Προς το περιεχόμενο

Blues Summer Jam


stavros_d80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω εδώ πέντε κουβέντες για τα blues (και όχι μόνο) ευκαιρίας δοθείσης.

Το blues είναι ένα πολυφορεμένο ιδίωμα (με πολύ απλή και γνωστή φόρμα), που μπορείς να παίξεις σχεδόν τα πάντα και να get away with επαρκώς.

 

Όμως ....

Αν θέλει κάποιος να παίξει σόλο πάνω σε blues φόρμες, καλό θα είναι να γνωρίζει ότι παρ' όλο που είναι απλές αρμονικά, δεν διαφέρουν από την jazz όσο νομίζουμε, όσον αφορά στην λογική του σολίστα.

 

Τρία ακκόρντα? Τέσσερα?

Δεν έχει σημασία, σημασία έχει να τους δίνουμε την απαραίτητη προσοχή στον αυτοσχεδιασμό.

Καλό θα είναι λοιπόν να δίνουμε και σολιστικά αυτές τις αλλαγές συγχορδιών, παίζοντας κάποιες βασικές για αυτά νότες, όταν αλλάζουν από το ένα στο άλλο.

Θα μου πείτε τώρα "τι λε ρε φίλως, όλοι αυτοί οι μπλουζίστες ξέρανε νότες και αλλαγές συγχορδιών?".

Όχι βέβαια, αλλά αν προσέξετε την παραδοσιακή φρασεολογία, θα διαπιστώσετε ότι (χωρίς να ξέρουν) έπαιζαν πάνω στις αλλαγές.

Οι περισσότερες από τις κλασσικές φράσεις του ιδιώματος, τονίζουν αυτές ακριβώς τις αλλαγές.

 

Τα λέω αυτά, γιατί δεν άκουσα πολλούς που δοκίμασαν (όσο καλά κι αν έπαιξαν) να το κάνουν πράξη αυτό.

 

Επίσης, πάνω σε φράση (ή σόλο) φωνής ή άλλου οργάνου, καλό είναι να είμαστε φειδωλοί, ή να μην παίζουμε καθόλου.

 

Δεν θυμάμαι κανέναν να σίγησε πάνω στην φράση των πνευστών προς το τέλος.

 

Όλα αυτά, απλά για ενημέρωση και προσοχή, και χωρίς φυσικά καμιά διάθεση ψόγου για κανέναν.

 

EDIT: Μιχάλη, μου άρεσε πολύ όπως το έχτισες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

όπως το έχτισες


Μες το μυαλό μου , το βρήκες. Μου ακούγεται τόσο κοινότυπο το chord progression του Thrill is gone, που σκέφτηκα τι θα επαιζα αν μου άφηναν 4 λεπτά σόλο για να κλείσει το κομμάτι, για να έχει και κρεσέντο στο τέλος (στο τέλος βεβαια το γάμησα λίγο, αλλά με εξαίρεση τη μελωδία της εισαγωγής που την ψιλοσκέφτηκα , το υπόλοιπο ήταν ένα take κι όξω απ' την πόρτα - εχει λαθάκια και είναι αστρωτο)

34 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δόση Gato


gatos είσαι και φαίνεσαι 😎 ego aftodidaktos

57 λεπτά πριν, 1_4_5 Alive είπε

Δεν ανεβάζει κάποιος που το 'χει κι ένα ματζόρε backing track, να jamάρουμε και σε κάτι άλλο; 😊


Ναι αλλά όχι απλό 12μετρο. Ας είναι πιο ενδιαφέρον, τουλάχιστον σε χρόνους

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, fusiongtr said:

Όμως ....

Αν θέλει κάποιος να παίξει σόλο πάνω σε blues φόρμες, καλό θα είναι να γνωρίζει ότι παρ' όλο που είναι απλές αρμονικά, δεν διαφέρουν από την jazz όσο νομίζουμε, όσον αφορά στην λογική του σολίστα.

 

 

ρε συ ....

λες?

 

μηπως να δοκιμάσω την τύχη μου στα μπλούζ....:classic_ninja:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να κάνω μια προσπάθεια...

one take και άντε καλά κρασά....Δεν είμαι σε editing mode σήμερα.

αν και θα ήθελα να είναι μπλουζοειδές κράτησα ως συνήθως τις αποστάσεις μου από λίγο έως πολύ, και μια και το ξέσκισα είπα να του αλλάξω και τον τίτλο.

 

 

blow job.mp3

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

είπα να του αλλάξω και τον τίτλο.

θελω 276,567,000 ευρω πνευματικα + τα έξοδα του Λάκη για τη χαρτουρα🤣😄😄😎

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου