα μια έωλη βάση κουβέντας περί απολαβών για την δική σου περίπτωση με τις όποιες ιδιαιτερότητες την ορίζουν και δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα να στηρίξεις τις όποιες απαιτήσεις σου... καλύτερα για μένα να εμπιστευτείς το ένστικτό σου ως προς την ανάγκη(ες) που εξυπηρετείς στον εργοδότη σου (μέσω του ρεαλιστικού feedback ανάμεσα σας)... και φυσικά σε καμία περίπτωση να μην του χαριστείς αν σε "παίρνει" (οι συνθήκες που δουλεύεις είναι αντικειμενικά απαράδεκτες... αυτό δεν τίθεται σε διαπραγμάτευση)...😉

 

 

  • Like 5

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε npap ησουν πληρως διαφωτιστικος και σε ευχαριστω πολυ! Μου δωθηκε η ευκαιρια να κανω επαγγελμα κατι που γουσταρα και γουσταρω τρελα ! Δεν με κουραζουν οι ατελειωτες ωρες δουλειας γιατι για εμενα δεν ειναι δουλεια, ειναι το μερακι μου! Συνεχεια προσπαθω να παιρνω καινουριες πληροφοριες και να εξελισωμαι ! Απλα η εκμεταλευση δεν μου αρεσει οπως και σε κανεναν πιστευω! Σε ευχαριστω πολυ και παλι για τον χρονο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου